Moje postižení mi nevěřila ani vlastní máma, děti se mi smály. Projděte si příběhy neslyšících

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 6. 2018 6:25
Zkuste si někdy dát špunty do uší a vyjít do ulic či na úřady, radí lidé neslyšící, ohluchlí či nedoslýchaví. Ale raději nevycházejte bez doprovodu, do minuty by vás mohlo přejet auto, dodávají. Projděte si příběhy a zkušenosti lidí s neviditelným handicapem, které nasbírala novinářka Veronika Cézová, autorka projektu #JsemJednoUcho. Vytvořila tak platformu, která spojuje dohromady slyšící s neslyšícími a nedoslýchavými. Projekt je součástí letošních oslav 150. výročí Pražského spolku neslyšících, který je pobočným spolkem Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.
Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Nemáte informace, nic vás nevaruje

Až se špunty v uších člověk zjistí, co vše nemůže neslyšící vnímat a o čem všem jsme díky uším informováni. Když si to zkusila Veronika Cézová, na ulici ji doprovázel skutečný neslyšící. Hned během prvních pěti minut ji málem srazilo auto, pak nastoupila do špatné tramvaje, ačkoliv vidí dobře, a nevěděla, kdy z ní vystoupit.

"Jak jsme přecházeli tu jednu jedinou ulici, která vede k tramvaji, jak jsem najednou byla 'neslyšící' a nerozptylovaly mě žádné zvuky, vůbec mě nenapadlo se kouknout na semafor, ani jestli nejede auto. No a ono jelo. Kdyby mě Kuba v poslední chvíli nechytil za rukáv halenky, jsem pod autem."

"Pro slyšícího člověka je sluch naprosto zásadní. I sebemenší zvuk vnímáme a upozorní nás na nebezpečí. Ale jako 'neslyšící' můj mozek při náhlém výpadku jednoho smyslu jako by přestal fungovat," líčí Veronika.

"Následovala další věc - automaticky jsem nastoupila do tramvaje, jak mě najednou nerozptylovaly další zvuky, vůbec mě nenapadlo se podívat, jaká že tramvaj to jede. A samozřejmě zafungoval zákon schválnosti a místo na Václavák jsme jeli na náměstí Republiky. Neslyšící Kuba mi potvrdil, že to se jim stává často - musejí si přesně plánovat trasy, nemůžou se spoléhat na hlášení tramvaje. Musí tak být stále ve střehu, jestli už je daná zastávka, a musí ji stále vyhlížet z okénka…"

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 7 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy