Delfín, gorila i velemlok. Ohrožené druhy jsou pochoutkou

Ohrožené druhy exotických zvířat, které je možné si objednat v restauracích.
Strnad zahradní – Málo známou pochoutkou ve Francii je zpěvný pták rozšířený po celé Evropě. Tradičně se jí pod ubrouskem, protože se konzumuje celý - i s kostičkami - a do úst se strká najednou. Mezinárodní svaz ochránců přírody odhaduje, že počet strnadů klesl za posledních deset let o 30 procent. Ročně jsou nelegálně odchyceny tisíce těchto ptáků.
Velemlok čínský – Mezi kriticky ohrožený druh, který se běžně vyskytuje na jídelních lístcích, je i velemlok. Na trhu je maso dostupné za tisíc dolarů za kus, což je v přepočtu asi 20 tisíc korun. Během posledních 30 let klesl počet těchto obojživelníků žijících v jezerech a řekách jižní Číny o 80 procent a došlo také ke zmenšení jejich velikosti. Podle vědců je to způsobeno odchytem větších kusů. V současnosti dorůstají maximální délky 180 centimetrů.
Kareta obrovská – Národním jídlem na Kajmanských ostrovech jsou karety obrovské, jejichž dovoz a prodej na území USA je nelegální. Neustále klesající počet karet obrovských a tristní podmínky, v nichž jsou chovány v jediné legální chovné stanici na Kajmanských ostrovech, jsou podle odborníků dostatečným důvodem, aby se člověk konzumaci masa těchto mořských želv vyhnul.
Delfín – Oblíbené delfíní karbanátky jsou běžně k dostání v Japonsku, jen se někdy záměrně zaměňují za velrybí maso kvůli vyšší ceně. Asijská země je kritizovaná za způsob, jakým jsou delfíni chováni a následně zabíjeni. Na Tchaj-wanu je lov delfínů zakázán od roku 1989, přesto je každoročně uloveno na tisíc delfínů a jejich maso následně nabízeno v pouličních stáncích.
Foto: Thinkstock
jaz / ČTK
3. 6. 2014 10:00
Ochránci přírody bojují proti kontroverzním pochoutkám na jídelníčku některých zemí.

Fotogalerie - Exotické jídlo je nedílnou součástí cestovatelských zkušeností. V poslední době na sebe ale narážejí snahy ochránců přírody zastavit konzumaci některých surovin a kulturní zvyklosti místních obyvatel.

Server News.com.au sestavil přehled nejexotičtějších jídel, s nimiž se cestovatel může setkat, a připojil důvody, proč by je neměl jíst.

Podívejte se na ohrožené druhy exotických zvířat, které je možné si objednat v restauracích.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy