Muslimka bojovala proti nenávisti pomocí selfíček. Z hrdinky se vyklubala rasistka, co nesnáší židy

pv
23. 5. 2016 11:52
Dvaadvacetiletá muslimka se postavila proti islámské demonstraci v Belgii a heslům "stop mešitám" nebo "stop islamizaci". S členy krajně pravicové strany si pořídila selfie fotky, které obletěly svět. Jak se později ukázalo, hrdinka bojující proti nenávisti je ve skutečnosti antisemitkou. Lidé na sociálních sítích dohledali její starší příspěvky, kde se vyjadřuje vulgárně vůči židům.
Zakia Belkhiri
Zakia Belkhiri | Foto: Twitter Zakia Belkhiri

Fotografie mladé muslimky, která si pořídila selfie s účastníky protiislámské demonstrace, obletěly minulý týden svět. Dvaadvacetiletá Zakia Belkihiri se pro mnoho lidí stala hrdinkou, když zesměšnila demonstraci krajně pravicové strany Vlaams Belang (Vlámský zájem) a díky síle sociálních sítí vyslala mírový vzkaz do světa.

„Vůbec se nejednalo o protest, chtěla jsem pouze šířit radost a mír,“ sdělila tehdy BBC a dodala, že se pouze snažila ukázat, že můžou žít všichni lidé pohromadě.

O síle sociálních sítí se Belkihiri poučila znovu na konci minulého týdne, tentokrát však z druhé stránky. Z hrdinné bojovnice proti nenávisti se rázem stala rasistka, když lidé na sociálních sítích vyhledali její starší antisemitské příspěvky.

„Hitler nezabil všechny židy, nějaké nám nechal. To abychom věděli, proč je zabíjel,“ napsala v roce 2012 na Twitter, což doplnila vulgárním hashtagem. Na Facebooku zase v březnu 2014 počastovala židy několika sprostými slovy, které doplnila větou „Já je tak hrozně nenávidím.“

Foto: Twitter.com / Zakia Belkhiri

Když se příspěvky objevily na internetu, dívka si smazala své účty na sociálních sítích. Lidi si přesto její názory archivovali. Brzy poté se na ni strhla vlna kritiky a posměchu, vtipálci na internetu začali vytvářet koláže, kde si Belkihiri pořizuje selfie s židovskými vězni v koncentračním táboře či na místě několika teroristických útoků.

Aby obhájila svoje původní příspěvky, obnovila Belkihiri účet na Twitteru. „Moje názory byly myšleny na sionisty, kteří šíří místo lásky nenávist. Mír všem ostatním židům.“ Ani to se však nesetkalo s pozitivním ohlasem. „Takže jste to myslela tak, že si sionisté zaslouží umřít?“ okomentoval její obhajobu jeden z uživatelů. Od té doby jsou její účty opět neaktivní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rubljov vyhrál na antuce v Hamburku už třetí letošní turnaj

Ruský tenista Andrej Rubljov vyhrál před French Open antukový turnaj v Hamburku a v této sezoně, na půl roku přerušené koronavirem, slaví již třetí titul. Poprvé dobyl podnik kategorie ATP 500. Druhého nasazeného Řeka Stefanose Tsitsipase ve finále přehrál 6:4, 3:6 a 7:5.

Rubljov v generálce na antukový grandslam v Paříži předvedl v závěru skvělý obrat. V bitvě dvou dvaadvacetiletých hráčů totiž světová šestka Tsitsipas vedl v rozhodujícím setu už 5:3, ale rodák z Moskvy prokázal pevné nervy a vynahradil si zklamání z hamburské antuky z loňska, kdy finálový duel s Gruzíncem Nikolozem Basilašvilim prohrál.

Více titulů na okruhu ATP má letos jen světová jednička Novak Djokovič, a to o jeden. Rubljov na začátku sezony ovládl turnaje v Dauhá a Adelaide. Dnes 14. hráč žebříčku získal pátou trofej v kariéře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy