Delfín, gorila i velemlok. Ohrožené druhy jsou pochoutkou

Ohrožené druhy exotických zvířat, které je možné si objednat v restauracích.
Strnad zahradní – Málo známou pochoutkou ve Francii je zpěvný pták rozšířený po celé Evropě. Tradičně se jí pod ubrouskem, protože se konzumuje celý - i s kostičkami - a do úst se strká najednou. Mezinárodní svaz ochránců přírody odhaduje, že počet strnadů klesl za posledních deset let o 30 procent. Ročně jsou nelegálně odchyceny tisíce těchto ptáků.
Velemlok čínský – Mezi kriticky ohrožený druh, který se běžně vyskytuje na jídelních lístcích, je i velemlok. Na trhu je maso dostupné za tisíc dolarů za kus, což je v přepočtu asi 20 tisíc korun. Během posledních 30 let klesl počet těchto obojživelníků žijících v jezerech a řekách jižní Číny o 80 procent a došlo také ke zmenšení jejich velikosti. Podle vědců je to způsobeno odchytem větších kusů. V současnosti dorůstají maximální délky 180 centimetrů.
Kareta obrovská – Národním jídlem na Kajmanských ostrovech jsou karety obrovské, jejichž dovoz a prodej na území USA je nelegální. Neustále klesající počet karet obrovských a tristní podmínky, v nichž jsou chovány v jediné legální chovné stanici na Kajmanských ostrovech, jsou podle odborníků dostatečným důvodem, aby se člověk konzumaci masa těchto mořských želv vyhnul.
Delfín – Oblíbené delfíní karbanátky jsou běžně k dostání v Japonsku, jen se někdy záměrně zaměňují za velrybí maso kvůli vyšší ceně. Asijská země je kritizovaná za způsob, jakým jsou delfíni chováni a následně zabíjeni. Na Tchaj-wanu je lov delfínů zakázán od roku 1989, přesto je každoročně uloveno na tisíc delfínů a jejich maso následně nabízeno v pouličních stáncích.
Foto: Thinkstock
jaz / ČTK
3. 6. 2014 10:00
Ochránci přírody bojují proti kontroverzním pochoutkám na jídelníčku některých zemí.

Fotogalerie - Exotické jídlo je nedílnou součástí cestovatelských zkušeností. V poslední době na sebe ale narážejí snahy ochránců přírody zastavit konzumaci některých surovin a kulturní zvyklosti místních obyvatel.

Server News.com.au sestavil přehled nejexotičtějších jídel, s nimiž se cestovatel může setkat, a připojil důvody, proč by je neměl jíst.

Podívejte se na ohrožené druhy exotických zvířat, které je možné si objednat v restauracích.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy