Konec diskriminace žen? Nejlépe pracují matky s dvěma dětmi

pej
6. 11. 2014 7:30
Ženy po mateřské mají často problém najít si vhodnou práci. Podle amerických sociologů jsou ale produktivnější než ty bezdětné.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

St. Louis (Missouri) - V posledních padesáti letech se pozice žen na pracovním trhu značně vylepšila. Přestože dosahují stejně kvalitního vzdělání jako jejich mužské protějšky, zastávají méně prestižní a hůře placené pracovní pozice. Právě kariérní znevýhodnění žen se stalo středem zájmů dvou sociologů z univerzity v Missouri, informoval list The Washington Post.

"Jedním z možných vysvětlení této nespravedlnosti by mohla být péče o děti. Pracovní trh dává přednost bezdětným ženám před matkami, které by mohly být omezeny mateřskými povinnostmi," uvedli na začátku svojí studie.

V průzkumu chtěli dále zjistit, zda domácí povinnosti skutečně omezují pracovní nasazení matek. Analyzovali proto nejrůznější výzkumy, které na toto téma vypracovaly tisíce ekonomů, výsledky bádání oba sociology překvapily.

Matky jsou produktivnější než otcové

Muži, ať bezdětní, či otcové, vykazují během kariéry podobnou pracovní efektivitu nezávisle na rodinném stavu. V případě žen ale dochází k podstatným rozdílům. Matky jsou v práci mnohem výkonnější než bezdětné ženy, podle studie jsou nejlepšími pracovnicemi ženy s dvěma a více potomky.

Autoři zároveň upozornili na specifika zkoumané skupiny, u které bylo rodičovství dopředu naplánováno a ženy v jeho průběhu využívaly sociální výhody včetně mateřské a rodičovské dovolené. Díky nadstandardnímu platu si mohly dovolit platit spolehlivé chůvy, a tím pádem efektivně věnovat čas své práci. Matky v nižší platové třídě a s nižším vzděláním se totiž zpravidla potýkají s jinými životními podmínkami.

"To, že má žena dítě, neznamená, že by to zhoršilo její pracovní nasazení. Naopak. Dá se předpokládat, že žena s dítětem a zejména pak s více potomky bude s největší pravděpodobností velmi úspěšnou i v rámci své kariéry," dodal jeden z autorů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

USA dospěly k dílčí obchodní dohodě s Čínou, další cla nezavedou

Spojené státy a Čína dosáhly první fáze obchodní dohody. Oznámili to dnes představitelé obou zemí. Washington tak podle prezidenta Donalda Trumpa v neděli nezavede plánovaná dodatečná cla na čínské zboží. "Sjednali jsme velmi rozsáhlou první fázi dohody s Čínou. Souhlasili s mnoha strukturálními změnami a s rozsáhlými nákupy zemědělských produktů, energie a zpracovatelských výrobků," napsal Trump na svém twitterovém účtu. "Okamžitě zahájíme jednání o druhé fázi dohody," dodal. Spojené státy a Čína spolu od loňska vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. V neděli plánoval Washington zavést dodatečná cla na dovoz z Číny, jehož roční hodnota činí téměř 160 miliard dolarů (3,7 bilionu Kč).

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Skokani Kožíšek i Sakala postoupili v Klingenthalu z kvalifikace

Oba čeští skokani na lyžích Čestmír Kožíšek i Filip Sakala postoupili do nedělního závodu Světového poháru v Klingenthalu. Kožíšek skočil v kvalifikaci 123 metrů a obsadil 35. místo, Sakalův skok byl o šest metrů kratší a český reprezentant skončil pětačtyřicátý, o jedinou pozici za lídrem SP Danielem-Andrém Tandem z Norska. Zvítězil Rakušan Stefan Kraft.

Další zprávy