Nemocné budovy způsobují i deprese. Šest důvodů, proč se lidem horší zdraví v práci

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
28. 6. 2019 15:01
Přibližně tři čtvrtě Čechů pracuje v nezdravých interiérech administrativních budov. Podle Státního fondu životního prostředí se to týká úřadů, škol, firem, kanceláří, nemocnic i domů s pečovatelskou službou. Následky se projevují hlavně na lidském zdraví, lidí trpí rýmou, bolestí hlavy, kašlem, kožními ekzémy a v krajním případě i depresí. Podívejte se na konkrétní faktory, které jsou znakem syndromu nemocných budov, a přečtěte si, jak je stavitelé řeší.
Foto: Shutterstock

Moc hluku a málo slunce? Brzy odpadnete

Přirozené světlo vzbuzuje v zaměstnancích optimismus. Tmavé místnosti a umělé světlo ze zářivek vedou k duševním nemocem, jako jsou úzkosti a deprese. Podle Národního centra biotechnologických informací jsou k nemocem nejnáchylnější ženy, které pracují jako úřednice ve veřejné správě. Mají horší podmínky než jejich nadřízení.

Přísná legislativa dnes dbá na to, aby stavební firma budovu dostatečně odhlučnila a prosvětlila. Nejlepší podmínky v Česku mají dnes lidé, kteří pracují v moderních stavbách s environmentální certifikací. Jsou to například moderní budovy Butterfly v Karlíně, Visionary v Holešovicích anebo nemocnice v Olomouci.

 

Právě se děje

Další zprávy