Matisse přitáhl do Tate přes půl milionu lidí. Víc než Hirst

jla
Aktualizováno 16. 9. 2014 12:59
Poprvé v historii zaznamenala výstava pořádaná britskou galerií Tate více než půl milionů návštěvníků.
Henri Matisse v Tate Modern.
Henri Matisse v Tate Modern. | Foto: Profimedia

Londýn - Výstava Henriho Matisse v londýnské galerii Tate Modern přilákala během pěti měsíců rekordních 560 tisíc návštěvníků. Padl tak dosavadní rekord z roku 2002, kdy se na výstavu Picassových děl přišlo podívat 467 tisíc lidí, na retrospektivu Damiena Hirsta 463 tisíc.

Výstava pozdních Matissových koláží nazvaná Matisse: Cut-Outs (Matisse: Vystřihovánky) byla v Londýně k vidění od dubna a skončila minulý týden. Nyní se přesouvá za oceán, kde ji bude od října do února příštího roku hostit newyorské Muzeum moderního umění (MoMA).

Zatímco rozsáhlá výstava Matissových pozdních děl přilákala do galerie mírně více lidí než se čekalo, letní výstava dílak Kenneth Clark - Hledání civilizace počtem návštěvníků spíše zklamala. "Důkazem síly a přístupnosti Matissova díla je fakt, že výstava upoutala návštěvníky všech věkových kategorií," uvedl ředitel Tate Modern Nicholas Serota. 

Na výstavu do vašeho kina

Matisse tvořil své práce z papíru - "vystřihovánky" - zejména v posledních letech svého života na přelomu 40. a 50. let, kdy už ze zdravotních důvodů nemohl malovat. Kurátoři je nyní poprvé shromáždili na jednom místě, a to včetně všech součástí slavného cyklu Modré akty. "Je to součást naší práce smést prach z děl, která by mohla být zapomenuta," komentoval Serota. 

Na dvě stě kin po celé Británii nabídlo exkluzivní přímý přenos prohlídky výstavy Matissových "vystřihovánek" přímo z londýnské galerie. Do kinosálů se přišlo podívat téměř 15 tisíc lidí a v brzké době se virtuální prohlídka dostane i do kin mimo Velkou Británii.

Tate vytáhne další triumf - postel Tracey Emin

Skupina čtyř galerií Tate plánuje vynést na světlo i další ze svých klenotů včetně uměleckého díla Tracey Emin z roku 1988 Moje postel. Její kontroverzní práce, kterou začátkem letošního roku prodala za více než dva miliony liber, mohou návštěvníci vidět mimo jiné i v galerii Tate Liverpool.

Tracey Emin: My Bed. Instalace je na prodej zhruba za milion liber.
Tracey Emin: My Bed. Instalace je na prodej zhruba za milion liber. | Foto: Profimédia

Podle Serota by celé své dílo složené z prázdných lahví vodky, poházených kondomů a neustlané postele měla instalovat sama umělkyně. "Máme velice schopný tým techniků a restaurátorů, kteří dílo pečlivě nastudují tak, abychom jej mohli instalovat kdekoliv. Avšak doufám, že se na instalaci bude podílet minimálně v Margate," vysvětluje ředitel galerie.

Za roky 2013 a 2014 navštívilo rodinu galerií Tate zatím sedm milionů lidí, což je o 740 tisíc lidí méně něž loni.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mosquera se vrací do Bohemians

Fotbalista Jhon Mosquera se po třech a půl letech vrací do Bohemians 1905. Devětadvacetiletý kolumbijský křídelník uspěl na zkoušce a coby volný hráč podepsal s Pražany smlouvu do konce sezony. Vršovický klub o tom informoval na svém webu.

Mosquera se k týmu připojil minulý týden. Absolvoval několik tréninků a úspěšně prošel lékařským vyšetřením. "Snažil jsem se Jhona několik týdnů přesvědčit, aby přiletěl do Čech a mohli jsme se potkat a probrat jeho působení u nás. To se nakonec povedlo," uvedl ředitel "Klokanů" Darek Jakubowicz.

Bohemians poprvé získali Mosqueru v létě 2014 z třetiligového španělského Hérculesu, nejprve na hostování a poté na přestup. Rodák z Cali v 55 utkáních české nejvyšší soutěže zaznamenal tři góly a šest asistencí a stal se oblíbencem fanoušků.

V létě 2016 se Mosquera rozhodl z Ďolíčku odejít, přestože měl s Bohemians platnou smlouvu. Po návratu do Kolumbie působil v Atléticu Nacional, s nímž si zahrál i na mistrovství světa klubů, a naposledy v Deportivu Cali.

před 1 hodinou

Do výběru nového šéfa CDU se plést nebudu, slíbila Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že se do výběru budoucího předsedy své Křesťanskodemokratické unie (CDU) a příštího kandidáta na kancléře neplete. Na tiskové konferenci po setkání s finskou premiérkou Sannou Mariovou ve středu řekla, že už v roce 2018 spolustraníkům slíbila, že se nebude do hledání svého nástupce vměšovat. CDU začíná hledat nástupce Annegret Krampové-Karrenbauerové, která před časem oznámila, že z čela strany odstoupí.

"Mou zkušeností historické povahy je, že by se předchůdci do něčeho takového neměli plést," uvedla Merkelová. "A tím se řídím," dodala. Už v říjnu 2018, kdy se vzdala funkce předsedkyně CDU, kancléřka podle svých slov spolustraníkům slíbila, že "se do otázky, kdo v budoucnu povede CDU a nebo kdo bude kandidátem na kancléře, nebudu vměšovat". Neznamená to ale podle ní, že by s možným budoucím kancléřem nemohla mluvit. Němce čekají řádné volby příští rok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy