VIDEO V chráněné zóně experimentů Vladimíra Skrepla na AVU

Kultura Kultura
18. 9. 2014 13:54
Absolventka AVU Kateřina Zochová vystudovala v ateliéru Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy. Její práce lze vidět v GHMP. Podívejte se do školního ateliéru, kde vznikaly.
Podívejte se do ateliéru Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy na AVU. | Video: GHMP

Video - V pátém ročníku cyklu Start up představuje Galerie hlavního města Prahy vedle pěti vybraných mladých umělců také prostředí ateliérů, ve kterých studují či studovali. První z pětice mladých výtvarníků je na podzim Kateřina Zochová, která pražskou AVU právě absolvovala v ateliéru Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy. V GHMP se nyní představuje expozicí nazvanou Dozvuk.

Kateřina Zochová: Dozvuky.
Kateřina Zochová: Dozvuky. | Foto: GHMP

Tvorba Kateřiny Zochové je možná i proto rozkročená mezi fotografií a animovaným filmem. Je zároveň hudebnicí, která hraje na harfu i „na počítač“, členkou uskupení Audiofenky a Over Ocean. Její práci inspirují sny i literární útvary, zejména poezie a v poslední době také texty Rolanda Barthese, například Říše znaků.

Vladimír Skrepl je výtvarný umělec, zároveň vedoucí pedagog Ateliéru malířství II na pražské Akademii výtvarných umění a také hudebník a performer. Spolu s Jiřím Kovandou od roku 1994 vedou „laboratoř“ a „chráněnou zónu experimentů“, odkud vycházejí umělci pracující s různými médii.

Kateřina Zochová: Dozvuky.
Kateřina Zochová: Dozvuky. | Foto: GHMP

Škola Vladimíra Skrepla má sice techniku malířství v názvu a její studenti většinou s malováním začínají, není ale výjimkou, že při absolutoriu končí v ne-malířských polohách či na hraně umění. Dobrým příkladem jsou letošní diplomanti, mezi něž patří i Kateřina Zochová. Jejich široké rozpětí uměleckých praktik vychází z kréda Skrepla a Kovandy, které se dá popsat jako volnost v přístupu k umění s důrazem na vlastní názor a vyhraněný umělecký projev každého studenta.

Zajímavý je i kontrast mezi oběma pedagogy - mezi uvolněným projevem spontánního Vladimíra Skrepla a rozvážně působícím konceptualistou Jiřím Kovandou. „Byli jsme si svým způsobem osudem, jako akademicky neškolení, blízcí…," říká ke spolupráci Skrepl.

Výstavu Kateřiny Zochové lze v Domě U zlatého prstenu vidět do 9. listopadu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 6 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 6 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 7 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy