Nevzdal se postiženého syna, tak se s ním žena rozvedla

jaz
11. 2. 2015 9:07
Odvážný krok novopečeného otce, který se rozhodl nechat si syna s Downovým syndromem, ocenili lidé podporou v podobě sta tisíce dolarů.
Foto: GoFundMe

Jerevan – Samuel Forrest se těšil se svou ženou arménského původu na prvního potomka. Ve vteřině ale bylo vše jinak. "Doktorka vyšla z místnosti s malým uzlíčkem a to byl Leo. Kryla jeho obličej a nedovolila mi, abych ho viděl já nebo moje žena. Potom mi řekli, že s mým synem je něco špatně," popisuje otec webu ABC News chování zdravotnického personálu v Arménii.

Když se k synovi konečně dostal, zjistil, že se narodil s Downovým syndromem. "Je perfektní a jsem naprosto šťastný, že ho můžu držet," řekl Samuel, který i přes synovo postižení byl rozhodnut dostát své roli otce. To ale netušil, že jeho žena Ruzan Badalyan se už rozhodla jinak. "Dala mi ultimátum. Řekla mi, že pokud si ho budu chtít nechat, musíme se rozvést,“ popsal reakci své ženy s tím, že o všem už bylo rozhodnuto a Samuel neměl ani možnost si s manželkou rozumně promluvit.

Leo je podle svého otce naprosto zdravý.
Leo je podle svého otce naprosto zdravý. | Foto: GoFundMe

Rozhodl se ponechat si syna, proto Ruzan podala týden po narození Lea žádost o rozvod a její rodina, pro kterou bylo narození postiženého dítěte hanbou, Samuela odvrhla. Ten se ocitl rázem bez zázemí a kvůli starosti o Lea také bez práce i finančních prostředků. Rozhodl se proto přestěhovat do Aucklandu na Novém Zélandu, kde se narodil a kde čeká podporu od své vlastní rodiny.

Samuel neviní manželku

Založil si účet na portálu GoFundMe, prostřednictvím kterého žádá lidi, aby mu přispěli na péči o syna. Na vše totiž zůstal sám. Během pouhých dvou týdnů na účet přispělo více jak 17 tisíc lidí částkou 496 tisíc dolarů, což je v přepočtu přes 12 milionů korun. Peníze podle Samuela nepůjdou jen Leovi, ale také na podporu zlepšení situace v Arménii a tamního chování k dětem se speciálními potřebami.

Samuel totiž vůbec neviní manželku, že opustila své novorozené dítě, ale spíš společenský systém, který v zemi panuje. "Praxe opouštět děti kvůli zdravotním postižením je bohužel velmi rozšířená v celé východní Evropě a bývalém Sovětském svazu. Odhaduje se, že každý rok až 98 procent všech dětí s Downovým syndromem narozených v Arménii je opuštěno. Tyto děti jsou často umisťovány ve špinavých dětských domovech, kde žijí a umírají odmítnuty a zapomenuty společností," píše Samuel na GoFundMe.

Píseň kanadské dívky s Downovým syndromem na videoportálu YouTube zhlédlo přes 6 milionů lidí. Podle expertů se jen velmi malé procento lidí s tímto handicapem může naučit zpívat na jakékoli úrovni. | Video:
 

Právě se děje

před 14 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy