Obrazem: Žižkov slaví 100 let republiky. Dal jí flamendry, bohémy i památník

Obrazem: Žižkov slaví 100 let republiky. Dal jí flamendry, bohémy i památník
Žižkov, lidově Žižkaperk, až do roku 1877 Královské Vinohrady I. V roce 1881 povýšen na město.
V roce 1922 byl Žižkov připojen k Praze, stal se součástí velké a významné metropole, která tak získala velmi originální území plné úzkých strmých uliček, ale také chudinských a bizarních zahrádkářských kolonií.
Žižkov byl (a do značné míry stále je) také místem svérázných podniků otevřených dlouho do noci, bohémského života a originálních osobností i kuriózních figurek. Mezi nejznámější žižkovské bohémy lze počítat Jaroslava Haška (ležící dole) či jeho kamaráda, anarchistu a buřiče Frantu Sauera.
Za komunismu mělo být všechno kouzlo Žižkova navždy zničeno - staré činžáky strženy, úzké uličky rozkopány a místo nich tu měly být postaveny paneláky a široké silnice. Přišla ale sametová revoluce a komunisté stihli napáchat nenávratnou škodu pouze kolem Olšanského náměstí.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 9. 2018 18:00
Počínaje říjnem 1918 se Žižkov vzpamatovává z následků první světové války. V té době šlo stále ještě o samostatné město, které mělo možnost stát se plnohodnotnou součástí metropole. Také se musel vyrovnat s měnícími se společenskými poměry, které souvisely se vznikem republiky. Udělal to, jak je jeho zvykem, se svérázem sobě vlastním - žižkovští anarchisté poslali k zemi mariánský sloup na Staroměstském náměstí. A svérázná byla i samotná výstava 1918 Žižkov - My, národ československý ke sto letům republiky, obzvláště pak její zahájení.
 

Právě se děje

Další zprávy