Aj Wejwej do Berlína nesmí, na výstavu pozval Si Ťin-pchinga

Kultura Kultura
Aktualizováno 26. 3. 2014 16:28
Čínský umělec a disident má stále od svého uvěznění zabavený pas. Umělecký svět čeká, že téma otevře německá kancléřka Merkelová při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Berlíně.
Expozice Aj Wej-weje v berlínském muzeu Martin-Gropius-Bau.
Expozice Aj Wej-weje v berlínském muzeu Martin-Gropius-Bau. | Foto: Reuters

Berlín - V atriu muzea Martin-Gropius-Bau je už úhledně seřazeno více než šest tisíc stoliček pocházejících z časů dynastií Ming a Čching. Do berlínského výstavního prostoru je nechal do řad vyrovnat čínský umělec Aj Wej-wej. Mají symbolizovat vše, co museli lidé opustit při nuceném stěhování do měst z venkova v severní Číně.

Ai Wej-wej mluví o zabaveném pasu před berlínskou výstavou. Podívejte se na jeho videovzkaz.
Ai Wej-wej mluví o zabaveném pasu před berlínskou výstavou. Podívejte se na jeho videovzkaz. | Video:

"Stoličky jsou symbolem pro vše, co ti lidé museli opustit," říká Aj Wej-wej. "Ukazují, co máme a co jsme už ztratili."

Berlínská výstava s názvem Evidence (Důkazy) začne 3. dubna, přesně v den třetího výročí spektakulárního zatčení Aj Wej-weje, který pak strávil ve vězení jedenaosmdesát dnů. K věznění se vrátil i expozicí na loňském bienále v Benátkách, kde nechal postavit repliku vězeňské cely.

Do dneška je ovšem stále nejisté, zda čínské úřady povolí výtvarníkovi a disidentovi na zahájení výstavy vycestovat. Od svého propuštění z vězení má totiž zabavený pas.

Aj Wej-wej: Evidence

Man walks up steps next to installation by Chinese artist Ai Weiwei as part of the exhibition 'Evidence' at Martin-Gropius Bau in Berlin
  • Martin-Gropius-Bau, Berlín
  • Od 3. dubna do 7. června
  • Otevřeno: st-po (út zavřeno) 10:00 - 20:00. Vstupné 11 euro, zlevněné 8 euro

"Doufáme, že toto téma otevře i kancléřka Merkelová při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na konci března v Berlíně," řekla mluvčí muzea agentuře dpa.

Čínský prezident do Německa přijede v pátek a v sobotu. Aj Wej-wej v rozhovoru prohlásil, že by toho mohl využít, aby si ještě před oficiálním zahájením výstavy prohlédl jeho díla.

"Máme hodně společného," tvrdí o sobě a prezidentovi Aj Wej-wej. Otec výtvarníka, básník Aj Čching, a prezidentův otec, vicepremiér Si Čung-sün, byli totiž podle umělce "velmi dobrými přáteli".

Všechny exponáty v Martin-Gropius-Bau pomáhali instalovat Ajovi spolupracovníci. Kromě šesti tisíc židliček to je také zhruba tři a půl tisíce kousků ručně zdobených porcelánových artefaktů.

Aj Wej-wej: Evidence.
Aj Wej-wej: Evidence. | Foto: Aktuálně.cz

V muzejní hale také například vyrostla věžovitá instalace ze starých kol, hlavního dopravního prostředku v Číně. Další exponáty budou vystavené celkem na třech tisících metrech čtverečních v osmnácti prostorech. Přibližně polovinu děl Aj Wej-wej vytvořil přímo pro berlínskou expozici.

Renomovaný britský časopis Art Review zvolil v roce 2011 Aj Wej-weje nejvlivnější uměleckou osobností roku a jeho díla vystavovaly v minulosti nejpřednější světové galerie jako londýnská Tate Modern. Umělec je známý také jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy