Fotky: Betlém, jaký svět neviděl. Biblické postavy nahradili Švejk, Pérák i Cimrman

Fotky: Betlém, jaký svět neviděl. Biblické postavy nahradili Švejk, Pérák i Cimrman
Žižkovský betlém je nejen nesmírně malebný, poetický a nápaditý, ale také zcela originální. Všechno je tu jinak.
Narození Ježíška zvěstuje pouliční kamelot.
Místo třech králů Kašpara, Melichara a Baltazara vidíme zprava prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, císaře Františka Josefa I. a prvního starostu Žižkova Karla Hartiga, jenž se coby stavitel zasloužil o rozvoj této městské části.
Místo betlémské hvězdy přelétává nad výjevem Jan Tleskač - fiktivní postava z Foglarovy knihy Záhada hlavolamu, vynálezce létajícího kola.
Foto: Lukáš Bíba
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 12. 2018 20:55
Na pražském Žižkově stojí unikátní betlém, kde místo koledníků najdete proslulé osobnosti této proslulé čtvrti. Autorem je výtvarník Richard Pešek spolu se studenty Střední uměleckoprůmyslové školy na Žižkově náměstí. Chtěli vzdát hold všem slavným obyvatelům této pražské čtvrti i fiktivním postavám, které se tu vyskytují. Betlém je stylizován do 20. let 20. století a jeho atmosféru dokresluje, že se tu střídá den a noc. Podívejte se.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy