Mateřská dovolená? Neodpočinul jsem si, říká otec dvou synů

pej
9. 5. 2015 11:47
Kalifornský otec volá po silnější podpoře pro mladé rodiny po celém světě. "Všichni mají právo trávit více času se svými dětmi," říká.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

San Francisco - Vracíte-li se z běžné dovolené, býváte odpočatí, plní dojmů a energie do dalších úkolů zadaných nadřízenými. Zážitky z otcovské dovolené jsou ale poněkud odlišné. Zajímá vás akorát jedna věc: jak při neustálém deficitu spánku zvládnout pracovní tempo, píše na svém blogu Dave Dash.

Podle softwarového inženýra je současná společnost silně patriarchální a propaguje názor, že výchova a péče o děti se týká především žen.

"Podezřívám většinu mužů z toho, že pro ně je otcovská dovolená pouze příležitostí, jak si odpočinout, strávit více času s rodinou a pomoct novopečené mamince v začátcích," dodává Dave.

Podle něho jde o zlozvyk a doporučuje raději se sblížit s novorozencem. Zároveň přiznal, že se sám během předchozí otcovské dovolené choval jako většina mužů a až s narozením nejmladšího syna změnil postoj. "Snažil jsem se o něj co nejvíce starat a zároveň ho seznámit s jeho starším bratrem," přiblížil.

Stát by měl podporovat mladé rodiny

V článcích na svém blogu rovněž volá po delší době, kterou by otec mohl trávit po porodu ženy se svou rodinou. Například v Kalifornii, odkud pochází, trvá šest týdnů a muži během ní pobírají část mzdy. "Měl jsem to štěstí, že mi zaměstnavatel vyplácel celou mzdu v průběhu čtyř týdnů," vysvětlil.

Já jsem si myslel, že mateřská dovolená je pohodička, nohy nahoře a dítě řve, ale ono to tak úplně není. Je to spíš nevolnictví, ale dělám to rád, říká bloger a otec Dominik Landsman. | Video: DVTV

Dave se rovněž snaží vybojovat lepší právní postavení i pro další muže a volá po podpoře mladých rodin. "Potřebujeme od svých zaměstnavatelů silnější podporu. Každý by měl mít možnost trávit více času se svou rodinou a firmy by měly rodiny více podporovat," píše.

Na druhou stranu si uvědomuje, že jiné státy placenou otcovskou dovolenou vůbec nemají. V poslední době se o ni hodně zasazují i evropští stoupenci zrovnoprávnění mužů a žen, v Česku pak například Liga otevřených mužů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Boris Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy