Platónovo třetí oko táhne diváky nad stíny v jeskyni

22. 9. 2014 7:27
Kolektivní výstava Platónovo třetí oko v pražské Meet Factory nabízí osobité instalace jednoho z výkladů slavného filozofického díla – jeskyni jako vlastní představu o okolním světě.
Platónovo třetí oko.
Platónovo třetí oko. | Foto: Meet Factory, Tomáš Souček

Praha - Téma Platónova podobenství o jeskyni otevírá skrze nový výstavní projekt pražská MeetFactory. Devět současných umělců tvořících v Praze a Berlíně nastiňuje skrze osobité instalace jeden z výkladů slavného filozofického díla – jeskyni jako vlastní představu o okolním světě.

Z bezpočtu adaptací vybrala kurátorka Karina Pfeiffer Kottová tu velmi osobní. Autoři se zabývali vzájemným působením vlastní imaginace ve skutečném světě, jejíž svobodné užívání je pro umělce stěžejní. Realita a vize alegoricky představují světlo a stín, který podle podobenství vrhají spoutaní lidé v jeskyni pod září ohně.

Platónovo třetí oko.
Platónovo třetí oko. | Foto: Meet Factory, Tomáš Souček

„Tuto interpretaci, která mě zaujala jako možný klíč ke čtení aktuální výstavy, jsem objevila jak u harvardského specialisty na kognitivní a neurologické systémy, tak u autora ezoterického bestselleru. Jeskyní může být lidská lebka, v níž probíhá konstrukce okolního světa,“ přibližuje kurátorka.

„Zatímco vědec přirozeně tvrdí, že se z této jeskyně nemůžeme dostat a skutečný svět, který je kolem nás, lze vnímat jedině skrze jeho stíny ve vlastní hlavě, pro esoterika je východem z jeskyně tzv. třetí oko. To je zejména ve východní tradici považováno za mystickou bránu k mimosmyslovému vnímání.“

Platónovo třetí oko.
Platónovo třetí oko. | Foto: Meet Factory, Tomáš Souček

Ke konfrontaci představ a reality dochází nejen v myslích umělců, ale také při kontaktu uměleckého díla s galerií. V díle Alexandera Puškina speciální reflektor simulující denní světlo naráží na nažloutlé galerijní lampy. Osvícená hromádka suti, umístěná v torzu muzeální vitríny, je tak téměř fyzickým střetem záměru a neměnné skutečnosti.

Devět instalací ukazuje přirozeně odlišné imaginační procesy. Roman Štětina, letošní finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého, v galerii nainstaloval zrekonstruovaný monumentální závěs, původně umístěný v budově Československého rozhlasu v Plzni.

Platónovo třetí oko.
Platónovo třetí oko. | Foto: Meet Factory, Tomáš Souček

„Abstraktní geometrický potisk závěsu byl hlavním vizuálním stimulem posluchačů při schvalování rozhlasových her nebo testování nového zvukového vybavení,“ komentuje dílo Pfeiffer Kottová. „Prostorová konstelace připomíná situaci vězňů interpretujících stínové představení, které bylo i v Platónově pojetí obdařené zvukem.“

Skrze skutečné stíny pojala podobenství také dánská umělkyně Kirstine Roepstorff. Její kinetická světelná site-specific instalace je „hračkou ve velkém“. Stínohra schopná pojmout celou místnost evokuje okno skryté záclonkami, které venkovní denní nebo umělé světlo mění v pohyblivý snový obraz.

Platónovo třetí oko.
Platónovo třetí oko. | Foto: Meet Factory, Tomáš Souček

Výstava Platónovo třetí oko volně navazuje na projekt Metafyzika kázně, představený vloni v galerii Českého centra v Berlíně. Smíchovské pokračování každodennosti a idejí je otevřené do 26. října.

V přilehlé Galerii Kostka současně probíhá výstava Kathrin Köster s názvem ex plica in sepia mania. Německá umělkyně vnímá malbu jako základ pro obšírnější úvahy o prostorových vztazích a souvislostech tohoto média. Malba je v její práci základem objektových a architektonických zásahů a instalací, vznikajících v přímé reakci na určitý prostor.

Platónovo třetí oko. 11. září – 26. října 2014. MeetFactory, Ke sklárně 3213/15, Praha 5. Kurátorka: Karina Pfeiffer Kottová. Vystavující autoři: Matyáš Chochola (CZ), Alexandr Puškin (CZ), Annika Rixen (DE), Kirstine Roepstorff (DK), Pavel Sterec (CZ), Roman Štětina (CZ), Iris Touliatou (GR), Jaro Varga (SK), Sinta Werner (DE).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy