Aj Wej-wej na dálku řídí své výstavy. V Británii i Alcatrazu

Reuters ČTK Reuters, ČTK, jla
29. 9. 2014 16:41
Kontroverzní čínský disident a umělec nesmí od roku 2011 opustit Čínu. Přesto vystavuje po celém světě.
Drak vítá návštěvníky Ajovy expozice v Alcatrazu.
Drak vítá návštěvníky Ajovy expozice v Alcatrazu. | Foto: Reuters

Londýn/San Francisco -  V Británii se ve středu otevře jedna z dosud největších výstav děl známého čínského výtvarníka Aj Wej-weje v Evropě.

V Británii vystavuje i 2300 porcelánových krabů. Ti prý reprezentují počet hostů, které Aj Wej-wej pozval na svůj večírek, než vláda zničila jeho studio v Šanghaji.
V Británii vystavuje i 2300 porcelánových krabů. Ti prý reprezentují počet hostů, které Aj Wej-wej pozval na svůj večírek, než vláda zničila jeho studio v Šanghaji. | Foto: Reuters

Umělec, který je rovněž předním kritikem Pekingu kvůli dodržování lidských práv, však od roku 2011 nesmí Čínu opustit, protože mu režim zabavil cestovní pas. O umístění jednotlivých exponátů tak rozhodoval na základě počítačového 3D modelu výstavních prostor.

Velká retrospektiva, která představí autorovu tvorbu za posledních třicet let, se zájemcům představí na zámku Blenheim ve střední Anglii. Kurátoři výstavy umístili díla čínského umělce přímo mezi stovky let staré vybavení venkovského sídla vévodů z Marlborough, v němž se mimo jiné v roce 1874 narodil pozdější britský premiér Winston Churchill.

Aj Wej-wej zve i na Alcatraz

Aj Wej-wej mohl organizátorům akce radit při instalaci více než padesáti svých děl díky moderním technologiím. "Nechali jsme celý palác oskenovat laserem, a vytvořili jsme tak virtuální svět, který mu umožnil přístup k nám," uvedl kurátor výstavy Michael Frahm. Finální umístění předmětů je ale podle Frahma také výsledkem "mnoha výletů do Pekingu a množství e-mailů a rozhovorů přes Skype".

Pro další výstavu "@Large: Ai Weiwei on Alcatraz Island", která poslední zářijovou sobotu proměnila světoznámé ostrovní vězení Alcatraz v poctu známým i zapomenutým politickým vězňům, zase připravil manuál čítající dva tisíce tři sta stran pro stavbu 175 portétů z 1,2 milionu LEGO kostiček.

V Sanfrancisckém zálivu devadesát dobrovolníků postavilo portéty  světoznámých politických věznů a emigrantů, od Nelsona Mandely přes tibetskou zpěvačku Lolo až po amerického informátora Edwarda Snowdena

Disident v domácím vězení

"Celá výstava je dialogem o svobodě projevu a lidských právech a o konceptu svobody," řekla kurátorka projektu Cheryl Haines, která pomohla získat celkovou částku 3,6 milionu dolarů k uspořádání výstavy na Alcatrazu.

Aj Wej-wej, známý nejen svoji tvorbou ale i svým občanským aktivismem byl v roce 2011 náhle zatčen a uvězněn. Dle jeho slov unikl smrti jen o vlásek. "Zadrželi mě na 81 dní. Zdůraznili mi, že kdybychom byli v době Kulturní revoluce, už by mne popravili nejméně stokrát," popsal svoji zkušenost.

Podle tamních médií jej propustili s pokutou i díky rozsáhlým mezinárodním protestům. V současné době je v domácím vězení v Čině kvůli smyšleným, jak tvrdí jeho zastánci, daňovým únikům.

Renomovaný britský časopis Art Review zvolil v roce 2011 Aj Wej-weje nejvlivnější uměleckou osobností roku. Jeho díla vystavovaly v minulosti nejpřednější světové galerie, například londýnská Tate Modern. Umělec je známý také jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu.

 

Právě se děje

před 58 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy