Írán stíhá modelky, které zveřejňují fotky s nezahalenými vlasy. Podněcují prý promiskuitu

ČTK ČTK
16. 5. 2016 20:30
Íránské úřady oznámily výsledky svého tažení proti modelkám, které vystavují své fotografie s nezahalenými vlasy na Instagramu. Zadrženo bylo osm lidí z módní branže, které Teherán viní z porušování islámských zákonů.
Foto: Facebook / Stealthy Freedoms of Iranian Women

Írán vytáhl do boje proti modelkám, které se chlubí fotkami s nezahalenými vlasy na sociální síti Instagram. Úřady zadržely osm lidí, osoby měly porušit islámské zákony. S odvoláním na íránskou státní televizi o tom informovala agentura AFP.

Nošení šátku, který zahaluje vlasy, je v Íránu na veřejnosti povinné od islámské revoluce z roku 1979.

V rámci operace Pavouk II bylo během uplynulých dvou let identifikováno 170 lidí, kteří mají na Instagramu své stránky. Kromě modelek jsou mezi nimi i fotografové, módní návrháři, majitelé módních salonů či maskérky.

"Zjistili jsme, že zhruba 20 procent (íránských) příspěvků na Instagramu je od lidí z oblasti modelingu. Vytvářejí a šíří kulturu, která je v rozporu s islámskými hodnotami, a podněcují promiskuitu," sdělil předseda soudu, který se zabývá kybernetickými zločiny.

Zatčeno bylo podle něj osm lidí a proti dalším 21 bylo zahájeno trestní stíhání. Kdy k zatýkání došlo, není zcela jasné. Někteří lidé byli zřejmě zadrženi v průběhu března a byli již propuštěni na kauci, uvedla agentura AFP.

Zatímco Facebook, Twitter a YouTube jsou v Íránu blokovány, Instagram je Íráncům přístupný a těší se značné popularitě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy