Krize českých mužů? Jsou slabí a mají ohnutá záda, říká kouč

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
10. 6. 2015 12:31
Nemají správné vzory, nehledají v sobě sílu a brání se citům. V čem spočívá podle koučů z iniciativy Mužský kruh krize moderních mužů?
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha V roce 2004 proběhl v Česku první mužský kruh, jehož myšlenku ze zahraničí přinesl Zdeněk Weber. Inspiroval ho německý model a americká hnutí ze 60. let minulého století, která se zaobírala podstatou mužství.

"Vysvobodit se ze stereotypních rolí mužství, živitelství, otcovství, manželství a nalézt co nejpravdivější verzi mužství. To vše ve spojení se ženou a dětmi," vysvětluje podstatu mužských kruhů jejich zakladatel.

Zpočátku podle něho lidi nechápali, proč taková iniciativa vůbec existuje. Podle dalšího z garantů kurzů Václava Němečka, který se k Weberovi přidal po pár letech, se ale postupně našlo dost mužů, kteří chtěli poznat sami sebe a nalézt svou sílu

Kurzy, kde pánové nabírají svou mužskou sílu.
Kurzy, kde pánové nabírají svou mužskou sílu. | Foto: Mužský kruh archiv

Aktuálně.cz: Co trápí dnešní české muže? S čím přichází do vašich kurzů?

Václav Němeček: Naši klienti často nevědí, co v životě chtějí. Jen málo věcí jim dává takový smysl, aby kvůli tomu ráno vstávali. Práce sice přináší peníze, ale to jim nestačí. Někteří řeší vztahové krize a jiní zase poznali, že nejsou zralí a potřebují dospět. V neposlední řadě se setkáváme s muži, kteří jsou nějakým způsobem zranění a potřebují podržet a, jak se říká, dotankovat.

Zdeněk Weber: Jsou zahlcení supermarketem, potýkají se s neúspěchy u žen, syndromem vyhoření, závislostí na pornu, kokainu i alkoholu. Prochází si životní, pracovní, manželskou i duchovní krizí.

A.cz: Ženy na různých kurzech hledají vnitřní bohyni a smiřují se se svou vagínou. Jakou sílu v sobě hledají muži?

Zdeněk Weber: Penis a jeho povaha je zásadním kormidlem života mnoha mužů. Je erektilní a prosazující se nutkavý milovník života. Z mužské sexuality vychází značná část dynamiky mužské povahy, archetypy tvořené po tisíciletí. Nejvíce je to archetyp válečníka, ten je naprosto fundamentální a každý muž by ho měl nějak kultivovat.

Dále je to opomíjený archetyp milovníka, který je spojen s ženskou složkou a je na ni orientován. Také momentálně ve společnosti nepřítomný archetyp krále a mystika. Rozvoj těchto složek zdravým způsobem je naší hlavní vizí. Ženy v sobě hledají svou bohyni, to my neděláme. Osobně vidím každého člověka jako originální vtělení boha, který v sobě obsahuje mužnost i ženskost.

Je důležité říci, že mužské hnutí nikdy nevzniklo a nevzniká jako odpor k druhému pohlaví, ale naopak především pro lepší život mužů, žen, dětí a celé společnosti. Mužské hnutí a mužský kruh uctívá ženy jako rovnoprávné partnerky, lidské bytosti. Ženy milujeme a ctíme.

A.cz: Tím, čím si procházelo ženské hnutí, si teď prý musí projít i muži. Jak to bude probíhat právě u nich?

Zdeněk Weber: Osm hodin v kanceláři svázaný kravatou se díváte do obrazovky, pak hodinu strávíte v zácpě. Celý den řešíte abstraktnosti a výsledkem jsou digitální peníze na účtu. Peníze jsou pro nás muže důležité, ale v reálu zasvětíme svůj život něčemu naprosto nepodstatnému, jako je sedět v kanceláři, nedýchat a nežít. Že je mužství v krizi, je zcela zřejmé. To my jsme otrávili svět zvenku a ženy nám stály u toho za zády.

Potřebujeme úplně nový pohled na muže jako na člověka, který ovládá svoji sílu a inteligenci a zároveň přiznává svoji zranitelnost, citlivost, smrtelnost a svoji morálku. Bez ní muž v dalším století neobstojí.

Václav Němeček: Nemyslím si, že by mělo dojít u mužů k výraznější změně po vnější stránce. Může se ale konečně stát, že chlapi budou vypadat tak, jak oni sami chtějí, čímž vyjádří svou originalitu. Dnešní krize mužství spočívá v tom, že jsme si zakázali uvědomovat své vnitřní pocity. Ženy jsou naopak v tomto schopnější a své pocity sdílejí. Muž spoléhá na to, že má rozumové argumenty, měl by si ale konečně přiznat, že je vnitřně slabý.

A.cz: Probouzíte v mužích jejich mužskou stránku. Co tím přesně myslíte?

Václav Němeček: Moderní muži mají absenci vhodných vzorů. Jsou vychováváni otci, kteří z jakýchkoli důvodů v rodině chybí nebo sami mužskou sílu nemají. Mám na mysli kvality jako rozhodnost, stát si za svým a mít svou životní cestu. To naše generace otců ztratila díky okolnostem minulého režimu i poválečnému období, kdy mužská síla musela ustoupit do stínu. Všechno to utrpení a zabíjení totiž způsobila právě mužská ruka. Vývoj zapříčinil, že mužské kvality upadly v zapomnění a průbojnost nebo suverénnost se dnes považuje za projev sobeckosti a egoismu.

Chybí tu i přechodový rituál pro chlapce, který se uskutečňuje mimo rodinu. Zkouška dospělosti, za kterou považujeme maturitu, je dobrým příkladem toho, že to nefunguje. Maturita v našem pojetí je o uzavření dětské etapy a přejití do nové. To je třeba udělat vědomě za pomoci průvodce.

A.cz: Ženy nic takového nepotřebují?

Václav Němeček: V případě žen se za přechodový rituál považuje počátek menstruace. Žena se tedy stává ženou od přírody hormonální změnou. Nemyslím si, že by to ale mělo tak hluboké důsledky a ženy po psychické stránce opravdu dozrály. Pokud chybí moudré vedení jiných žen, které dokážou vysvětlit hlubší smysl menstruace, a co přesně to znamená pro duši, nestane se nic. Výrazně k tomu přispívá i postoj mainstreamu. Jak vidí společnost menstruaci? Jako něco nechutného, krvavého, ošklivého, bolestivého a já nevím co ještě. Chybí tu úcta k ženství.

A.cz: Pokud to, co dělá muže mužem, ustoupilo kvůli minulému režimu do pozadí, dá se říci, že je vývoj mužské identity Čechů v něčem specifický?

Zdeněk Weber: Každý mužský národ má svůj příběh, ale některé otázky mužství zůstávají univerzální. Český muž má ohnutá záda, zlomenou suverenitu, nebo rebelující přístup k autoritám, a to především ke své vlastní vnitřní autoritě. Češi si nemohli chránit své hranice a byli nuceni sloužit nepříteli. Německý muž má pocit viny za své dědy a otce, ruský muž je nekonečně suverénní... Všude je něco, co zasluhuje uzdravení.

A.cz: Kdo určuje, co je mužské a co ne? Neřídíte se jen stereotypy?

Zdeněk Weber: Muži mají tendence k suverenitě a sebeprosazení, ženy ke komunitě a lásce. Přesto i muži mají rádi komunitu a lásku a dnešní ženy umí být suverénní a umějí se prosadit. V ženském těle se najde mužská síla a v mužském ta ženská. Jsme totiž spojením obojího. Jenže naše instinkty a jejich moudrost, která se budovala po tisíciletí, nemůžeme oblafnout. Potřebujeme poznat to, co nás dělá mužem a ženou. Pokud naše instinkty ignorujeme, zaděláváme si na potíže.

Kdo určuje, co je mužské a co ne? Stejně jako nemůžete změnit nic na tom, že se Země točí, nemůžete ani změnit nebo určit mužnost a ženskost. To je prostě povaha přírody a kosmu.

A.cz: K jakému modelu mužství chcete klienty dovést?

Václav Němeček: Z našeho pohledu neexistuje žádný ideální muž. Každý je originál. Není univerzální pohled na to, co je muž a co už ne. Řada lidí se snaží do nějakého modelu vejít. Mají představu, že když budou svalnatí, bohatí a u žen úspěšní, budou se cítit jako muži. Když k sobě takový člověk bude upřímný, uvědomí si, že se tak opravdu necítí. Nejde o to, jak vypadáme zvenčí, jak drahé máme auto a kolik milenek, ale jak se cítíme uvnitř. Naší prací je dovést muže k tomu, aby byli sami sebou a uměli tak žít, a to bez ohledu na představu dnešního světa.

Většina žen jede na autopilota, snaží se následovat naučené stereotypy, tvrdí lektorka ženských skupin Lilia Khousnoutdinová. Každá žena je přitom podle ní bohyně a jde jen o to, uvědomit si to. | Video: Martin Veselovský


 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Raška podepsal nováčkovskou smlouvu se San Jose

Hokejový útočník Adam Raška podepsal v NHL tříletou nováčkovskou smlouvu se San Jose Sharks. Devatenáctiletý juniorský reprezentant, který startoval na posledních dvou světových šampionátech hráčů do 20 let, působil v závěru sezony v Rimouski Océanic v kanadské juniorské soutěži QMJHL.

San Jose draftovalo Rašku před rokem v 7. kole jako celkově 201. hráče. Odchovanec Kopřivnice hraje v zámoří od roku 2019. Na začátku této sezony odehrál dva zápasy za extraligový Třinec, dalších jedenáct utkání přidal v prvoligovém Frýdku-Místku.

Po juniorském MS se Raška vrátil do Kanady a stejně jako v minulém ročníku působil v Rimouski. V QMJHL odehrál včetně play off 30 zápasů, ve kterých vstřelil 15 branek a přidal 16 asistencí.

před 2 hodinami

Hertha zdolala Schalke a přiblížila se záchraně v německé lize

Fotbalisté Herthy porazili v dohrávce 31. kola německé ligy poslední Schalke 2:1 a bodovali posedmé v řadě. Berlínský tým, v jehož dresu odehrál 58 minut český reprezentant Vladimír Darida, se posunul na 13. místo a udělal důležitý krok k záchraně.

Do vedení se dostalo v 6. minutě již jistě sestupující Schalke. Amín Harít převzal na hranici šestnáctky přihrávku od Seada Kolašinace, prohnal se kolem Daridy a svou druhou brankou v sezoně otevřel skóre.

Hertha vyrovnala v 19. minutě, kdy se hlavou po standardní situaci prosadil stoper Dedryck Boyata. Obrat hostů dovršil ve druhém poločase střídající německý útočník Jessic Ngankam.

Dvě kola před koncem mají hráči Herthy na šestnáctý Bielefeld tříbodový náskok. Schalke prohrálo sedmý z posledních osmi duelů a s pouhými třinácti body uzavírá tabulku.

Německá fotbalová liga - 31. kolo:

Schalke - Hertha Berlín 1:2 (6. Harít - 19. Boyata, 74. Ngankam).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 32 23 5 4 92:40 74
2. Lipsko 32 19 7 6 57:28 64
3. Wolfsburg 32 17 9 6 57:32 60
4. Dortmund 32 18 4 10 69:44 58
5. Eintracht Frankfurt 32 15 12 5 63:48 57
6. Leverkusen 32 14 9 9 51:35 51
7. Mönchengladbach 32 12 10 10 59:52 46
8. Union Berlín 32 11 13 8 47:41 46
9. Freiburg 32 12 8 12 49:47 44
10. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
11. Hoffenheim 32 10 9 13 49:52 39
12. Mohuč 32 9 9 14 35:51 36
13. Hertha Berlín 32 8 10 14 40:50 34
14. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
15. Brémy 32 7 10 15 34:51 31
16. Bielefeld 32 8 7 17 23:51 31
17. Kolín nad Rýnem 32 7 8 17 33:60 29
18. Schalke 32 2 7 23 21:82 13
Další zprávy