Nechte očkovat své dítě, nabádají rodiče, kterým zemřel syn

Magazín Magazín
25. 3. 2015 9:40
Australský pár nabádá přes Facebook ostatní rodiče, aby nepodceňovali očkování. Zároveň založil online petici, ve které bojuje za dostupné očkování proti černému kašli i pro těhotné.
Riley Hughes
Riley Hughes | Foto: Facebook Light for Riley

Brisbane - Catherine a Greg Hughesovi, jejichž syn zemřel na černý kašel, se snaží šířit povědomí o této nemoci a bojují za volně dostupné očkování už i pro těhotné ženy. Prostřednictvím facebookového profilu Light for Riley (Světlo pro Rileyho) zároveň nabádají rodiče, aby neváhali a svoje děti nechali očkovat.

Riley Hughes
Riley Hughes | Foto: Facebook Light for Riley

Profil, kde rodiče rovněž zveřejnili fotografie svého nemocného syna, se velmi rychle dostal do povědomí tisíců lidí. Jen během prvních čtyřiadvaceti hodin od svého založení získal přes 46 tisíc příznivců z celého světa. V současnosti jich je přes 60 tisíc.

"Pokud jste proti očkování, nechováte se logicky. Podívejte se na obrázky našeho syna v nemocnici, kde bojuje s černým kašlem. Řekněte i potom, že očkování je špatná věc," napsali rodiče dva dny před tím, než jejich syn zemřel.

Bojují proti černému kašli

O jeho smrti napsali na Facebooku. "Jsme zničení. Náš syn svoji bitvu prohrál. Zemřel pokojně v našem náručí. Veškerý zdravotnický personál se choval naprosto neuvěřitelně. Všichni dělali, co mohli, ale tahle zlá nemoc se nedala porazit. Riley, zůstaneš navždy v našich srdcích," sdělila smutnou zprávu matka.

Ta spolu s manželem sbírá podpisy pro online petici, kterou chce předat australskému ministerstvu zdravotnictví. Žádá o dostupné očkování proti černému kašli i pro těhotné ženy.

"Černý kašel je infekční onemocnění, které je ve společnosti poměrně silně rozšířené. Od konce roku 2008 stoupl počet dětí, které jím onemocněly. Jediným způsobem, jak zabránit tomu, aby na něj naše děti umíraly, je preventivně je chránit očkováním už v prenatálním stadiu," uvedla v petici Catherine Hughes.

Jen ve státě Západní Austrálie bylo k dnešnímu dni od počátku roku 2015 nahlášeno 244 případů onemocnění černým kašlem (ve srovnání s 292 případy v loňském roce a 232 v prvních deseti týdnech roku 2013). Proti onemocnění, které se projevuje velmi silným křečovitým kašlem a šíří se kapénkovou infekcí, se v Austrálii očkují děti od čtyř měsíců.

V České republice bylo celoplošné očkování proti černému kašli zavedeno v roce 1958 a obsahuje i účinnou látku proti záškrtu a tetanu. První dávku dostávají kojenci v devíti týdnech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo několik lidí

Při výbuchu z pátečního rána ve školním zařízení v afghánské metropoli Kábulu zahynul blíže neupřesněný počet lidí. S odvoláním na policii o tom informovala agentura AFP.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Podrobnosti k obětem budou podle něj sděleny později.

Očitý svědek německé agentuře DPA řekl, že sanitky z místa odvážely mrtvé a zraněné.

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Teroristická organizace Islámský stát však v minulosti provedla řadu útoků na šíitské Hazáry.

Zdroj: ČTK
Další zprávy