Světlo, čas a prostor spojují finalisty Chalupeckého ceny

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
25. 9. 2014 17:19
Cena Jindřicha Chalupeckého otevřela ve Veletržním paláci expozici letošních finalistů. Vítěze oznámí 20. listopadu.
Tereza Velíková je jednou z pěti finalistek letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého.
Tereza Velíková je jednou z pěti finalistek letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého. | Foto: ČTK

Praha - Už za necelé dva měsíce poputuje nejprestižnější české umělecké ocenění – Cena Jindřicha Chalupeckého – do rukou nového laureáta. Tentokrát už ale ne pouze metaforicky. Poprvé v historii soutěže dostane i fyzickou podobu, o níž se postaral designér Maxim Velčovský, který jí dal formu mosazného kolíku.

Slavnostní pětadvacáté předávání sice proběhne až 20. listopadu, už teď ale lze práce pětice finalistů prozkoumat zblízka. Martin Kohout, Richard Loskot, Tereza Velíková, Roman Štětina a Lucie Sceranková ve středu v rámci doprovodného programu zahájili ve Veletržním paláci první společnou výstavu Finále 2014. Vystavuje s nimi i loňský vítěz soutěže Dominik Lang.

Výstavu otvírá svou instalací Richard Loskot, který opět - a pro svou tvorbu už typicky - pracuje s prostorem a psychologickým momentem sdílení určitého místa. Místnost rozdělil pomocí zrcadel na dva časoprostory – toho co se v daný okamžik zrcadlí a toho, co teprve přijde. Loskotovo hlavní tvůrčí téma je světlo, což se promítlo i do jeho aktuální instalace, kterou pojmenoval Barva je to, co není.

Světlo zaujalo i další finalistku Lucii Scerankovou, která připravila výstavu analogově pořízených fotografií nazvanou Staré světlo. „Světelné částice, které se nás běžně dotýkají, jsou vlastně velmi staré. Mohou být staré i sto sedmdesát tisíc let, a tento banální prvek mě zaujal. Stejně jako čas, který je takový tichý živel, který je neustále přítomný,“ vysvětlila Sceranková svojí původní motivaci. Na fotografiích pracuje s materiály, vrstvením a prostorem. „Držím se sochařských principů,“ popsala fotografka svou techniku.

Martin Kohout připravil sérii šesti objektů ze dřeva, drátů a kabelů, kterou pojmenoval Dreadlocks. Evokuje vertikálně visící houpací sítě nebo také nebezpečně vypadající plot. Pro Kohouta je kromě estetické stránky důležité i řemeslo, objekty si proto opracovával a vytvořil sám.

Čtvrtý vystavující Radim Štětina do Veletržního paláce svůj počin neumístil. Na ten si budete muset zajít vždy v neděli po dobu konání výstavy do kina Ponrepo, protože Štětina tentokrát prezentuje svůj první celovečerní film Ztracený případ.

Jedná se o detektivku, kterou Štětina vytvořil tak, že přestříhal všech 69 dílů seriálu Colombo s Petrem Falkem. Hlavní protagonista ve filmu přirozeně stárne, okolí ale naopak včetně hudby a rekvizit vypadá stále mladší a mladší. Zajímavé je také to, že plakát ke Štětinově filmu vytvořil někdejší známý tvůrce filmových plakátů Zdeněk Ziegler. Ten použil jeden svůj nevyužitý plakát ze sedmdesátých let a upravil ho pro Štětinovu potřebu. Plakát v galerii visí jako pozvánka.

S videem pracuje i Tereza Velíková, jejíž videoinstalace Hra o knize opět pracuje se zamotanými a nejasnými dialogy i chováním a připomíná trochu divadelní představení. Velíková natáčela bez střihu na dvě kamery a i její instalace má dvě roviny, kdy hlavní aktér přechází po místnosti i s ním i divák v galerii. Repliky v tvorbě Terezy Velíkové často připomínají absurdní divadlo, což je podle autorky i záměr.

„Není jasné, kdo je vypravěč a komu se to děje. Herec nevyjde ze záběru, takže se vlastně točí v kruhu,“ popsala Velíková.

Všech pět finalistů doplnil ještě loňský laureát Dominik Lang, který do prostoru Veletržního paláce umístil několikero nesourodých židlí na sádrových podstavcích a úmyslně vytvořil kolem dojem staveniště. Jeho hlavní myšlenkou je motiv čekání.

Výstava Finále 2014 je výrazně různorodá stejně jako umělci, které letos porota vybrala. Přesto expozice velmi dobře drží pohromadě a zapadá do sebe jako puzzle. Čas, světlo, prostor, neznámé i naopak velmi známé jsou hlavní linie, které výtvarníky svádí dohromady. Všichni jsou navíc velmi současní. Kdo ale nakonec zvítězí? To si zatím můžete pouze tipovat.

Výstava bude k vidění v pátém patře Veletržního paláce až do 4. ledna.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 6 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 6 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 7 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy