Pozor na balenou vodu, je v ní násobně víc mikroplastů než v kohoutkové, tvrdí vědci

Magazín Magazín
6. 6. 2019 11:17
Každý den lidé dostanou do svého těla malé částice plastu. Mikroplasty se nacházejí v jídle, pití, a dokonce i ve vzduchu. Nová studie vědců publikovaná v odborném časopise Environmental Science & Technology ukázala, že průměrný člověk ročně spotřebuje až 120 tisíc částic mikroplastů. S pitím balené vody jsou čísla ještě vyšší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Dopad mikroplastů na lidské zdraví zatím není známý. Vědci odhadují, že částice se mohou dostat do tkání a narušit tak imunitní systém nebo do těla vypustit látky z vnějšího prostředí včetně těžkých kovů.

Plasty konzumují lidé nevědomky každý den, mikročástice jsou v jídle i pití, kam se dostávají výrobou a následným balením do fólií. Podle nové studie publikované v časopise Environmental Science & Technology lidé zkonzumují až 120 tisíc nezničitelných částic plastů ročně. 

Studie vycházela z už dříve publikovaných průzkumů, kdy se zkoumala přítomnost mikročástic ve vzduchu, alkoholu, balené vodě, medu, mořských plodech, soli, cukru a vodě z kohoutku. Maso a zelenina nebyly do studie zahrnuty, protože k nim vědci postrádali souhrnná data. Výsledky prokázaly, že průměrný chlapec v Americe spotřebuje asi 81 tisíc mikroplastů ročně, dospělý muž pak 125 tisíc.

Alarmující číslo vychází při konzumaci vody z PET lahví. Pitím balené vody do sebe člověk může dostat až 90 tisíc částic plastu ročně, tvrdí studie. Ani kohoutková voda ale není bez příjmu drobných částic, plast se do země dostává rozkládáním lahví, kelímků či jiných balení v přírodě. Konzumace mikroplastů je ale násobně menší, než je tomu u balené vody.

Profesor Richard Lampitt, který vede Národní centrum oceánografie v Anglii, pro zpravodajský web CNN řekl, že výsledky jsou znepokojující. Studie podle něj ale nedefinuje pojem mikroplasty, a tak ve skutečnosti není jasné, jak velký objem plastu lidé konzumují. 

Výhrady měl také profesor ekologie Alastair Grant. "Nikde není řečeno, že výsledky nějakým způsobem ohrožují lidské zdraví," řekl.

Závěr studie je podle obou expertů těžké vyhodnotit. V tuto chvíli se podle nich dá říct jen to, že lidé konzumují mikroplasty. Zatím ale není známo, jakým způsobem to ovlivňuje jejich zdraví.

Podívejte se také na video: V pivu i v medu. Mikroplasty jsou všude. Obava, že můžou škodit člověku, tu je, říká Freidinger

Částice plastů se uvolňují z kosmetiky i syntetického oblečení, jsou jich plné oceány, upozorňuje Jan Freidinger z hnutí Greenpeace. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy