Moje postižení mi nevěřila ani vlastní máma, děti se mi smály. Projděte si příběhy neslyšících

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 6. 2018 6:25
Zkuste si někdy dát špunty do uší a vyjít do ulic či na úřady, radí lidé neslyšící, ohluchlí či nedoslýchaví. Ale raději nevycházejte bez doprovodu, do minuty by vás mohlo přejet auto, dodávají. Projděte si příběhy a zkušenosti lidí s neviditelným handicapem, které nasbírala novinářka Veronika Cézová, autorka projektu #JsemJednoUcho. Vytvořila tak platformu, která spojuje dohromady slyšící s neslyšícími a nedoslýchavými. Projekt je součástí letošních oslav 150. výročí Pražského spolku neslyšících, který je pobočným spolkem Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.
Foto: Shutterstock.com

A úřednice na mě mluvila a mluvila...

Další trable neslyšících si Veronika Cézová vyzkoušela na úřadě, kam si šla, se špunty v uších, vyzvednout Lítačku.

"Hned jsem si jako první věc sáhla na ucho a úřednici jsem naznačila, že jsem neslyšící. A ona na mě jen otráveně koukala a říkala něco ve smyslu, co si přeji. Ukazovala jsem jí, že neslyším, a ona pořád mluvila, mluvila… Po nějaké době jsem raději vytáhla mobil a napsala jsem do esemesky, že si jdu pro hotový průkaz.

Zatvářila se otráveně a odešla do jiné místnosti. 'Tady to podepište,' říká. To jsem díky odezírání pochytila. Zeptala jsem se jí, jak se vlastně tato nová Lítačka nabíjí. Napsala jsem jí to zase do mobilu a ona spustila, mluvila, mluvila, mluvila… Přestože věděla, že ji neslyším. Neprojevila ani trochu snahy. Tak jsem jí vnutila papír a tužku. Otočila oči v sloup, ale nakonec mi to popsala.

Co je ale nutné si uvědomit - pro neslyšící není mateřský jazyk čeština, mnoho neslyšících má tedy problémy porozumět psanému slovu. Proto kdybych byla opravdu neslyšící, možná bych jejím pokynům neporozuměla."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy