Moje postižení mi nevěřila ani vlastní máma, děti se mi smály. Projděte si příběhy neslyšících

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 6. 2018 6:25
Zkuste si někdy dát špunty do uší a vyjít do ulic či na úřady, radí lidé neslyšící, ohluchlí či nedoslýchaví. Ale raději nevycházejte bez doprovodu, do minuty by vás mohlo přejet auto, dodávají. Projděte si příběhy a zkušenosti lidí s neviditelným handicapem, které nasbírala novinářka Veronika Cézová, autorka projektu #JsemJednoUcho. Vytvořila tak platformu, která spojuje dohromady slyšící s neslyšícími a nedoslýchavými. Projekt je součástí letošních oslav 150. výročí Pražského spolku neslyšících, který je pobočným spolkem Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.
Foto: Shutterstock.com

Být nedoslýchavý je mnohdy horší než být neslyšící

Chování nedoslýchavého bývá zvláštní, protože podobně jako neslyšící nereaguje "obvykle". Ale jak upozorňuje prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR Šárka Prokopiusová, protože na rozdíl od neslyšícího neznakuje, okolí často nepozná, že jde o člověka, který špatně slyší, lidé ho často zařadí do kategorie mentálně postižených.

"Dalším rozdílem je to, že komunita neslyšících je malá, úzká, většina lidí se zná, sdílí společný jazyk a kulturu a ve své podstatě dokáže svým členům nahradit přirozenou komunitu. Nedoslýchaví, kteří nepoužívají znakový jazyk, však v této komunitě nejsou a nemohou být, mají v ní stejný problém jako ve většinové společnosti - nedomluví se. Takže se často stává, že jsou nedoslýchaví mnohem více izolováni, nepatří ani do komunity slyšících, ani do komunity neslyšících," upozorňuje Prokopiusová.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy