Thajsko vyšle do světa roboty. Dohlédnou na kvalitu jídla

ČTK ČTK
30. 9. 2014 11:50
Roboty chce země distribuovat na své ambasády v zemích, kde jsou thajské restaurace populární.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Bangkok - Thajská vláda se rozhodla, že pověří dohledem nad poctivostí četných restaurací šířících ne vždy dobrou pověst thajské kuchyně po světě kybernetické kontrolory. V Bangkoku hodlá tento týden představit ochutnávací roboty, kteří budou na základě chemických rozborů hodnotit, zdali si pokrm opravdu zaslouží přídomek "thajský", napsal deník New York Times.

Že je s používáním pojmu thajská kuchyně potřeba něco udělat, rozhodla již bývalá premiérka Jinglak Šinavatrová, která prý při cestách po světě nejednou narazila na jídla pochybné chuti, což podle ní dobrému jménu země nijak nesvědčilo. Bez ohledu na to, že její vládu letos svrhl armádní puč, gastronomická otázka zůstala v popředí zájmu.

Robot změří chuť i vůni jídla

Světu se proto představí kulinářští arbitři informačního věku: krabicovité přístroje vybavené mikročipy a detektory chemických látek, které jsou schopny určit, zda si vaše Pad Thai opravdu zaslouží své jméno.

Na vývoj přístroje dohlížel státním rozpočtem financovaný Výbor pro thajské delikatesy, podle nějž jde o "inteligentního robota, který měří vůně a chutě v pokrmových ingrediencích pomocí senzorů, aby zhodnotil chuť jako gastronomický kritik".

Některé specificky thajské ingredience nejsou za hranicemi k dostání a jejich nahrazování prý může vést k nedostatečné chuťové kvalitě. Ta může být podle jednoho ze spoluautorů myšlenky gastronomických robotů Supačaje Lorlovhakana způsobena i tím, že řadu restaurací nevlastní Thajci. "Patří Vietnamcům či Barmáncům, nebo dokonce Italům či Francouzům," uvedl.

Vývoj robota přišel na tři miliony bahtů (2,1 milionu korun), které se však prý bohatě vyplatí.

 

Právě se děje

Další zprávy