Mateřská je práce na plný úvazek, říká táta tří kluků

Petra Jansová Petra Jansová
12. 6. 2015 13:33
Rozhovor s Ondřejem Holinkou, tátou na "mateřské" dovolené, který kromě péče o své tři syny stihl napsat i Kuchařku pro supertáty.
Ondřej Holinka se svými syny
Ondřej Holinka se svými syny | Foto: Kuchařka pro supertátu

Rozhovor - Mužů na mateřské dovolené sice v posledních letech přibývá, přesto jsou stále v Česku raritou. Jedním z nich je i táta od tří kluků Ondřej Holinka.

Starost o své děti a domácnost bral do určité míry jako výzvu, ale nebál se jí. Nejnáročnější bylo vytvořit si systém a všechno dokonale zkoordinovat. Uklízí, pere, nakupuje a dokáže si poradit i s mlsnými jazyky svých dětí.

"Všichni mi záviděli, že moji kluci snědí všechno, a viděli, že to chutná i jejich dětem," říká.

Ondřej Holinka
Ondřej Holinka | Foto: Kuchařka pro supertátu

Na popud svých známých se proto rozhodl vydat knihu, která chce inspirovat ostatní táty, nejenom ty na mateřské dovolené. Jmenuje se Kuchařka pro supertátu a je plná jednoduchých a dětskými strávníky prověřených receptů.

"Na mém vaření není nic složitého. Vzhledem k času nechci a vlastně ani nemůžu trávit v kuchyni více jak hodinu. Recepty jsou zároveň postaveny tak, aby je zvládl i kuchařský začátečník," dodává.

Aktuálně.cz: Co je podle dětských strávníků největší lahůdkou?

Ondřej Holinka: Klasika. Omáčky, knedlíky. Ale jak říkám, ti moji snědí všechno, od salátu až po pomazánku z avokáda. Nemají problém ani s thajskou kuchyní, kterou jim samozřejmě nepřipravím stejně jako manželce. Stále přidáváme do jídelníčku další a další jídla. Je důležité děti učit na nové kuchyně, které jim samozřejmě musíme podávat nápaditě. A popravdě nepohrdneme ani obyčejným rohlíkem. Nejsem úplně zastánce nějakých dietních omezení, pokud tedy nejsou předepsána lékaři.

A.cz: Takže se nepovažujete za "biootce"?

Rozhodně ne. Víte, všechno se má dělat s rozumem. Extrémy nejsou žádoucí v ničem, takže ani ve výchově.

A.cz: Na mateřskou dovolenou jste šel, protože jste to plánoval, nebo to bylo z donucení?

Vlastně to tak nějak vykrystalizovalo. Pracoval jsem tehdy jako realitní makléř a neměl jsem na rozdíl o manželky pravidelný příjem. Žil jsem z provizí a nemohli jsme se spolehnout na to, že budu do rodinného rozpočtu přispívat každý měsíc. Rozhodnutí, že zůstanu s kluky doma já, bylo racionální.

Rozkládací jablko
Rozkládací jablko | Foto: Kuchařka pro supertátu

A.cz: Kolik jim bylo, když jste se o ně začal starat?

První syn šel do školky a druhému bylo půl roku. Po roce přibyl ještě nejmladší syn, toho jsem měl úplně od miminka. Manželka zhruba měsíc po jeho porodu nastoupila do práce.

A.cz: Jak jsou staří dnes?

Nejstarší chodí do třetí, prostřední do první a nejmladšímu jsou čtyři.

A.cz: Co pro vás bylo na začátku nejobtížnější?

Nejhorší bylo všechno zkoordinovat a najít si ten správný systém. S jedním dítětem je to sranda, s dvěma už méně. A i když někdo říká, že mezi dvěma a třemi dětmi není žádný rozdíl, není to pravda. Je to náročnější v mnoho ohledech, ať už jde o stravu, úklid, nebo o kapacitu auta.  

A.cz: Stíháte i uklidit? 

Víte, kdy jsme se s manželkou opravdu zasmáli? Jednou takhle přišla večer domů a ptá se mě: Co bude dneska k večeři? Došlo nám, že jsme si role vyměnili naprosto dokonale. Zároveň jsem tehdy tak trochu pochopil, proč tahle otázka může některé ženy naštvat.

A.cz: A proč?

Cítím v ní takový podtext. Něco ve smyslu  - co jsi tady vlastně celý den dělala, když není teplá večeře.

Oslava víkendu - svíčková
Oslava víkendu - svíčková | Foto: Kuchařka pro supertátu

A.cz: Takže si nemyslíte, že by mateřská dovolená byla dovolenou v tom pravém slova smyslu?

Rozhodně ne. Podle mého je to zaměstnání na více než plný úvazek. Když se vám narodí první dítě, jste z toho většinou dost vyklepaní. Řešíte každou rýmičku, kašlíček a bolení břicha. Zkrátka první dítě rovná se panika. S druhým se stanete napůl profíkem. Dojde vám totiž, že nic nemusíte přehánět a se třetím je to už taková setrvačnost. Když se na to podívám s odstupem času, žil jsem v několika etapách. Poprvé se mi ulevilo, když jsme přestali potřebovat plínky, a podruhé, když jsme se zbavili kočárků.

A.cz: Myslíte si, že ženy mají pro toto "zaměstnání" lepší předpoklady než muži?

Podle mě se to nedá takhle generalizovat. V podstatě to závisí na konkrétním typu člověka, například zda umí vařit nebo pochází z velké rodiny. Například já jsem měl velkou výhodu v tom, že už v osmnácti jsem se snažil osamostatnit se. Odstěhoval jsem se od rodičů a pronajal si byt s kamarádem. Neuměl jsem si ani vyprat a nikdy nezapomenu na to, jak jsem se pral s kartáčem ve vaně. Nakonec jsem za to rád, nejenom že mám z této doby hezké vzpomínky, ale i dobrý základ do života. Byl jsem tehdy hodně pyšný na to, že nejsem na nikom závislý. Vlastně mám rád výzvy.

A.cz: Mateřskou jste tedy taky bral jako výzvu?

Do určité míry. Ale nebál jsem se toho, a hlavně toho nelituju.

Pizza chuligánů
Pizza chuligánů | Foto: Kuchařka pro supertátu

A.cz: A jak na vás reagovalo okolí? Co třeba maminky v parku?

Našel jsem si spoustu kamarádek a nakonec jsem se stal i plnohodnotnou součástí spolku na dětském hřišti. Paradoxně jsem to pak byl já, kdo jim po telefonu udílel různé rady. Braly mě naprosto v pohodě, vlastně spíš byly rády. Byl jsem takové drobné zpestření jejich holčičí skupiny.

A.cz: A co na vaše rozhodnutí říkali vaši kamarádi?

No s těma jsem bohužel do parku chodit nemohl. (smích) Všichni byli v tu dobu v práci. Ty jsem samozřejmě navštěvoval a navštěvuju. Za tu dobu si už stačili zvyknout, že mi společnost vždycky dělají kluci.

A.cz: Přeci jen, necítil jste se někdy méněcenně? Naše společnost je zvyklá na to, že muži jsou živitelé rodin a starost o ni přebírají ženy.

Méněcenně ne, ale je fakt, že jsem občas měl slabší chvilky.

A.cz: Těžké to ale musí být i pro vaši manželku. Není jí třeba líto, že netráví více času s dětmi?

To víte, že ano. Dokonce kolovaly i názory, co je vlastně za matku, když se o ně nestará. Vlastně je to tak trochu paradox, řeší se tady kvóty pro zastoupení žen v politice a jinde, když ale místo mateřské jde žena do práce, stane se z ní automaticky špatná máma.

A.cz: Není mateřská tak trochu prubířským kamenem vztahu?

Do určité míry ano. Jsou chvíle, kdy se nedivím, že ženy si přestávají věřit a podezřívají své partnery třeba z nevěry. Nejhorší na mateřské je ten každodenní stereotyp. Docela chápu, že někdy nemají chuť ani energii se před příchodem manžela hodit do gala a dělat se atraktivní, což se jim taky mnohdy vymstí. I ze svého okolí znám případy, kdy to skončilo rozvodem. Chlap zkrátka neodolal pokušení a našel si zábavu. Na druhou stranu ženy s tímhle zase bojují po návratu do práce. Zjistí, že někdo projeví zájem o něco jiného, než je jídlo a čistá košile.

Já jsem si myslel, že mateřská dovolená je pohodička, nohy nahoře a dítě řve, ale ono to tak úplně není. Je to spíš nevolnictví, ale dělám to rád, říká bloger a otec Dominik Landsman. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Boris Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy