Nechte očkovat své dítě, nabádají rodiče, kterým zemřel syn

Magazín Magazín
25. 3. 2015 9:40
Australský pár nabádá přes Facebook ostatní rodiče, aby nepodceňovali očkování. Zároveň založil online petici, ve které bojuje za dostupné očkování proti černému kašli i pro těhotné.
Riley Hughes
Riley Hughes | Foto: Facebook Light for Riley

Brisbane - Catherine a Greg Hughesovi, jejichž syn zemřel na černý kašel, se snaží šířit povědomí o této nemoci a bojují za volně dostupné očkování už i pro těhotné ženy. Prostřednictvím facebookového profilu Light for Riley (Světlo pro Rileyho) zároveň nabádají rodiče, aby neváhali a svoje děti nechali očkovat.

Riley Hughes
Riley Hughes | Foto: Facebook Light for Riley

Profil, kde rodiče rovněž zveřejnili fotografie svého nemocného syna, se velmi rychle dostal do povědomí tisíců lidí. Jen během prvních čtyřiadvaceti hodin od svého založení získal přes 46 tisíc příznivců z celého světa. V současnosti jich je přes 60 tisíc.

"Pokud jste proti očkování, nechováte se logicky. Podívejte se na obrázky našeho syna v nemocnici, kde bojuje s černým kašlem. Řekněte i potom, že očkování je špatná věc," napsali rodiče dva dny před tím, než jejich syn zemřel.

Bojují proti černému kašli

O jeho smrti napsali na Facebooku. "Jsme zničení. Náš syn svoji bitvu prohrál. Zemřel pokojně v našem náručí. Veškerý zdravotnický personál se choval naprosto neuvěřitelně. Všichni dělali, co mohli, ale tahle zlá nemoc se nedala porazit. Riley, zůstaneš navždy v našich srdcích," sdělila smutnou zprávu matka.

Ta spolu s manželem sbírá podpisy pro online petici, kterou chce předat australskému ministerstvu zdravotnictví. Žádá o dostupné očkování proti černému kašli i pro těhotné ženy.

"Černý kašel je infekční onemocnění, které je ve společnosti poměrně silně rozšířené. Od konce roku 2008 stoupl počet dětí, které jím onemocněly. Jediným způsobem, jak zabránit tomu, aby na něj naše děti umíraly, je preventivně je chránit očkováním už v prenatálním stadiu," uvedla v petici Catherine Hughes.

Jen ve státě Západní Austrálie bylo k dnešnímu dni od počátku roku 2015 nahlášeno 244 případů onemocnění černým kašlem (ve srovnání s 292 případy v loňském roce a 232 v prvních deseti týdnech roku 2013). Proti onemocnění, které se projevuje velmi silným křečovitým kašlem a šíří se kapénkovou infekcí, se v Austrálii očkují děti od čtyř měsíců.

V České republice bylo celoplošné očkování proti černému kašli zavedeno v roce 1958 a obsahuje i účinnou látku proti záškrtu a tetanu. První dávku dostávají kojenci v devíti týdnech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Soukup získal agenturu Médea. Číňané mu prodali svůj většinový podíl

Čínská CITIC prodala prostřednictvím firmy Rainbow Wisdom Investments svůj podíl 55,8 procenta v mediální společnosti Médea druhému akcionáři Jaromíru Soukupovi. Cenu a podmínky nezveřejnila. Soukup se stal znovu výkonným ředitelem a předsedou představenstva. Médea to uvedla v tiskové zprávě. CITIC získala majoritu v Soukupově firmě loni po navýšení původně třicetiprocentního podílu.

Kupní smlouva byla podepsána v pondělí. Její vypořádání bude dokončeno v následujících dnech, uvedla Médea. Ze společnosti Médea tak dnešním dnem odchází ti členové statutárních a dalších orgánů společnosti a managementu, které nominovala Rainbow Wisdom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy