Konec diskriminace žen? Nejlépe pracují matky s dvěma dětmi

pej
6. 11. 2014 7:30
Ženy po mateřské mají často problém najít si vhodnou práci. Podle amerických sociologů jsou ale produktivnější než ty bezdětné.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

St. Louis (Missouri) - V posledních padesáti letech se pozice žen na pracovním trhu značně vylepšila. Přestože dosahují stejně kvalitního vzdělání jako jejich mužské protějšky, zastávají méně prestižní a hůře placené pracovní pozice. Právě kariérní znevýhodnění žen se stalo středem zájmů dvou sociologů z univerzity v Missouri, informoval list The Washington Post.

"Jedním z možných vysvětlení této nespravedlnosti by mohla být péče o děti. Pracovní trh dává přednost bezdětným ženám před matkami, které by mohly být omezeny mateřskými povinnostmi," uvedli na začátku svojí studie.

V průzkumu chtěli dále zjistit, zda domácí povinnosti skutečně omezují pracovní nasazení matek. Analyzovali proto nejrůznější výzkumy, které na toto téma vypracovaly tisíce ekonomů, výsledky bádání oba sociology překvapily.

Matky jsou produktivnější než otcové

Muži, ať bezdětní, či otcové, vykazují během kariéry podobnou pracovní efektivitu nezávisle na rodinném stavu. V případě žen ale dochází k podstatným rozdílům. Matky jsou v práci mnohem výkonnější než bezdětné ženy, podle studie jsou nejlepšími pracovnicemi ženy s dvěma a více potomky.

Autoři zároveň upozornili na specifika zkoumané skupiny, u které bylo rodičovství dopředu naplánováno a ženy v jeho průběhu využívaly sociální výhody včetně mateřské a rodičovské dovolené. Díky nadstandardnímu platu si mohly dovolit platit spolehlivé chůvy, a tím pádem efektivně věnovat čas své práci. Matky v nižší platové třídě a s nižším vzděláním se totiž zpravidla potýkají s jinými životními podmínkami.

"To, že má žena dítě, neznamená, že by to zhoršilo její pracovní nasazení. Naopak. Dá se předpokládat, že žena s dítětem a zejména pak s více potomky bude s největší pravděpodobností velmi úspěšnou i v rámci své kariéry," dodal jeden z autorů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy