Nevzdal se postiženého syna, tak se s ním žena rozvedla

jaz
11. 2. 2015 9:07
Odvážný krok novopečeného otce, který se rozhodl nechat si syna s Downovým syndromem, ocenili lidé podporou v podobě sta tisíce dolarů.
Foto: GoFundMe

Jerevan – Samuel Forrest se těšil se svou ženou arménského původu na prvního potomka. Ve vteřině ale bylo vše jinak. "Doktorka vyšla z místnosti s malým uzlíčkem a to byl Leo. Kryla jeho obličej a nedovolila mi, abych ho viděl já nebo moje žena. Potom mi řekli, že s mým synem je něco špatně," popisuje otec webu ABC News chování zdravotnického personálu v Arménii.

Když se k synovi konečně dostal, zjistil, že se narodil s Downovým syndromem. "Je perfektní a jsem naprosto šťastný, že ho můžu držet," řekl Samuel, který i přes synovo postižení byl rozhodnut dostát své roli otce. To ale netušil, že jeho žena Ruzan Badalyan se už rozhodla jinak. "Dala mi ultimátum. Řekla mi, že pokud si ho budu chtít nechat, musíme se rozvést,“ popsal reakci své ženy s tím, že o všem už bylo rozhodnuto a Samuel neměl ani možnost si s manželkou rozumně promluvit.

Leo je podle svého otce naprosto zdravý.
Leo je podle svého otce naprosto zdravý. | Foto: GoFundMe

Rozhodl se ponechat si syna, proto Ruzan podala týden po narození Lea žádost o rozvod a její rodina, pro kterou bylo narození postiženého dítěte hanbou, Samuela odvrhla. Ten se ocitl rázem bez zázemí a kvůli starosti o Lea také bez práce i finančních prostředků. Rozhodl se proto přestěhovat do Aucklandu na Novém Zélandu, kde se narodil a kde čeká podporu od své vlastní rodiny.

Samuel neviní manželku

Založil si účet na portálu GoFundMe, prostřednictvím kterého žádá lidi, aby mu přispěli na péči o syna. Na vše totiž zůstal sám. Během pouhých dvou týdnů na účet přispělo více jak 17 tisíc lidí částkou 496 tisíc dolarů, což je v přepočtu přes 12 milionů korun. Peníze podle Samuela nepůjdou jen Leovi, ale také na podporu zlepšení situace v Arménii a tamního chování k dětem se speciálními potřebami.

Samuel totiž vůbec neviní manželku, že opustila své novorozené dítě, ale spíš společenský systém, který v zemi panuje. "Praxe opouštět děti kvůli zdravotním postižením je bohužel velmi rozšířená v celé východní Evropě a bývalém Sovětském svazu. Odhaduje se, že každý rok až 98 procent všech dětí s Downovým syndromem narozených v Arménii je opuštěno. Tyto děti jsou často umisťovány ve špinavých dětských domovech, kde žijí a umírají odmítnuty a zapomenuty společností," píše Samuel na GoFundMe.

Píseň kanadské dívky s Downovým syndromem na videoportálu YouTube zhlédlo přes 6 milionů lidí. Podle expertů se jen velmi malé procento lidí s tímto handicapem může naučit zpívat na jakékoli úrovni.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy