Cvrček na másle, smažený šváb. Češi objevují hmyzí pokrmy

Hmyzí jídlo má velkou perspektivu
Petr Ocknecht se svými surovinami. Z hmyzu vaří už 12 let. Jaký vidí za tu dobu posun? "Co se týká lidí, tak celých 12 let nemají problém jíst hmyzí pokrmy. Ale co se týká legislativy, tak tam to jde pomalu."
Posunem bude, až se schválí moučný červ jako potravina. Nejdále jsou prý Švýcaři. Ti mají podle Ocknechta uzákoněno, že hmyz je jedlá potravina. U nás momentálně není oficiálně povoleno nic.
Takže tento stánek a ochutnávky hmyzích pochutin jsou nelegální? "Ne, není to nelegální, berou nás jako hranu zákona, nejme ani povolení, ani zakázaní. Kdo ale umí z hmyzu vařit jako já, nemá problém. Něco jiného by bylo, kdyby z toho vařil nějaký patlal a všem z toho bylo špatně," vysvětluje svou specifickou situaci Ocknecht.
Na otázku, zda si mohu dát hmyz v české restauraci, odborník na entomofagii, tedy na využívání hmyzu jako potraviny, odpovídá: "Může být třeba týdenní hmyzí menu, hmyzí večer, hmyzí akce. Hmyzí pokrm však nemůže být jako celoroční součást jídelníčku."
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
14. 8. 2014 8:00
Fotoreportáž ze stánku entomofága Petra Ocknechta, specialisty na hmyzí pokrmy.

Fotogalerie - Navštívili jsme specialistu na hmyzí pokrmy Petra Ocknechta, který na food festivalech prodává speciality jako cvrčka na másle, saranče se zeleninovým bulgurem či smažené šváby.

Z hmyzu vaří už 12 let. Jaký vidí za tu dobu posun? "Co se týká lidí, tak celých 12 let nemají problém jíst hmyzí pokrmy. Ale co se týká legislativy, tak tam to jde pomalu," říká.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy