Muslimka obléká panenky Barbie do tradičního hidžábu. Stala se hvězdou na sociálních sítích

jaz
9. 2. 2016 11:13
Mladá žena vytvořila z klasických panenek Barbie od společnosti Mattel hračky, které mají podpořit identifikaci s kulturou a náboženstvím muslimů. Štíhlé Barbie s dokonalými postavami tak zahalila do dlouhých sukní a ozdobila je hidžábem. Její účet na Instagramu, kam fotky panenek nahrává, se za pár týdnů stal velmi populární. Žena teď dostává na netradiční zahalené panenky objednávky z celého světa.
Foto: Instagram

Lagos (Nigérie) – Farmakoložka Haneefa Adam nadšeně sledovala proměnu slavných panenek Barbie, ze kterých se v posledních letech staly realističtější hračky s různou barvou pleti i tělesných křivek. Mladé muslimce ale stále v sortimentu společnosti Mattel chyběla panenka, která by vyjadřovala podobnosti i s dívkami její kultury, píše CNN. 

Začala proto vytvářet hračky, které oblékala do tradičního muslimského oděvu.

"Uvědomila jsem si, že jsem Barbie nikdy dříve neviděla oblečenou v hidžábu. Rozhodla jsem se založit si účet na Instagramu a obléknout Barbie právě takhle. Myslím, že je velmi důležité, aby byla panenka oblečená stejně jako já," řekla CNN čtyřiadvacetiletá žena, která svými panenkami rozpoutala bouřlivou diskusi na sociální síti.

Po takzvané Hijarbie (složení slova hidžáb a Barbie) teď touží tisíce muslimek z celého světa. Haneefa, původem z Nigérie, měla problém ve své zemi získat panenky s různou barvou pleti, proto je musela pro svou tvorbu objednávat ze zahraničí. 

"Má to kořeny v mém náboženství a kulturní identitě. Způsob, jakým je Barbie oblečená, je jednoduchý a není na tom nic špatného. Chtěla jsem dát možnost volby pro muslimské dívky, jako jsem já," vysvětluje Haneefa. Doufá, že se panenky stanou vzorem pro muslimské dívky a také odstraní určité mýty, které ve společnosti panují ohledně náboženských šátků.

Snuggling up in this cold weather. #burgundy 😍 #instafashion #hijabfashion #hijarbiestyle #Hijarbie

Fotka zveřejněná uživatelem Mini Hijab Fashion! (@hijarbie),

Kromě pozitivních reakcí dostává i komentáře od lidí, kteří upozorňují na to, že nošení šátku potlačuje ženská práva. "Nosit hidžáb je povinnost podle práva šaría. To je fakt. Není to módní trend," píše jeden z komentujících na Instagramu. Haneefa doufá, že právě její panenky přesvědčí lidi, že šátky jsou záležitostí náboženství, a ne lidských práv.

💛💛 Yellow cheer! #Hijarbie

Fotka zveřejněná uživatelem Mini Hijab Fashion! (@hijarbie),

"Myslím si, že je to skvělý způsob, jak vysvětlit některé mylné představy o muslimech," tvrdí. Pozitivní komentáře zatím převažují, lidé úsilí mladé ženy podporují. Jen na Instagramu má přes 23 tisíc fanoušků. "Nejsme muslimové, ale určitě bych to koupila pro své dcery. Je to krásné," napsala jedna z diskutujících.

Some #pink and #white action. Love it! 💓 I created the prints myself to match @eslimah's.

Fotka zveřejněná uživatelem Mini Hijab Fashion! (@hijarbie),

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do České republiky vjela přes hraniční přechod u Břeclavi první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku.

před 1 hodinou

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy