Kuchařská hvězda zavádí vegetariánské menu. Myslí ekologicky

pej
23. 9. 2014 7:00
Hvězda francouzské gastronomie mění koncept ve své restauraci. Chce nabídnout svým hostům především vegetariánské pokrmy.
Alain Ducasse.
Alain Ducasse. | Foto: Profimedia

Paříž - Francouzská kuchyně se proslavila na celém světě především díky svým pokrmům z masa. Hovězí na víně, steak nebo třeba paštika z kachních jater patří mezi stálice tamních jídelníčků.

Jeden z nejznámějších francouzských kuchařů Alain Ducasse teď ale zcela změnil ve své pařížské restauraci v hotelu Plaza Athénée stravovací koncept. Vypustil z jídelníčku většinu pokrmů připravených z masa, kromě ryb a mořských plodů.

"Přírodní zdroje jsou vzácné a my bychom se podle toho měli chovat a stravovat se ekologičtěji,“ řekl agentuře AFP Alain Ducasse.

Láska k přírodě nebo obchodní taktika?

Podle uznávaného kulinářského mistra s sebou přechod na vegetariánský způsob stravování kromě pozitivního dopadu na přírodní zdroje nese i další klady, a to především zdravotní.

Nově se na jídelníčku jeho restaurace oceněné třemi michelinskými hvězdami  objeví například černá rýže s mořskými plody nebo středomořské ryby s bulgurem. Ceny ale zůstanou v podstatě nezměněné. Za menu se zde zaplatí v přepočtu něco kolem deseti tisíc korun.

Podle australského šéfkuchaře Shannona Bennetta, který pro Alaina Ducase pracoval na konci devadesátých let v jeho restauraci v Monaku, není tento krok velkým překvapením. Podle něho jde spíš o velmi chytrý obchodní tah.

"Alain provozuje po celém světě více než dvacet restaurací. Pokud se tedy tak bojí o přírodu, proč tento takzvaně šetrný jídelníček zavedl jen v jedné z nich? Podle mého spíš chce tímto krokem oslovit mladší generaci. On byl zkrátka vždycky o krok napřed,"  řekl pro magazín Good Food.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy