Nemocné budovy způsobují i deprese. Šest důvodů, proč se lidem horší zdraví v práci

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
28. 6. 2019 15:01
Přibližně tři čtvrtě Čechů pracuje v nezdravých interiérech administrativních budov. Podle Státního fondu životního prostředí se to týká úřadů, škol, firem, kanceláří, nemocnic i domů s pečovatelskou službou. Následky se projevují hlavně na lidském zdraví, lidí trpí rýmou, bolestí hlavy, kašlem, kožními ekzémy a v krajním případě i depresí. Podívejte se na konkrétní faktory, které jsou znakem syndromu nemocných budov, a přečtěte si, jak je stavitelé řeší.
Foto: Shutterstock

Pozor na azbest a chemická lepidla

Azbest je jedovatá látka, která způsobuje rakovinu. Za minulého režimu byl ceněn za své izolační a tepelné vlastnosti, dnes se likviduje v ochranném obleku. Tento stavební materiál Česko zakázalo používat v 90. letech, starší budovy ho ale stále mohou obsahovat. Vlákna azbestu nejsou při vdechnutí vidět ani cítit.

Dalším nebezpečím může být i samotný nábytek, ten často obsahuje průmyslová chemická lepidla, která jsou pro člověka jedovatá. "Nejhorší ze všeho jsou některé typy deskových materiálů na bázi dřeva, které obsahují hodně lepidla, jsou to třeba překližky," říká designér Filip Krampla. Podle něj je v interiéru až 170 látek, které mohou ohrozit zdraví člověka.

Firmy mohou zlepšit pracovní prostředí tím, že interiér vybaví nábytkem, který obsahuje minimum škodlivin (rostlé dřevo, přírodní kámen, kov, sklo či keramika). Přičemž teplota vzduchu by neměla přesáhnout 24 stupňů, při vyšších hodnotách se z nábytku uvolňují toxické látky.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy