Kopie jezuitského zvěrokruhu vynesla Ajovi aukční rekord

ČTK ČTK
13. 2. 2015 10:42
Zvěrokruh od čínského umělce a disidenta Aj Wej-weje našel na aukci v Londýně kupce za 4,3 milionu dolarů.
Aj Wej-wej: Zvěrokruh.
Aj Wej-wej: Zvěrokruh. | Foto: Martin Fendrych

Londýn - Soubor dvanácti pozlacených zvířecích hlav, které na motivy čínského zvěrokruhu vytvořil světově proslulý čínský výtvarník Aj Wej-wej, se na aukci v Londýně vydražila za 4,3 milionu dolarů (téměř 104 milionů korun). Jde o nový cenový rekord za některé z děl čínského disidenta.

Soubor vznikl v roce 2010 a byl hlavní atrakcí aukce dražební síně Philips v Londýně. Dvanáct hlav na podstavcích představuje postavy čínského zvěrokruhu - krysu, buvola, tygra, králíka, draka, hada, koně, berana, opici, kohouta, psa a vepře. Aj Wej-wej je vytvořil podle menších hlaviček, které v 18. století navrhli dva evropští jezuité pro dvůr císaře Čchien-lunga z dynastie Čching.

Originály tvořily vodní hodiny na fontáně ve Starém letním paláci v Pekingu, ale vyrabovali je francouzští a britští vojáci v roce 1860. Aj Wej-wej pracoval podle sedmi zbylých originálů a představil si dalších pět hlav, které se nedochovaly. Jako vodítko mu sloužily jejich popisy a v případě draka i obrázek.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!