Krize českých mužů? Jsou slabí a mají ohnutá záda, říká kouč

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
10. 6. 2015 12:31
Nemají správné vzory, nehledají v sobě sílu a brání se citům. V čem spočívá podle koučů z iniciativy Mužský kruh krize moderních mužů?
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha V roce 2004 proběhl v Česku první mužský kruh, jehož myšlenku ze zahraničí přinesl Zdeněk Weber. Inspiroval ho německý model a americká hnutí ze 60. let minulého století, která se zaobírala podstatou mužství.

"Vysvobodit se ze stereotypních rolí mužství, živitelství, otcovství, manželství a nalézt co nejpravdivější verzi mužství. To vše ve spojení se ženou a dětmi," vysvětluje podstatu mužských kruhů jejich zakladatel.

Zpočátku podle něho lidi nechápali, proč taková iniciativa vůbec existuje. Podle dalšího z garantů kurzů Václava Němečka, který se k Weberovi přidal po pár letech, se ale postupně našlo dost mužů, kteří chtěli poznat sami sebe a nalézt svou sílu

Kurzy, kde pánové nabírají svou mužskou sílu.
Kurzy, kde pánové nabírají svou mužskou sílu. | Foto: Mužský kruh archiv

Aktuálně.cz: Co trápí dnešní české muže? S čím přichází do vašich kurzů?

Václav Němeček: Naši klienti často nevědí, co v životě chtějí. Jen málo věcí jim dává takový smysl, aby kvůli tomu ráno vstávali. Práce sice přináší peníze, ale to jim nestačí. Někteří řeší vztahové krize a jiní zase poznali, že nejsou zralí a potřebují dospět. V neposlední řadě se setkáváme s muži, kteří jsou nějakým způsobem zranění a potřebují podržet a, jak se říká, dotankovat.

Zdeněk Weber: Jsou zahlcení supermarketem, potýkají se s neúspěchy u žen, syndromem vyhoření, závislostí na pornu, kokainu i alkoholu. Prochází si životní, pracovní, manželskou i duchovní krizí.

A.cz: Ženy na různých kurzech hledají vnitřní bohyni a smiřují se se svou vagínou. Jakou sílu v sobě hledají muži?

Zdeněk Weber: Penis a jeho povaha je zásadním kormidlem života mnoha mužů. Je erektilní a prosazující se nutkavý milovník života. Z mužské sexuality vychází značná část dynamiky mužské povahy, archetypy tvořené po tisíciletí. Nejvíce je to archetyp válečníka, ten je naprosto fundamentální a každý muž by ho měl nějak kultivovat.

Dále je to opomíjený archetyp milovníka, který je spojen s ženskou složkou a je na ni orientován. Také momentálně ve společnosti nepřítomný archetyp krále a mystika. Rozvoj těchto složek zdravým způsobem je naší hlavní vizí. Ženy v sobě hledají svou bohyni, to my neděláme. Osobně vidím každého člověka jako originální vtělení boha, který v sobě obsahuje mužnost i ženskost.

Je důležité říci, že mužské hnutí nikdy nevzniklo a nevzniká jako odpor k druhému pohlaví, ale naopak především pro lepší život mužů, žen, dětí a celé společnosti. Mužské hnutí a mužský kruh uctívá ženy jako rovnoprávné partnerky, lidské bytosti. Ženy milujeme a ctíme.

A.cz: Tím, čím si procházelo ženské hnutí, si teď prý musí projít i muži. Jak to bude probíhat právě u nich?

Zdeněk Weber: Osm hodin v kanceláři svázaný kravatou se díváte do obrazovky, pak hodinu strávíte v zácpě. Celý den řešíte abstraktnosti a výsledkem jsou digitální peníze na účtu. Peníze jsou pro nás muže důležité, ale v reálu zasvětíme svůj život něčemu naprosto nepodstatnému, jako je sedět v kanceláři, nedýchat a nežít. Že je mužství v krizi, je zcela zřejmé. To my jsme otrávili svět zvenku a ženy nám stály u toho za zády.

Potřebujeme úplně nový pohled na muže jako na člověka, který ovládá svoji sílu a inteligenci a zároveň přiznává svoji zranitelnost, citlivost, smrtelnost a svoji morálku. Bez ní muž v dalším století neobstojí.

Václav Němeček: Nemyslím si, že by mělo dojít u mužů k výraznější změně po vnější stránce. Může se ale konečně stát, že chlapi budou vypadat tak, jak oni sami chtějí, čímž vyjádří svou originalitu. Dnešní krize mužství spočívá v tom, že jsme si zakázali uvědomovat své vnitřní pocity. Ženy jsou naopak v tomto schopnější a své pocity sdílejí. Muž spoléhá na to, že má rozumové argumenty, měl by si ale konečně přiznat, že je vnitřně slabý.

A.cz: Probouzíte v mužích jejich mužskou stránku. Co tím přesně myslíte?

Václav Němeček: Moderní muži mají absenci vhodných vzorů. Jsou vychováváni otci, kteří z jakýchkoli důvodů v rodině chybí nebo sami mužskou sílu nemají. Mám na mysli kvality jako rozhodnost, stát si za svým a mít svou životní cestu. To naše generace otců ztratila díky okolnostem minulého režimu i poválečnému období, kdy mužská síla musela ustoupit do stínu. Všechno to utrpení a zabíjení totiž způsobila právě mužská ruka. Vývoj zapříčinil, že mužské kvality upadly v zapomnění a průbojnost nebo suverénnost se dnes považuje za projev sobeckosti a egoismu.

Chybí tu i přechodový rituál pro chlapce, který se uskutečňuje mimo rodinu. Zkouška dospělosti, za kterou považujeme maturitu, je dobrým příkladem toho, že to nefunguje. Maturita v našem pojetí je o uzavření dětské etapy a přejití do nové. To je třeba udělat vědomě za pomoci průvodce.

A.cz: Ženy nic takového nepotřebují?

Václav Němeček: V případě žen se za přechodový rituál považuje počátek menstruace. Žena se tedy stává ženou od přírody hormonální změnou. Nemyslím si, že by to ale mělo tak hluboké důsledky a ženy po psychické stránce opravdu dozrály. Pokud chybí moudré vedení jiných žen, které dokážou vysvětlit hlubší smysl menstruace, a co přesně to znamená pro duši, nestane se nic. Výrazně k tomu přispívá i postoj mainstreamu. Jak vidí společnost menstruaci? Jako něco nechutného, krvavého, ošklivého, bolestivého a já nevím co ještě. Chybí tu úcta k ženství.

A.cz: Pokud to, co dělá muže mužem, ustoupilo kvůli minulému režimu do pozadí, dá se říci, že je vývoj mužské identity Čechů v něčem specifický?

Zdeněk Weber: Každý mužský národ má svůj příběh, ale některé otázky mužství zůstávají univerzální. Český muž má ohnutá záda, zlomenou suverenitu, nebo rebelující přístup k autoritám, a to především ke své vlastní vnitřní autoritě. Češi si nemohli chránit své hranice a byli nuceni sloužit nepříteli. Německý muž má pocit viny za své dědy a otce, ruský muž je nekonečně suverénní... Všude je něco, co zasluhuje uzdravení.

A.cz: Kdo určuje, co je mužské a co ne? Neřídíte se jen stereotypy?

Zdeněk Weber: Muži mají tendence k suverenitě a sebeprosazení, ženy ke komunitě a lásce. Přesto i muži mají rádi komunitu a lásku a dnešní ženy umí být suverénní a umějí se prosadit. V ženském těle se najde mužská síla a v mužském ta ženská. Jsme totiž spojením obojího. Jenže naše instinkty a jejich moudrost, která se budovala po tisíciletí, nemůžeme oblafnout. Potřebujeme poznat to, co nás dělá mužem a ženou. Pokud naše instinkty ignorujeme, zaděláváme si na potíže.

Kdo určuje, co je mužské a co ne? Stejně jako nemůžete změnit nic na tom, že se Země točí, nemůžete ani změnit nebo určit mužnost a ženskost. To je prostě povaha přírody a kosmu.

A.cz: K jakému modelu mužství chcete klienty dovést?

Václav Němeček: Z našeho pohledu neexistuje žádný ideální muž. Každý je originál. Není univerzální pohled na to, co je muž a co už ne. Řada lidí se snaží do nějakého modelu vejít. Mají představu, že když budou svalnatí, bohatí a u žen úspěšní, budou se cítit jako muži. Když k sobě takový člověk bude upřímný, uvědomí si, že se tak opravdu necítí. Nejde o to, jak vypadáme zvenčí, jak drahé máme auto a kolik milenek, ale jak se cítíme uvnitř. Naší prací je dovést muže k tomu, aby byli sami sebou a uměli tak žít, a to bez ohledu na představu dnešního světa.

Většina žen jede na autopilota, snaží se následovat naučené stereotypy, tvrdí lektorka ženských skupin Lilia Khousnoutdinová. Každá žena je přitom podle ní bohyně a jde jen o to, uvědomit si to. | Video: Martin Veselovský


 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy