Psí maso už nefrčí, gurmáni propadli pojídání koček

ČTK ČTK
19. 8. 2014 10:45
Přestože je pojídání kočičího masa ve Vietnamu oficiálně zakázáno, patří v Asii mezi vyhledávanou pochoutku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Hanoj - Ve Vietnamu, kde je v oblibě psí maso, se gurmáni rozplývají i nad masem kočičím. Činí tak k velké nelibosti majitelů těchto "tygříků", často ukradených a smažených s česnekem, vařených či pečených, píše agentura AFP.

V jedné hanojské restauraci, která má kočky na jídelníčku, jsou tato zvířata utopena, odchlupena a pak ponořena do smažící pánve.

"Kočičí maso jí hodně lidí. Je to něco nového, chtějí to vyzkoušet," říká To Van Dung, majitel restaurace nabízející tuto pochoutku, vzácnější než klasické psí maso. Vyhledávána je i v sousední Číně.

"Někteří lidé jsou přesvědčeni, že konzumace kočky na počátku lunárního měsíce přináší štěstí. Je to jiné než psí maso. Psí maso jíme zase koncem lunárního měsíce. Kočka je určena na začátek měsíce," vysvětluje To Van Dung.

Pojídání kočičího masa je ve Vietnamu oficiálně zakázáno. Úřady vydaly zákaz hlavně proto, aby tito užiteční lovci myší zůstali zachováni.

Van Dungova restaurace však s úřady údajně žádné problémy nemá. Ve dnech, kdy je zde největší nával, si kočku objedná i více než stovka zákazníků. Restaurace se zásobuje u několika málo místních chovatelů, ale i u dalších dodavatelů nabízejících maso z Laosu nebo Thajska.

Za vše může chudoba

Kočičí maso, byť je vysoce ceněno, je méně rozšířeno než maso psí, které je možné koupit téměř všude. Obzvláště je oblíbené k aperitivům a pivu místní výroby. Vietnamci mají tendenci pojídat zvířata, která jsou v jiných zemích považována za domácí a jsou tedy tabu.

Jeden z mála hanojských veterinářů, třiašedesátiletý Hoang Ngoc Bau soudí, že to je ovlivněno historickými faktory, zejména nedostatkem potravy za válečných let.

"Naše země byla velmi chudá a byla tu dlouhá válka. Jedli jsme všechno, co jsme našli, abychom se udrželi při životě... Hmyz, psy, kočky, dokonce i krysy. Stalo se to zvyklostí," říká.

Doktor Hoang Ngoc Bau však psy nejí. Rozhodl se, že bude veterinářem už v sedmi letech, když ho jeho pes zachránil před jedovatým hadem. "Od té doby mám vůči psům dluh a stal jsem se veterinářem," usmívá se.

Průkopníci ochrany zvířat zahájili skrovnou kampaň s cílem změnit jídelní návyky Vietnamců. Zatím ale velký úspěch nezaznamenali.

 

Právě se děje

Další zprávy