Nevzdal se postiženého syna, tak se s ním žena rozvedla

jaz
11. 2. 2015 9:07
Odvážný krok novopečeného otce, který se rozhodl nechat si syna s Downovým syndromem, ocenili lidé podporou v podobě sta tisíce dolarů.
Foto: GoFundMe

Jerevan – Samuel Forrest se těšil se svou ženou arménského původu na prvního potomka. Ve vteřině ale bylo vše jinak. "Doktorka vyšla z místnosti s malým uzlíčkem a to byl Leo. Kryla jeho obličej a nedovolila mi, abych ho viděl já nebo moje žena. Potom mi řekli, že s mým synem je něco špatně," popisuje otec webu ABC News chování zdravotnického personálu v Arménii.

Když se k synovi konečně dostal, zjistil, že se narodil s Downovým syndromem. "Je perfektní a jsem naprosto šťastný, že ho můžu držet," řekl Samuel, který i přes synovo postižení byl rozhodnut dostát své roli otce. To ale netušil, že jeho žena Ruzan Badalyan se už rozhodla jinak. "Dala mi ultimátum. Řekla mi, že pokud si ho budu chtít nechat, musíme se rozvést,“ popsal reakci své ženy s tím, že o všem už bylo rozhodnuto a Samuel neměl ani možnost si s manželkou rozumně promluvit.

Leo je podle svého otce naprosto zdravý.
Leo je podle svého otce naprosto zdravý. | Foto: GoFundMe

Rozhodl se ponechat si syna, proto Ruzan podala týden po narození Lea žádost o rozvod a její rodina, pro kterou bylo narození postiženého dítěte hanbou, Samuela odvrhla. Ten se ocitl rázem bez zázemí a kvůli starosti o Lea také bez práce i finančních prostředků. Rozhodl se proto přestěhovat do Aucklandu na Novém Zélandu, kde se narodil a kde čeká podporu od své vlastní rodiny.

Samuel neviní manželku

Založil si účet na portálu GoFundMe, prostřednictvím kterého žádá lidi, aby mu přispěli na péči o syna. Na vše totiž zůstal sám. Během pouhých dvou týdnů na účet přispělo více jak 17 tisíc lidí částkou 496 tisíc dolarů, což je v přepočtu přes 12 milionů korun. Peníze podle Samuela nepůjdou jen Leovi, ale také na podporu zlepšení situace v Arménii a tamního chování k dětem se speciálními potřebami.

Samuel totiž vůbec neviní manželku, že opustila své novorozené dítě, ale spíš společenský systém, který v zemi panuje. "Praxe opouštět děti kvůli zdravotním postižením je bohužel velmi rozšířená v celé východní Evropě a bývalém Sovětském svazu. Odhaduje se, že každý rok až 98 procent všech dětí s Downovým syndromem narozených v Arménii je opuštěno. Tyto děti jsou často umisťovány ve špinavých dětských domovech, kde žijí a umírají odmítnuty a zapomenuty společností," píše Samuel na GoFundMe.

Píseň kanadské dívky s Downovým syndromem na videoportálu YouTube zhlédlo přes 6 milionů lidí. Podle expertů se jen velmi malé procento lidí s tímto handicapem může naučit zpívat na jakékoli úrovni. | Video:
 

Právě se děje

před 43 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy