Čtveřice výtvarníků rozpráví s geometrií v letohrádku Hvězda

ČTK ČTK
10. 9. 2014 13:38
Stanislav Kolíbal, Stanislav Diviš, Petr Písařík a Karel Štědrý konfrontují svá geometricky abstraktní díla se stavbou, která je oslavou geometrie.
Dílo Stanislava Kolíbala.
Dílo Stanislava Kolíbala. | Foto: ČTK

Praha - Výstava Rozpravy s geometrií, která představuje čtyři současné české umělce pracující s geometrickou abstrakcí či abstraktním uměleckým projevem obecněji. V pražském letohrádku Hvězda představují svou tvorbu Stanislav Kolíbal, Stanislav Diviš, Petr Písařík a Karel Štědrý.

Expozice není jen konfrontací čtyř významných představitelů současného umění, ale také jejich děl s geometrií samotného prostoru letohrádku.

Nejznámějším ze čtveřice je sochař, malíř, ilustrátor a jevištní výtvarník Stanislav Kolíbal, který patří k nejvýznamnějším postavám českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Jeho díla nazývají historikové umění emocionální geometrií, od figurální plastiky prošel přes studium přírodních tvarů až k minimalistickému jazyku geometrie a abstrakce. S Kolíbalovým disciplinovaným výrazem na výstavě kontrastuje Divišova malba, ve které za zobrazení abstraktní geometrické formy ručí konkrétní tah štětcem.

Ve srovnání s Kolíbalem a Divišem je Petr Písařík mistrem nedisciplinované abstrakce, kterou vytváří z nejobyčejnějších a často již použitých předmětů. Vychází přitom z modernistické tradice, jejíž estetické formy neváhá porušovat.

Karel Štědrý zastupuje nejmladší generaci české abstraktní malby. V minulosti se obracel k modernistickým a matematickým tématům, jako například k Pietu Mondrianovi a dalším umělcům, jejichž dílu dává novou vizuální formu. V letohrádku představuje své poslední obrazy s tématem geometrie.

Rozpravy s geometrií jsou obecnými rozpravami o historických a estetických souvislostech abstraktního myšlení a jeho projevu ve výtvarném umění, ale i zcela konkrétními rozpravami o rozmanitých formách geometrie v současném českém umění.

Foto: Martina Křížová

Hvězda je dvoupatrový lovecký letohrádek ve tvaru šesticípé hvězdy, díky kterému získal své jméno. Stavba z let 1555 až 1558 s unikátním půdorysem hexagramu podle vlastního návrhu arcivévody Ferdinanda pochází z dílny trojice architektů pod vedením Giovanniho Lucchese.

V hodovní síni v nejvyšším patře se dochovala původní podlaha z glazovaných cihel s geometrickou vazbou. Analogické prvky lze najít také na podlahách v prvním patře a v přízemí. V tomto prostoru se představují autoři čtyř generací, jejichž díla geometrii zkoumají uměleckými prostředky stejně jako geometrie prostoru nabízí dílům další možné významy.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy