Jak bojovat s vedry ve městě? Natřete silnice na bílo a sázejte stromy, radí expert

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 26. 6. 2019 14:14
Světové metropole, včetně Prahy, zažívají nejteplejší období v historii. Klimatologové hovoří o tepelných ostrovech, které akumulují teplo. Největším viníkem je přitom sám člověk. Hustá výstavba, silnice, doprava i výfuky klimatizací přispívají k vyšším teplotám ve městě a zhoršují kvalitu života obyvatel. Podívejte se, jak města v zahraničí bojují s horkem a jak by mohla vypadat chladnější Praha, pokud by využila jejich recept.
Foto: Shutterstock

Madrid zakázal vjezd starším autům do centra města

Automobily produkují oxid uhličitý a oteplují vzduch. V Madridu proto tamní radnice rozhodla o tom, že omezí jejich vjezd do centra. Od roku 2018 platí, že řidiči se staršími vozy do centra projedou, jen když mají rezidentskou kartu.

Od příštího roku jim už ale nepomůže ani to. Madrid chce vjezd starých naftových i benzinových aut do centra zcela zakázat. Podobné kroky dělá i Hamburk, Paříž anebo Kodaň, kde radnice dlouhodobě podporuje cyklistiku.

Ulicím by pomohlo i více stromů a vegetace, ty se ale do úzkých ulic měst, mezi které patří i Praha, nedaří vměstnat, podotýká expert na urbanismus a městskou architekturu Jan Richtr z pražského Institutu plánování a rozvoje.

 

Právě se děje

Další zprávy