Grilovaný steak? Horší než cigareta, říkají vědci

pej
25. 9. 2014 7:00
Vědci zveřejnili výsledky průzkumu. Grilování je podle nich nejčastější příčinou vzniku rakoviny trávícího ústrojí.
Grilování je podle vědců nejčastější příčinou vzniku rakoviny trávícího ústrojí.
Grilování je podle vědců nejčastější příčinou vzniku rakoviny trávícího ústrojí. | Foto: Isifa/Thinkstock

Vancouver - Grilování patří mezi oblíbené letní kratochvíle. Maso či zeleninu upravenou na ohni si ale dopřáváme rádi celý rok. Nicméně odborníci tenhle způsob přípravy jídla nevidí rádi a už dlouhou dobu varují před jeho negativními dopady na lidský organismus.

To, že potraviny naložené v oleji a směsi koření v kombinaci s plamenem mohou způsobit rakovinu, teď potvrdili i lékaři na vědecké konferenci ve Vancouveru.

"Konzumace grilovaného masa připraveného nad ohněm je v důsledku pro lidský život nebezpečnější než kouření nebo alkohol," dodal gastroenterolog.

Ten ke svým výsledkům dospěl na základě studie prováděné na onkologickém oddělení, kde se pět studentů medicíny dotazovalo 101 pacientů s rakovinou na jejich životní styl. Odpovědi získané z tohoto průzkumu byly následně porovnávány se těmi od zdravých lidí.

Horší než kouření nebo pití alkoholu

Aanalýza dat nakonec ukázala, že u lidí holdujících grilovaní je pravděpodobnost onemocnění rakovinou až devětkrát vyšší než u lidí, kteří se mu vyhýbají.

Kuřáci v porovnání s nekuřáky jsou vznikem onkologických onemocnění postiženi osm krát více. U konzumentů alkoholu je pak toto riziko čtyřikrát vyšší než u abstinentů.

Tato studie není první, která se zabývá škodlivým vlivem grilování. Zhruba před rokem bylo na základě průzkumu provedeného na zvířatech pod záštitou amerického centra pro výzkum rakoviny zjištěno, že plyn či uhlí uvolňují škodlivé rakovinotvorné látky, které se tak dostanou přímo k  masu.  

 

Právě se děje

před 26 minutami

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

před 1 hodinou

Z pražské vesmírné agentury EU se stala Agentura EU pro kosmický program

V Praze od středy funguje Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), transformovala se z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém. Nově bude sdružovat řízení provozu kosmických programů EU, zároveň bude mít nadále na starosti řízení navigačního systému Galileo a dalších vesmírných programů. Ve středu o tom informovala EUSPA. Jde o jedinou agenturu EU se sídlem v Česku, její rozšíření by postupně mělo zajistit stovky nových pracovních míst.

"Agentura EUSPA bude hrát klíčovou úlohu při zavádění kosmického programu EU a naplňování vesmírných ambicí EU," uvedl výkonný ředitel nové agentury Rodrigo da Costa, který působil už v čele předchozí agentury.

Nová agentura podle něj zvýší návratnost investic Evropské unie do kosmického programu, který bude mít v rámci EU vyšší prioritu. "Toho bude dosaženo především díky maximálnímu využití synergií mezi jednotlivými složkami programu, zejména v oblasti navigace, pozorování Země a zabezpečené komunikace, s cílem stimulovat inovace v rámci širokého spektra odvětví," dodal da Costa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy