Aj Wej-wej vydal rockovou desku Divina Commedia

Kultura ČTK Kultura, ČTK
22. 6. 2013 17:09
Čínský výtvarník a disident zesměšňuje totalitní režim
Aj Wej-wej v klipu k písni Dumbass.
Aj Wej-wej v klipu k písni Dumbass. | Foto: aiweiwei.com

Peking - Čínský disident a výtvarník Aj Wej-wej vydal své první hudební album s názvem Divina Commedia. Kritizuje totalitní Čínu opět novým způsobem. Připomíná tak druhé výročí jeho 81 dní trvající vazbě, která byla úřady udržována v tajnosti.

V souvislosti s albem Aj Wej-wej prezentuje na benátském bienále působivou "vězeňskou" instalaci:

Deska má rockový zvuk a první píseň Dumbass zveřejnil Aj Wej-wej v květnu. Klip k tomuto songu bsahoval obscénnosti a metafory, kterými se Aj Wej-wej vysmívá čínské státní moci. Vystupuje v něm se dvěma vězeňskými dozorci, kteří jej sledují nepřetržitě, tedy i když jí, spí, chodí, sprchuje se - a dokonce i když sedí na toaletě.

"Lidé, kteří jsou zadržení, utrpí trauma. Všichni, kdo byli věznění, to velmi dobře znají," řekl Aj Wej-wej při premiéře klipu. "To je důvod, proč jsme tajně zadržováni, zavazují nám oči, spoutávají nás, nedovolují nám setkat se s právníky a příbuznými. Přemýšlel jsem o tom, jak se z tohoto traumatu zotavit. A napadlo mě použít hudbu, abych veřejnosti předal pocit, který je tak nesmírně tajný a soukromý," dodal.

Aj Wej-wej popudil Peking tím, že použil svou popularitu k tomu, aby přitáhl pozornost k nespravedlnostem, k nimž v Číně dochází, a k potřebě větší otevřenosti a prosazování práva. Úřady jej před časem například obvinily z daňových úniků, což bylo všeobecně vnímáno jako trest za jeho aktivismus.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, tvořily se kolony

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět.

Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému, k nehodě přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Před 06:00 se podařilo následky nehody odstranit a dálnici znovu otevřít.

Nehoda se stala na 12. kilometru směrem na Brno. Kolize dvou osobních aut skončila podle informací silničářů vážným zraněním. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy