FOTO Rozpitvala vlastní rodinu a vyhrála StartPoint

Lisa-Marie Vlietstra: Babička s koněm. Video, 2012. GRA Amsterdam.
Naama Zusman: Když se dům stane politikou, 2014. Pohled do instalace (beton, plotr, nalezené mapy Neidentifikované vesnice). HKU Utrecht.
Kevin Rouillard: Poznámky, 2014. Kombinovaná technika. ENSBA Paris.
Barbora Kleinhamplová: Důvěryhodný vztah, 2014. HD video. AVU Praha.
Eric Keller: Coswig, 2013. Olej na plátně. HfBK Dresden.
Foto: DOX
juk
23. 9. 2014 16:22
Nejlepší evropské diplomové práce studentů výtvarných škol vystavuje projekt StartPoint v DOXu. Soutěž vyhrála Lisa-Marie Vlietstra z amsterdamské Gerrit Rietveld Academy.

Fotogalerie - Nejlepší evropské diplomové práce uplynulého roku představuje projekt StartPoint. Z dvanácti finalistů vystavujících v pražském DOXu vybrala letos porota za vítězku Lisu-Marii Vlietstru z amsterdamské Gerrit Rietveld Academy. Zpracovala krátké autobiografické filmy, ve kterých zpytovala členy vlastní rodiny.

Mezinárodní porota tvořená berlínským, pařížským a amsterdamským kurátorem se na nejlepší práci dvanáctého ročníku soutěže shodla. „Rozhodování poroty bylo poměrně jednohlasné a ocenilo autorku za odvahu pustit se do zkoumání intimních i temných koutů rodiny a zároveň schopnost si zachovat odstup a smysl pro příběh i obraznost,“ popisuje kurátor Pavel Vančát.

„Osobní dědictví“, které Lisa-Marie Vlietstra otevřela divákům, je jedním z témat oblasti mezilidských vztahů, kterým se absolventka nizozemské akademie věnuje. „Moje práce vychází z potřeby dosáhnout pochopení, jak se dva lidé vztahují k sobě navzájem a jak člověk definuje sebe sama ve vztahu k druhému,“ vysvětluje.

Vítězka získala měsíční rezidenci v Praze spojenou s výstavou a možností realizovat vydání autorského katalogu. Z finalistů vybrala porota také Cenu Českých center, která umožňuje poznávací rezidenci v jednom z Českých center v zahraničí, a čestné uznání. Obě ceny zamířily k zástupcům českých vysokých škol.

„Sami jsme byli překvapeni kvalitou českých zástupců, ačkoliv úroveň prací byla velmi vyrovnaná,“ říká Pavel Vančát.

Cenu Českých center získala Barbora Kleinhamplová z pražské Akademie výtvarných umění. Ve svém projektu natáčela údajný neurolingvistický koučink manažerů, který však byl ve skutečnosti inscenovaným setkáním herců a nic netušících frekventantů bizarního kurzu. Video poukazuje na metody současného byznysu a psychologického násilí.

Čestné uznání udělila porota Martinu Hrubému z Vysoké školy uměleckoprůmyslové, jenž představil v diplomové práci film o spletité historii bývalého rekreačního střediska KSČ na Vystrkově u Orlické přehrady.

Letošní ročník se soustředil na 24 uměleckých škol z jedenácti evropských zemí. Mezi mladými vystavujícími umělci jsou také zástupci akademií v Dresdenu, Bukurešti, Paříže nebo Utrechtu.

StartPoint: Prize for Emerging Artists 2014. 19. září – 27. října 2014. Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7. Vystavující umělci: Pegah Amini (AdBK Nürnberg) / Alžběta Bačíková (FaVU Brno) / Kateřina Dobroslava Drahošová (FU OU Ostrava) / Gitte Hendrikx (KABK Den Haag) / Dominik Hlinka (VŠVU Bratislava) / Martin Hrubý (VŠUP Praha) / Eric Keller (HfBK Dresden) / Barbora Kleinhamplová (AVU Praha) / Manuela Marcovici (UNArte Bucuresti) / Kevin Rouillard (ENSBA Paris) / Lisa-Marie Vlietstra (GRA Amsterdam) / Naama Zusman (HKU Utrecht). Kurátorský tým: Pavel Vančát, Marcel Fišer, Ondřej Chrobák, Lucia Gavulová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 6 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 6 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 7 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy