Sochař Ivan Theimer v Olomouci vystavuje mezi starými mistry

ČTK Kultura ČTK, Kultura
28. 9. 2014 8:43
V Arcidiecézním muzeu nabízí jeden z nejúspěšnějších a nejznámějších českých umělců, kteří uspěli v emigraci, průřez tvorbou pod titulem Via lucis.
Sochař Ivan Theimer vystavuje v olomouckém Muzeu umění. Expozice má titul Via lucis.
Sochař Ivan Theimer vystavuje v olomouckém Muzeu umění. Expozice má titul Via lucis. | Foto: Muzeum umění Olomouc

Olomouc - Sochař Ivan Theimer se vrátil do rodného Olomouce. V Arcidiecézním muzeu nabízí jeden z nejúspěšnějších a nejznámějších českých umělců, kteří uspěli v emigraci, průřez tvorbou pod titulem Via lucis.

Ze svých ateliérů Theimer dovezl akvarely, scénické návrhy, ale i rozměrné plastiky, které do prostor muzea instaloval jeřáb. Expozice zahrnuje na 150 exponátů a koná se při příležitosti autorových sedmdesátin.

Sochař Ivan Theimer vystavuje v olomouckém Muzeu umění. Expozice má titul Via lucis.
Sochař Ivan Theimer vystavuje v olomouckém Muzeu umění. Expozice má titul Via lucis. | Foto: Muzeum umění Olomouc

"Ivan Theimer měl v Olomouci výstavu v roce 1996 v nově vytvořené expozici Trojlodí v Muzeu umění. Od té doby uplynulo dvacet let a autor od té doby vytvořil neuvěřitelné množství nových věcí," řekl ředitel Muzea umění Michal Soukup.

Expozice je rozdělena do dvou částí. V Galerii návštěvníci spatří Theimerovy akvarely z cest, scénické návrhy připravené pro opery ve světě, deníkové záznamy a fotodokumentaci veřejných realizací. K přípravě výstavy pomohl významně i dar autorova přítele Edouarda Rosenblatta, který muzeu věnoval kompletní rozsáhlý archiv Theimerova díla, obsahující nejen fotodokumentaci, skici, kresby a novinové články, ale také 300 hodin filmového materiálu.

Sochař Ivan Theimer vystavuje v olomouckém Muzeu umění. Expozice má titul Via lucis.
Sochař Ivan Theimer vystavuje v olomouckém Muzeu umění. Expozice má titul Via lucis. | Foto: Muzeum umění Olomouc

Druhá část výstavy je umístěna ve zbývajících prostorách muzea. Zcela poprvé jsou začleněny současné exponáty do stálých expozic starých mistrů. Podle Soukupa umístění tvorby do tohoto prostředí zapadá. Theimer se podle něj vždy hlásil k historickým inspiračním zdrojům a jeho sochy často díla starých mistrů tematicky rozvíjejí.

"Jsme nadšeni z toho, jak expozice dopadla. Budeme se snažit pokračovat v započaté tendenci konfrontace těchto děl i do budoucna," doplnil autor koncepce výstavy Ondřej Zatloukal.

Podle kurátorky výstavy Giny Renotiére najdou lidé na výstavě exponáty od čtyř do 331 centimetrů. Nejtěžší z nich váží 367 kilogramů. Jde o třímetrovou plastiku Želvy se stélou, která je umístěna na muzejním nádvoří. Kvůli instalaci rozměrných plastik se muselo Arcidiecézní muzeum na několik dní uzavřít veřejnosti.

Ariónova kašna v Olomouci.
Ariónova kašna v Olomouci. | Foto: Muzeum umění Olomouc

Themier v centru Olomouce vytvořil sedmou kašnu v pořadí s názvem Ariónova. Moderní dílo jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů zpodobňuje antickou pověst o řeckém básníkovi Ariónovi. Horní náměstí v Olomouci zdobí tato kašna od roku 2002. Cena fontány se vyšplhala na téměř 20 miliónů korun.

Theimer žije ve Francii, kde stejně jako v Toskánsku tvoří díla, která se stala stěžejními akvizicemi mnoha světových uměleckých institucí. Je autorem i řady veřejných realizací na prestižních místech Evropy. Například v Paříži vytvořil k 200. výročí Velké francouzské revoluce monument oslavující Deklaraci práv člověka a občana na Martových polích, a v Hamburku sochu Heinricha Heina.

Ivan Theimer: Via lucis. Arcidiecézní muzeum Olomouc. Kurátor: Gina Renotiére. Do 16. listopadu 2014.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 6 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 6 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 7 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy