VIDEO "Nejošklivější" žena světa začala bojovat proti šikaně

Magazín Magazín
21. 3. 2015 9:30
Od dětství se Lizzie Velasquez posmívali kvůli genetické vadě. Internet ji pasoval na nejošklivější ženu světa. Teď se rozhodla bojovat proti šikaně nedokonalých lidí.
Lizzie Velasquez je hvězdou dokumentu "Statečné srdce". | Video: YouTube

Austin - Šestadvacetiletá Lizzie Velasquez se kvůli vrozené genetické poruše stávala velmi často terčem posměchu a šikany. V sedmnácti letech dokonce narazila na video, které ji popisovalo jako nejošklivější ženu na světě. V reakci na virtuální šikanu si založila na YouTube vlastní profil a hodlá dodat odvahu ostatním lidem, kteří se stali terčem posměchu kvůli svému vzhledu. 

Lizzie Velasquez
Lizzie Velasquez | Foto: Facebook Lizzie Velasquez

"Nechci, aby se mě lidé zastávali. Chci, aby se postavili vedle mě všichni, kteří byli terorizováni a šikanováni stejně jako já," řekla pro texaský server Austin 360.

Posmívali se jí už děti na základní škole, ale video, které našla na YouTube v sedmnácti, jí na chvíli sebralo chuť k životu. Viděly ho tehdy přes čtyři milióny lidí a navíc bylo doprovázeno desítkami krutých komentářů.

"Nazývali mě monstrem. Psali, že si mě moje matka měla raději nechat vzít. Jak mohu odpustit lidem, kteří mi přáli smrt?" řekla během inspirativní přednášky na konferenci TEDx Women Austin.

Bojuje proti šikaně

Záznam z konference zhlédlo na YouTube přes sedm miliónů lidí. Její profil sleduje přes 300 tisíc uživatelů. Příběh Lizzie Velasquez se zároveň stal námětem dokumentu s názvem A Brave Heart: The Lizzie Velasquez Story (Statečné srdce: Příběh Lizzie Velasquez).

"Žijeme v kultuře posedlé dokonalostí. Jen málo lidí zažilo víc než Lizzie. Potkali jsme se na TEDexu, kde se okamžitě stala hlavní hrdinkou. Dokumentem jsem chtěla ukázat, že její příběh je příběhem každého z nás," řekla pro Daily Mail režisérka dokumentu Sara Hirsh Bordo.

"Na filmu se mi líbí především to, že lidé neviděli jen můj obličej, ale i tváře ostatních, kteří stejně jako já zažili na vlastní kůži, co je šikana. Jsem na to velmi hrdá," dodala hlavní hrdinka dokumentu.

Ta se rovněž stala aktivistkou bojující proti kyberšikaně. "Přála bych si, aby je sledovalo víc lidí než ta 'kočičí'," dodala k motivačním videím, která natáčí.

Lizzie Velasquez se narodila s genetickou poruchou zvanou Marfanův syndrom, která se projevuje vysokou postavou, dlouhými tenkými končetinami, dislokací oční čočky či anomálií srdce a cév.

 

Právě se děje

Další zprávy