Nemocné budovy způsobují i deprese. Šest důvodů, proč se lidem horší zdraví v práci

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
28. 6. 2019 15:01
Přibližně tři čtvrtě Čechů pracuje v nezdravých interiérech administrativních budov. Podle Státního fondu životního prostředí se to týká úřadů, škol, firem, kanceláří, nemocnic i domů s pečovatelskou službou. Následky se projevují hlavně na lidském zdraví, lidí trpí rýmou, bolestí hlavy, kašlem, kožními ekzémy a v krajním případě i depresí. Podívejte se na konkrétní faktory, které jsou znakem syndromu nemocných budov, a přečtěte si, jak je stavitelé řeší.
Foto: Shutterstock

Moc hluku a málo slunce? Brzy odpadnete

Přirozené světlo vzbuzuje v zaměstnancích optimismus. Tmavé místnosti a umělé světlo ze zářivek vedou k duševním nemocem, jako jsou úzkosti a deprese. Podle Národního centra biotechnologických informací jsou k nemocem nejnáchylnější ženy, které pracují jako úřednice ve veřejné správě. Mají horší podmínky než jejich nadřízení.

Přísná legislativa dnes dbá na to, aby stavební firma budovu dostatečně odhlučnila a prosvětlila. Nejlepší podmínky v Česku mají dnes lidé, kteří pracují v moderních stavbách s environmentální certifikací. Jsou to například moderní budovy Butterfly v Karlíně, Visionary v Holešovicích anebo nemocnice v Olomouci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy