Odbornice: Neslyšící, který normálně mluví? To je génius

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
1. 4. 2015 16:12
Rozhovor se zakladatelkou organizace pomáhající neslyšícím o světě ticha, znakové řeči i problematickém očkování novorozenců.
Foto: daveynin / Foter / CC BY

Praha – Neslyšící jsou národem, který se nenechává svazovat hranicemi. Mají vlastní tichý svět, ve kterém žijí plnohodnotným životem. Přesto potřebují kontakt s většinovou společností, což je možné díky takovým lidem, jako je Marie Horáková.

Sympatická dáma se už na střední škole rozhodla, že bude pomáhat neslyšícím. Naučila se znakový jazyk a před devíti lety založila obecně prospěšnou společnost Tichý svět, která je takovou záchrannou lodí neslyšících.

Marie Horáková

Marie Horáková
  • už 15 let se aktivně věnuje neslyšícím
  • v roce 2006 založila obecně prospěšnou společnost Tichý svět
  • je artikulační tlumočnicí, tlumočnicí českého znakového jazyka a znakované češtiny
  • je průkopnicí profesionální online tlumočnické služby v České republice, kterou Tichý svět poskytuje bezplatně 24 hodin denně
  • za svou práci byla v roce 2014 oceněna ministrem zdravotnictví

Aktuálně.cz: Říká se, že je lepší nevidět než neslyšet. Souhlasíte s tím?

Marie Horáková: Tu představu, že už nikdy neuslyším zašeptat své jméno, hudbu nebo si s nikým nepopovídám, bych asi neunesla. Je to velmi individuální. Důležité totiž je, jak člověk vnímá svět a co potřebuje ke svému životu.

Pokud byste stáli před rozhodnutím, kterého smyslu se vzdát, je nutné se ptát, co nám přináší sluch a co zrak. V případě sluchu se může zdát, že je to snadnější. Jazyk v sobě ovšem nenese jen informaci, ale i emoce. Zrak nám zase přináší prostorovou orientaci, ale nemá takový vliv na komunikaci.

A.cz: Pro neslyšící je čeština druhým jazykem. Jak je to možné?

Primárním prostředkem komunikace pro neslyšící je český znakový jazyk. Ne všichni se s ním ale setkají už od narození. Z 90 procent se neslyšící dítě narodí slyšícím rodičům. Okolí mluví běžně česky, ale k dítěti se mluvená čeština v plné podobě nedostane. Čeština je za bariérou sluchové ztráty, proto se stává až druhým jazykem, se kterým se setkají později – v psané formě nebo odezíráním.

A.cz: Pokud je tedy pro neslyšící znakový jazyk mateřštinou, dorozumí se jím i za hranicemi?

Některé jazyky mají stejnou gramatickou strukturu. Jsou si určitým způsobem podobné, ale jsou to jiné jazyky. Dá se to přirovnat k situaci, kdy Čech vyjede do Ruska. Přestože se rusky nikdy neučil a budou-li na něj mluvit pomalu, pochopí, o čem je řeč.

A.cz: Je znakový jazyk plnohodnotnou náhradou češtiny? Dá se přeložit naprosto vše?

Není to náhrada, je to přirozený jazyk. Znakující nic nepřekládají, oni se vyjadřují. Není to jako v případě potápěčů, kteří se pod vodou neslyší, proto používají pár gest. Znakový jazyk vznikl přirozeně. Domluvíte se češtinou o všem? Ano, o všem, co potřebujeme. Neoznačujeme třináct druhů sněhu, protože to nepotřebujeme. V laponštině ty výrazy ale znají. Znakový jazyk je živý, a co potřebuje, to vyjádří.

A.cz: Vlastní jazyk... jako by neslyšící byli takovým malým národem.

Ano, a je to dané právě odlišným jazykem. Ve znakovém jazyce vznikají divadelní představení, literatura. Neslyšící pořádají i různá setkání, na která jsou ochotni vážit i delší cestu. Přirozeně si mezi sebou vyhledávají přátele nebo se berou.

Znám případy, kdy se učitel dozvěděl o hluchotě žáka v přední lavici až po půl roce.

A.cz: Zmínila jste odezírání. Umí to každý neslyšící?

Umět odezírat nepřichází automaticky jen tím, že někdo neslyší. Pokud chybí talent a motivace, jde učení těžko. Je to velmi náročné, protože neodezíráte naprosto všechno. Například hlásky h, ch nejdou odezírat vůbec, obtížené jsou třeba i hlásky k, g. Navíc v konverzaci čas plyne a vy se nemůžete vrátit zpátky. Možná se to dá přirovnat k běžícím titulkům, kde je jen třetina písmen. Přitom každý člověk artikuluje jinak, stejně jako má každý jiný rukopis. Ideální je, když si neslyšící postupně zvykne na konkrétního člověka, na jeho výslovnost i slovní zásobu.

A.cz: Stejné to asi bude i s mluveným slovem.

Ano, je to o talentu, ale jsou i určité techniky, jak hlas vyladit, aby byl hezky posazený. Není cílem, aby se neslyšící celé dětství zaměřil jen na to, aby se naučil mluvit, protože pak je to mluvící loutka bez obsahu. Pokud má talent, je škoda toho nevyužít, velmi mu to usnadní život.

A.cz: V jednom americkém seriálu je žena, která mluví a odezírá, takže není vůbec poznat, že by byla neslyšící. Dá se to brát vážně?

Znám pár takových lidí, kteří jsou neslyšící od narození a srozumitelně mluví a odezírají. Je za tím individuální péče, talent, vysoká inteligence a motivace. Takový člověk je de facto génius, který kdyby slyšel, tak je premiantem na zahraniční univerzitě.

A.cz: Takže nemusí být poznat, že je něco špatně?

Vždy je to poznat. Neslyšící má přece jen jinak posazený hlas a nepozná, jestli je kolem něho hluk, proto neumí regulovat hlasitost. Musí odezírat, takže když vám nevidí na ústa, ztrácí se.

Znám ale případy, kdy se učitel dozvěděl o hluchotě žáka v přední lavici až po půl roce. Učitel mluvil vždy čelem k žákům a perfektně artikuloval, takže nebylo nutné ho na nic upozorňovat. Jednou ale žáka oslovil ve chvíli, kdy si něco psal se sklopenou hlavou. Ostatní žáci mu pak vysvětlili, že je neslyšící.

A.cz: Kam takoví talentovaní žáci v životě došli?

Jedna dívka studuje práva v Brně, další je speciální pedagog a věnuje se neslyšícímu integrovanému dítěti. Většinou jsou to velmi úspěšní lidé.

A.cz: Jaká je vlastně příčina hluchoty?

To je spíš otázka na lékaře. Příčinou může být dědičná zátěž, úraz, jakýkoliv zánět mozku, zánět do středouší, pokud není zahájena včas léčba, může dojít k poškození sluchového nervu.

A.cz: Řada reklam na očkování čerstvě narozených dětí varuje před virem, který může vést až ke ztrátě sluchu. Je to jen tlak na rodiče, nebo je varování opodstatněné?

Jsem v této oblasti laik. Domnívám se, že v případě sluchu neexistuje choroba, která by konkrétně napadala jen sluchový nerv a která by byla tak rozšířená, že by bylo nevyhnutelně nutné chránit děti očkováním.

Očkování je vůbec velkým tématem. Problém vidím v tom, že lékaři stále neberou rodiče jako partnery. Totéž bohužel platí i pro podezření na ztrátu sluchu u dítěte. Často přijde rodič s nějakým podezřením a setká se jen se zlehčováním a bagatelizací místo toho, aby lékař zjišťoval, co rodiče k této domněnce vede. Rodiče jsou s dítětem každý den, znají ho lépe než lékař.

A.cz: Vaše organizace pomáhá najít neslyšícím práci. Mají zaměstnavatelé pochopení pro takto postižené?

Když chcete vědět, jaké to je, neslyšet, tak naopak musíte přehlušit svůj sluch.

Situace se zlepšuje, lidé jsou otevření k diskusi, ale záleží na konkrétních lidech. Stává se nám, že naše dlouhodobá spolupráce s firmou končí ve chvíli, kdy se změní například personální ředitel.

Neslyšící, mám nyní na mysli uživatele znakového jazyka, jsou schopni vykonávat každou práci, kde nepotřebují mluvený český jazyk. Mohou vykonávat dělnické profese, být vedoucí týmu neslyšících, což začínají praktikovat velké firmy u nás. Mohou to být IT odborníci, lektoři znakového jazyka, kuchaři, číšníci...

A.cz: Číšnici?

Ano, naše organizace dokonce zřídila Tichou kavárnu v Praze-Kobylisích, kde neslyšící zaměstnáváme jako číšníky. Dále u nás pracují pekařky, které pečou pro kavárnu i na zakázku čerstvé zákusky a dorty. Naším záměrem bylo zaměstnat je tam, kde by je možná většina lidí nečekala. V současné době pracuje v Tichém světě 33 neslyšících na pozicích, které opravdu zvládají.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Klaebo a Sundlingová ovládli sprint na MS, Češi skončili ve čtvrtfinále

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo jako první muž v historii obhájil titul mistra světa ve sprintu. Mezi ženami poprvé zvítězila Švédka Jonna Sundlingová.

Čeští reprezentanti Tereza Beranová, Ondřej Černý, Michal Novák a Luděk Šeller vypadli ve dvanáctistupňovém teplu v německém Oberstdorfu shodně ve čtvrtfinále.

Šestadvacetiletá Sundlingová ukončila na trati dlouhé 1200 metrů klasicky kralování Maiken Caspersen Fallaové. Norská šampionka z minulých dvou šampionátů tentokrát dojela druhá, bronz získala Slovinka Anamarija Lampičová.

Muži jeli 1500 metrů a Klaebo vyhrál všechno - suverénně kvalifikaci, čtvrtfinále i finále, které se proměnilo v triumf Norů. Stříbro bral Erik Valnes a bronz Haavard Solaas Taugböl. Rus Alexander Bolšunov skončil čtvrtý.

Novák, jenž byl v této sezoně Světového poháru dvakrát ve sprintu devátý, najížděl ve čtvrtfinále do cílové rovinky z šestého místa v kontaktu se soupeři, ale ve finiši na postup nedosáhl a byl pátý. Na stejné pozici skončil ve své rozjížďce Šeller, ale daleko za místy v semifinále. Novák v konečném pořadí obsadil 23. místo, Šeller byl o příčku horší.

Nadějně jel jednadvacetiletý Černý. Před druhým stoupáním dokonce vedl, ale zezadu se před něj tlačil v úzkém místě De Fabiani. Ital při manévru spadl a srazil na kolena i českého běžce. Černý tak dojel pátý a celkově byl jednadvacátý. "Výsledek beru a jsem s výkonem moc spokojený," řekl v tiskové zprávě.

Ve čtvrtfinále s Beranovou se nezvykle komplikoval start a povedl se až na třetí pokus. Češka jela na chvostu a díky pádu Finky Mantintalové z čela rozjížďky i chybě Rusky Sorinové skončila čtvrtá, celkově pak dvacátá.

"Do čtvrtfinále jsem šla s taktikou, že se v posledním sjezdu za někým vyvezu a budu silná ve finiši. Jenže trať hodně povolila, a i když jsem měla svoje nejlepší lyže, tak mi na těch podmínkách nejely a z kopce jsem nestíhala. Nebyla to vina servisu, který odvedl výbornou práci, ale samotných lyží. Rychlejší bohužel nemám," uvedla Beranová.

Už v kvalifikaci skončila trochu nečekaně Kateřina Janatová a také Petra Hynčicová, Petra Nováková a Jan Pechoušek.

Nejlepším českým výsledkem ve sprintu na MS je pátá příčka Martina Koukala z Val di Fiemme 2003. Aleš Razým skončil v Liberci 2009 o příčku horší.

Sundlingová odjela finále stylem start - cíl. Zkušená Fallaová si pro pátou medaili ze sprintu na MS v řadě a zároveň první stříbro dojela s odstupem 2,32 vteřiny.

Lídr Světového poháru Bolšunov se snažil finále rozjet ve vysokém tempu, ale Norové se ho udrželi a rozhodli ve stoupání před finišem. V cílové rovince pak nedal favorizovaný čtyřiadvacetiletý Klaebo krajanům šanci.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy