Obrazem: Žižkov slaví 100 let republiky. Dal jí flamendry, bohémy i památník

Obrazem: Žižkov slaví 100 let republiky. Dal jí flamendry, bohémy i památník
Žižkov, lidově Žižkaperk, až do roku 1877 Královské Vinohrady I. V roce 1881 povýšen na město.
V roce 1922 byl Žižkov připojen k Praze, stal se součástí velké a významné metropole, která tak získala velmi originální území plné úzkých strmých uliček, ale také chudinských a bizarních zahrádkářských kolonií.
Žižkov byl (a do značné míry stále je) také místem svérázných podniků otevřených dlouho do noci, bohémského života a originálních osobností i kuriózních figurek. Mezi nejznámější žižkovské bohémy lze počítat Jaroslava Haška (ležící dole) či jeho kamaráda, anarchistu a buřiče Frantu Sauera.
Za komunismu mělo být všechno kouzlo Žižkova navždy zničeno - staré činžáky strženy, úzké uličky rozkopány a místo nich tu měly být postaveny paneláky a široké silnice. Přišla ale sametová revoluce a komunisté stihli napáchat nenávratnou škodu pouze kolem Olšanského náměstí.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 9. 2018 18:00
Počínaje říjnem 1918 se Žižkov vzpamatovává z následků první světové války. V té době šlo stále ještě o samostatné město, které mělo možnost stát se plnohodnotnou součástí metropole. Také se musel vyrovnat s měnícími se společenskými poměry, které souvisely se vznikem republiky. Udělal to, jak je jeho zvykem, se svérázem sobě vlastním - žižkovští anarchisté poslali k zemi mariánský sloup na Staroměstském náměstí. A svérázná byla i samotná výstava 1918 Žižkov - My, národ československý ke sto letům republiky, obzvláště pak její zahájení.
 

Právě se děje

před 50 minutami

Bulharsko se rozhodlo vyhostit dva ruské diplomaty kvůli špionáži

Bulharské ministerstvo zahraničí dalo dvěma ruským diplomatům 72 hodin na to, aby opustili zemi. Stalo se tak poté, co je prokurátoři obvinili ze špionáže. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Mluvčí ministerstva uvedl, že o prohlášení obou diplomatů za nežádoucí osoby bylo informováno ruské velvyslanectví v Sofii. Dříve prokurátoři uvedli, že oba diplomaté se od roku 2016 snažili získávat od bulharských občanů utajované informace o modernizačních plánech armády a o údržbě vojenské techniky.

Agentura Interfax připomněla, že analogický incident se odehrál už letos v lednu, kdy bulharská prokuratura rovněž podezírala dva ruské diplomaty ze špionáže. Oba Bulharsko vypovědělo. Moskva v obdobných kauzách reaguje recipročně, tedy dá se očekávat vyhoštění dvou bulharských diplomatů z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy