Obrazem: Pohřbívali tu komunisty, sídlilo tu gestapo. Vítkov je zanedbaný a stále žije minulostí

Památník byl využit k propagaci komunistického režimu. Byli zde pohřbení významní představitelé komunistické strany.
Významná pražská krajinná dominanta, vrch Vítkov, ve své nejvyšší části dosahuje 270,4 metru nad mořem. První zmínka o jeho existenci pochází z roku 1041 a kopec od sebe odděluje Karlín a Žižkov. Vrch je pojmenován po pražském konšelovi Vítkovi, který ho získal do správy za panování Karla IV.
Zalesněný kopec nechal jako první upravit Karel IV., který zde založil vinice. Dalších zahradních úprav se Vítkov dočkal v 19. století. František Thomayer oblast změnil na ovocné sady. (na snímku instalace s názvem Pozorovatelna)
Oblast o rozloze více jak 30 hektarů bývala kdysi také oblíbeným výletním místem. (na snímku instalace s názvem Oltář od Pavlíny Hlavsové, která zde byla umístěna v roce 2014 v rámci akce Sochy na Vítkově)
"Místo, které je symbolem české státnosti, na svoji integraci do veřejného života obyvatel a návštěvníků Prahy ale stále čeká," přibližuje publicista a historik architektury Josef Vomáčka.
Foto: David Kohout
Petra Jansová David Kohout Petra Jansová, David Kohout
28. 8. 2018 13:01
Další zastávkou komentovaných procházek v rámci šestého ročníku Landscape festivalu, který má poukázat na zanedbaná místa v centru Prahy a nastínit jejich možný rozvoj, se stal Vítkov. Historii kopce, který odděluje Žižkov a Karlín, přiblížil publicista a historik architektury Josef Vomáčka. "Místo, které je symbolem české státnosti, na svoji integraci do veřejného života obyvatel a návštěvníků Prahy stále čeká," říká. Podívejte se na fotky z pražského Vítkova.
 

Právě se děje

před 11 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy