Chengdu (provincie S’-čchuan) – Šestiletá panda Ai Hin v čínské chovné stanici začala vykazovat typické znaky březosti. Změnila se jí chuť k jídlu, méně se pohybovala, a měla dokonce i více ženských pohlavních hormonů.
Ošetřovatelé ji proto oddělili od ostatních pand, začali více krmit a čtyřiadvacet hodin nepřetržitě sledovat. Plány na nové mládě a online porod, který měla sledovat celá Čína, ale zhatilo zjištění, že jde pouze o planý poplach. Po dvou měsících od údajného početí se totiž panda začala zase chovat normálně.
Pandy si rády zvyšují životní úroveň
Ai Hin podle ošetřovatelů svou březost pouze simulovala, protože si všimla, že se jí tak dostává lepší péče.
"Dostanou více pečiva, ovoce a bambusu, takže některé chytré pandy používají březost k tomu, aby si zlepšily kvalitu života," řekl CNN Wu Kongju z čínské chovatelské stanice Chengdu.
Podle odborníků jsou některé pandy schopny uvědomit si, že jiný stav s sebou nese určité výhody, proto je známo více takových planých poplachů.
Pro zoologické zahrady je ale narození pand velkou událostí. Ve volné přírodě v horských oblastech ve střední Číně už totiž žije jen na 1600 kusů a v zajetí se pandy tak často nerozmnožují. Samice jsou navíc plodné pouze tři dny v roce a březí 80 až 200 dní.
Stejný problém jako s Ai Hin řeší i zoo v Edinburghu ve Skotsku. Tamní panda Tian Tian je údajně také březí, ovšem ošetřovatelé mají nejednu zkušenost s její falešnou březostí. Pro jistotu ale musí počkat, jestli náhodou opravdu nedojde k porodu.