Obrazem: Žižkov slaví 100 let republiky. Dal jí flamendry, bohémy i památník

Obrazem: Žižkov slaví 100 let republiky. Dal jí flamendry, bohémy i památník
Žižkov, lidově Žižkaperk, až do roku 1877 Královské Vinohrady I. V roce 1881 povýšen na město.
V roce 1922 byl Žižkov připojen k Praze, stal se součástí velké a významné metropole, která tak získala velmi originální území plné úzkých strmých uliček, ale také chudinských a bizarních zahrádkářských kolonií.
Žižkov byl (a do značné míry stále je) také místem svérázných podniků otevřených dlouho do noci, bohémského života a originálních osobností i kuriózních figurek. Mezi nejznámější žižkovské bohémy lze počítat Jaroslava Haška (ležící dole) či jeho kamaráda, anarchistu a buřiče Frantu Sauera.
Za komunismu mělo být všechno kouzlo Žižkova navždy zničeno - staré činžáky strženy, úzké uličky rozkopány a místo nich tu měly být postaveny paneláky a široké silnice. Přišla ale sametová revoluce a komunisté stihli napáchat nenávratnou škodu pouze kolem Olšanského náměstí.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 9. 2018 18:00
Počínaje říjnem 1918 se Žižkov vzpamatovává z následků první světové války. V té době šlo stále ještě o samostatné město, které mělo možnost stát se plnohodnotnou součástí metropole. Také se musel vyrovnat s měnícími se společenskými poměry, které souvisely se vznikem republiky. Udělal to, jak je jeho zvykem, se svérázem sobě vlastním - žižkovští anarchisté poslali k zemi mariánský sloup na Staroměstském náměstí. A svérázná byla i samotná výstava 1918 Žižkov - My, národ československý ke sto letům republiky, obzvláště pak její zahájení.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy