Nemocné budovy způsobují i deprese. Šest důvodů, proč se lidem horší zdraví v práci

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
28. 6. 2019 15:01
Přibližně tři čtvrtě Čechů pracuje v nezdravých interiérech administrativních budov. Podle Státního fondu životního prostředí se to týká úřadů, škol, firem, kanceláří, nemocnic i domů s pečovatelskou službou. Následky se projevují hlavně na lidském zdraví, lidí trpí rýmou, bolestí hlavy, kašlem, kožními ekzémy a v krajním případě i depresí. Podívejte se na konkrétní faktory, které jsou znakem syndromu nemocných budov, a přečtěte si, jak je stavitelé řeší.
Foto: Shutterstock

Moc hluku a málo slunce? Brzy odpadnete

Přirozené světlo vzbuzuje v zaměstnancích optimismus. Tmavé místnosti a umělé světlo ze zářivek vedou k duševním nemocem, jako jsou úzkosti a deprese. Podle Národního centra biotechnologických informací jsou k nemocem nejnáchylnější ženy, které pracují jako úřednice ve veřejné správě. Mají horší podmínky než jejich nadřízení.

Přísná legislativa dnes dbá na to, aby stavební firma budovu dostatečně odhlučnila a prosvětlila. Nejlepší podmínky v Česku mají dnes lidé, kteří pracují v moderních stavbách s environmentální certifikací. Jsou to například moderní budovy Butterfly v Karlíně, Visionary v Holešovicích anebo nemocnice v Olomouci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Protidrogová centrála odhalila prodej drog na darknetu, odběratelé byli z celého světa

Národní protidrogová centrála ve spolupráci s celníky a Českou poštou odkryla dva případy prodeje drog přes skrytou část internetu, takzvaný darknet. Drogy posílali pachatelé "ve velkém rozsahu" z území České republiky do celého světa. Na středeční tiskové konferenci to řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Měsíčně podle něj rozeslali řádově kilogramy drog.

Policisté pachatele zadrželi při dvou operacích s krycím názvem Airbus a Komp. V prvním případě byla zatčena pětičlenná skupina osob ve věku 25 až 28 let, ve druhém jeden pachatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy