Muslimka obléká panenky Barbie do tradičního hidžábu. Stala se hvězdou na sociálních sítích

jaz
9. 2. 2016 11:13
Mladá žena vytvořila z klasických panenek Barbie od společnosti Mattel hračky, které mají podpořit identifikaci s kulturou a náboženstvím muslimů. Štíhlé Barbie s dokonalými postavami tak zahalila do dlouhých sukní a ozdobila je hidžábem. Její účet na Instagramu, kam fotky panenek nahrává, se za pár týdnů stal velmi populární. Žena teď dostává na netradiční zahalené panenky objednávky z celého světa.
Foto: Instagram

Lagos (Nigérie) – Farmakoložka Haneefa Adam nadšeně sledovala proměnu slavných panenek Barbie, ze kterých se v posledních letech staly realističtější hračky s různou barvou pleti i tělesných křivek. Mladé muslimce ale stále v sortimentu společnosti Mattel chyběla panenka, která by vyjadřovala podobnosti i s dívkami její kultury, píše CNN. 

Začala proto vytvářet hračky, které oblékala do tradičního muslimského oděvu.

"Uvědomila jsem si, že jsem Barbie nikdy dříve neviděla oblečenou v hidžábu. Rozhodla jsem se založit si účet na Instagramu a obléknout Barbie právě takhle. Myslím, že je velmi důležité, aby byla panenka oblečená stejně jako já," řekla CNN čtyřiadvacetiletá žena, která svými panenkami rozpoutala bouřlivou diskusi na sociální síti.

Po takzvané Hijarbie (složení slova hidžáb a Barbie) teď touží tisíce muslimek z celého světa. Haneefa, původem z Nigérie, měla problém ve své zemi získat panenky s různou barvou pleti, proto je musela pro svou tvorbu objednávat ze zahraničí. 

"Má to kořeny v mém náboženství a kulturní identitě. Způsob, jakým je Barbie oblečená, je jednoduchý a není na tom nic špatného. Chtěla jsem dát možnost volby pro muslimské dívky, jako jsem já," vysvětluje Haneefa. Doufá, že se panenky stanou vzorem pro muslimské dívky a také odstraní určité mýty, které ve společnosti panují ohledně náboženských šátků.

Snuggling up in this cold weather. #burgundy 😍 #instafashion #hijabfashion #hijarbiestyle #Hijarbie

Fotka zveřejněná uživatelem Mini Hijab Fashion! (@hijarbie),

Kromě pozitivních reakcí dostává i komentáře od lidí, kteří upozorňují na to, že nošení šátku potlačuje ženská práva. "Nosit hidžáb je povinnost podle práva šaría. To je fakt. Není to módní trend," píše jeden z komentujících na Instagramu. Haneefa doufá, že právě její panenky přesvědčí lidi, že šátky jsou záležitostí náboženství, a ne lidských práv.

💛💛 Yellow cheer! #Hijarbie

Fotka zveřejněná uživatelem Mini Hijab Fashion! (@hijarbie),

"Myslím si, že je to skvělý způsob, jak vysvětlit některé mylné představy o muslimech," tvrdí. Pozitivní komentáře zatím převažují, lidé úsilí mladé ženy podporují. Jen na Instagramu má přes 23 tisíc fanoušků. "Nejsme muslimové, ale určitě bych to koupila pro své dcery. Je to krásné," napsala jedna z diskutujících.

Some #pink and #white action. Love it! 💓 I created the prints myself to match @eslimah's.

Fotka zveřejněná uživatelem Mini Hijab Fashion! (@hijarbie),

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy