Kuchařská hvězda zavádí vegetariánské menu. Myslí ekologicky

pej
23. 9. 2014 7:00
Hvězda francouzské gastronomie mění koncept ve své restauraci. Chce nabídnout svým hostům především vegetariánské pokrmy.
Alain Ducasse.
Alain Ducasse. | Foto: Profimedia

Paříž - Francouzská kuchyně se proslavila na celém světě především díky svým pokrmům z masa. Hovězí na víně, steak nebo třeba paštika z kachních jater patří mezi stálice tamních jídelníčků.

Jeden z nejznámějších francouzských kuchařů Alain Ducasse teď ale zcela změnil ve své pařížské restauraci v hotelu Plaza Athénée stravovací koncept. Vypustil z jídelníčku většinu pokrmů připravených z masa, kromě ryb a mořských plodů.

"Přírodní zdroje jsou vzácné a my bychom se podle toho měli chovat a stravovat se ekologičtěji,“ řekl agentuře AFP Alain Ducasse.

Láska k přírodě nebo obchodní taktika?

Podle uznávaného kulinářského mistra s sebou přechod na vegetariánský způsob stravování kromě pozitivního dopadu na přírodní zdroje nese i další klady, a to především zdravotní.

Nově se na jídelníčku jeho restaurace oceněné třemi michelinskými hvězdami  objeví například černá rýže s mořskými plody nebo středomořské ryby s bulgurem. Ceny ale zůstanou v podstatě nezměněné. Za menu se zde zaplatí v přepočtu něco kolem deseti tisíc korun.

Podle australského šéfkuchaře Shannona Bennetta, který pro Alaina Ducase pracoval na konci devadesátých let v jeho restauraci v Monaku, není tento krok velkým překvapením. Podle něho jde spíš o velmi chytrý obchodní tah.

"Alain provozuje po celém světě více než dvacet restaurací. Pokud se tedy tak bojí o přírodu, proč tento takzvaně šetrný jídelníček zavedl jen v jedné z nich? Podle mého spíš chce tímto krokem oslovit mladší generaci. On byl zkrátka vždycky o krok napřed,"  řekl pro magazín Good Food.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy