Italové zuří kvůli špatnému receptu. Kauzu "carbonaragate" spustilo reklamní video

ČTK ČTK
10. 4. 2016 15:08
Video s receptem na netradiční přípravu těstovin carbonara pobouřilo italské gurmány, kteří volají po politické intervenci. Podle nich francouzský server, který stojí za vznikem videa, doslova zabíjí italské těstoviny a kulturu. Lidem vadí nejen špatný postup vaření, ale i výběr surovin. Skupina na sociální síti pak dokonce vyhlásila pět minut ticha za smrt těstovin carbonara ve Francii.
Foto: Tavallai / photo on flickr

Reklamní video s přípravou těstovin carbonara v jednom hrnci popudilo pravověrné Italy natolik, že někteří z nich žádají na sociálních sítích intervenci na vládní úrovni. Nic prý na něm není správně, ani suroviny, ani postup. Zrodila se tak kauza "carbonaragate", napsal francouzský list Le Parisien.

Video s přípravou slavného italského jídla, propagující jednu značku těstovin, zveřejnil koncem března zábavní server Le Démotivateur. Inspirací prý byla kuchařka s recepty na jídla z jednoho hrnce americké celebrity Marthy Stewartové.

Video:

V krátkém filmu tak lze vidět, jak v jedné nádobě mizí cibule, kousky slaniny a těstoviny farfalle (motýlci). Po 15 minutách vaření na mírném plameni všech těchto ingrediencí mírně podlitých vodou přidávají autoři lžíci francouzské obdoby kysané smetany. Na talíři pak dílo završí hoblinkami parmezánu a jedním syrovým žloutkem.

Toto pojetí kultovních těstovin okamžitě vyvolalo na internetu vlnu nevole. Facebooková skupina nazvaná Sai come mangi? (Víte, jak jíte?) video převzala s žádostí o "pět minut ticha za smrt těstovin carbonara ve Francii". "Musíte jim odpustit, neboť nevědí, co činí," píše se v jednom komentáři.

Video se pak rychle šířilo po síti a další tisíce reakcí následovaly. O "kauze" informovala také italská média, například listy La Repubblica a Corriere della Sera. Jeden z titulků zní "video, které zabíjí italské těstoviny".

Výrobce těstovin označuje carbonaragete za přehnanou

Někteří uživatelé sociálních sítí dokonce vyzvali italského premiéra Mattea Renziho, aby ve věci osobně intervenoval u francouzského prezidenta Françoise Hollandea. "Je to otázka kultury," uvádí se v jednom příspěvku na Twitteru.

Výrobce těstovin, který je na videu propagován, pak v prohlášení zveřejněném na serveru Le Démotivateur napsal, že se nebrání různým verzím "mytických těstovin carbonara". To, co se strhlo, je už ale podle něj příliš. "Pardon!" dodala společnost a zveřejnila recept na tradiční těstoviny carbonara. Ty se připravují především ze špaget uvařených al dente neboli na skus, přidává se do nich pancetta nebo guanciale (sušený kus vepřového podbradku), parmezán či pecorino, nejméně pět žloutků, sůl, pepř a olivový olej.

Jsem věčně nespokojený, na personál křičím, ale hulvát nejsem, říká šéfkuchař Field Restaurantu Radek Kašpárek. Od svých kuchařů vyžaduje pokoru. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy