Snaží se zabránit plýtvání. Myje se v řece a jí z kontejnerů

jaz
24. 9. 2014 7:00
Americký aktivista cestuje napříč Státy na kole a živí se pouze z odpadkových košů. Snaží se poukázat na problém plýtvání potravinami.
Foto: Rob Greenfield / Facebook

Praha - Američan Rob Greenfield je známý environmentální aktivista, dobrodruh a podnikatel, který se od loňského roku zabývá problematikou plýtvání potravin.

Kvůli osvětě se vydal 2. června na cestu napříč Spojenými státy. Odstartoval na kole z pobřeží San Diega a do cíle má v plánu dorazit už 26. září, kdy by se měl objevit v New Yorku. Cestou ale mluví s lidmi, dává rozhovory do médií a snaží se ukázat lidem, že je možné uživit se z kontejnerů u obchodů, které vyhazují ještě konzumovatelné zboží.

"Statistiky mluví samy za sebe. 165 miliard dolarů se vyhodí ve formě potravin každý rok, což je zhruba polovina všech potravin, které vyrábíme," řekl serveru Takepart.com s tím, že Američané vyhodí až polovinu nakoupeného jídla. Další polovina jich ale trpí na druhou stranu nedostatkem potravin a údajně jedno ze čtyř dětí pak chodí spát o hladu.

Ze začátku vyrazil s dvěma tisíci dolary v kapse (cca 40 tisíc korun) a hodlal se živit pouze na farmářských trzích, které cestou potkal. Malý výběr potravin se mu ale velmi rychle přejedl, a proto se rozhodl zjistit, jestli je možné najíst se dostatečně nezávadných potravin z odpadků místních obchodů.

Co najde v kontejnerech, rozloží na trávník a fotografií, kterou sdílí na sociálních sítích, zve lidi, aby se přišli podívat, jak moc se s potravinami plýtvá, přestože by mohly sloužit potřebným. Veřejnost nabádá, aby také pořizovali fotografie vyhozených potravin a upozornili na to i vedoucí obchodů, u kterých se konzumovatelné jídlo v koši najde.

Rob přešel od slov k činům

Během své cesty na kole Amerikou si kromě jídla dal ale ještě další závazek. Jeho výlet není totiž tak úplně dovolená, proto nebydlí v žádném hotelu, nestravuje se v restauracích a hlavně nepoužívá sprchu. Může se koupat jen v přírodních vodních zdrojích, jako jsou řeky nebo vodopády.

Rob Greenfield se sice může zdát na první pohled jako bláznivý aktivista, přesto doufá, že svým extrémním činem, donutí k zamyšlení nad zdravějším životním stylem a šetrnému chování k prostředí. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy