Konec solení jídla. Revoluční vidlička vyvolává slanou chuť elektrickým proudem

jaz
15. 4. 2016 10:10
Japonská univerzita vynalezla revoluční příbor, který sám generuje slanou chuť a není tudíž nutné jídlo solit. Vidlička je zatím ve fázi testování. Vyzkoušet si ji ale může kdokoli, a to jen v konkrétní japonské restauraci. Vynálezce hodlá nyní pracovat na příboru, který ošálí i milovníky cukru. Na pultech obchodů by se měla vidlička objevit v průběhu příštího roku.

V japonském Tokiu otevřela restaurace s názvem No Salt Restaurant dvě své pobočky, kde nabízí standardní nabídku svých pokrmů, ovšem bez obsahu soli.

Oblíbenou slanou chuť dodává speciální vidlička, která vydává slabý elektrický výboj a simuluje tak právě chuť soli. Informoval o tom server Telegraph.

Průlomová myšlenka vzešla od Hiromi Nakamury z laboratoře Rekimoto při Tokijské univerzitě. Vynálezce si uvědomoval problém s přemírou soli v potravinách, proto hledal způsob, jak chuť dodat pomocí technologie, aniž by se zákazník musel strachovat z přílišného příjmu sodíku.

Vidlička má v rukojeti zabudovanou dobíjecí baterii a tři tlačítka. Strávník si tak při každém soustu musí vložit vidličku na jazyk a zmáčknout na pár vteřin jedno z tlačítek, které generuje jinou intenzitu slanosti.

Vyvolání slané chuti na jazyku je jen dočasné, vidlička simuluje slanost ve chvíli užívání tlačítek. Prototyp, který testují zákazníci restaurace No Salt, není vodotěsný a baterie vydrží na jedno dobití šest hodin. Výrobní cena se zatím pohybuje na částce 18 dolarů za kus (cca 430 korun).

Elektrický příbor poprvé představil Nakamura v roce 2012 na konferenci v texaském Austinu, kde již tehdy tvrdil, že elektřina umí měnit chutě. Na technologii pracoval šest let a tvrdí, že kromě slané chuti umí vidlička simulovat i kyselou nebo kovovou chuť. Jediné, na čem ještě bádá, je realistická chuť cukru.

Velkým problém je kromě samotného solení přidávání soli do již hotových výrobků, jako je například pečivo. Jen ve Velké Británii zkonzumuje denně jeden člověk 8,1 gramů soli (3,2 sodíku), což je o dva gramy více, než je doporučené denní množství. 

Solení Čechů přesahuje několikrát denní doporučený příjem, říká garantka projektu "Vím, co jím" Václava Kunová. Dodává, že je nutné tlačit i na výrobce, aby snižovali množství soli ve svých produktech | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy