Muslimka obléká panenky Barbie do tradičního hidžábu. Stala se hvězdou na sociálních sítích

jaz
9. 2. 2016 11:13
Mladá žena vytvořila z klasických panenek Barbie od společnosti Mattel hračky, které mají podpořit identifikaci s kulturou a náboženstvím muslimů. Štíhlé Barbie s dokonalými postavami tak zahalila do dlouhých sukní a ozdobila je hidžábem. Její účet na Instagramu, kam fotky panenek nahrává, se za pár týdnů stal velmi populární. Žena teď dostává na netradiční zahalené panenky objednávky z celého světa.
Foto: Instagram

Lagos (Nigérie) – Farmakoložka Haneefa Adam nadšeně sledovala proměnu slavných panenek Barbie, ze kterých se v posledních letech staly realističtější hračky s různou barvou pleti i tělesných křivek. Mladé muslimce ale stále v sortimentu společnosti Mattel chyběla panenka, která by vyjadřovala podobnosti i s dívkami její kultury, píše CNN. 

Začala proto vytvářet hračky, které oblékala do tradičního muslimského oděvu.

"Uvědomila jsem si, že jsem Barbie nikdy dříve neviděla oblečenou v hidžábu. Rozhodla jsem se založit si účet na Instagramu a obléknout Barbie právě takhle. Myslím, že je velmi důležité, aby byla panenka oblečená stejně jako já," řekla CNN čtyřiadvacetiletá žena, která svými panenkami rozpoutala bouřlivou diskusi na sociální síti.

Po takzvané Hijarbie (složení slova hidžáb a Barbie) teď touží tisíce muslimek z celého světa. Haneefa, původem z Nigérie, měla problém ve své zemi získat panenky s různou barvou pleti, proto je musela pro svou tvorbu objednávat ze zahraničí. 

"Má to kořeny v mém náboženství a kulturní identitě. Způsob, jakým je Barbie oblečená, je jednoduchý a není na tom nic špatného. Chtěla jsem dát možnost volby pro muslimské dívky, jako jsem já," vysvětluje Haneefa. Doufá, že se panenky stanou vzorem pro muslimské dívky a také odstraní určité mýty, které ve společnosti panují ohledně náboženských šátků.

Snuggling up in this cold weather. #burgundy 😍 #instafashion #hijabfashion #hijarbiestyle #Hijarbie

Fotka zveřejněná uživatelem Mini Hijab Fashion! (@hijarbie),

Kromě pozitivních reakcí dostává i komentáře od lidí, kteří upozorňují na to, že nošení šátku potlačuje ženská práva. "Nosit hidžáb je povinnost podle práva šaría. To je fakt. Není to módní trend," píše jeden z komentujících na Instagramu. Haneefa doufá, že právě její panenky přesvědčí lidi, že šátky jsou záležitostí náboženství, a ne lidských práv.

💛💛 Yellow cheer! #Hijarbie

Fotka zveřejněná uživatelem Mini Hijab Fashion! (@hijarbie),

"Myslím si, že je to skvělý způsob, jak vysvětlit některé mylné představy o muslimech," tvrdí. Pozitivní komentáře zatím převažují, lidé úsilí mladé ženy podporují. Jen na Instagramu má přes 23 tisíc fanoušků. "Nejsme muslimové, ale určitě bych to koupila pro své dcery. Je to krásné," napsala jedna z diskutujících.

Some #pink and #white action. Love it! 💓 I created the prints myself to match @eslimah's.

Fotka zveřejněná uživatelem Mini Hijab Fashion! (@hijarbie),

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy