FOTO Aj Wej-wej vystavuje na Alcatrazu portréty z Lega

Podívejte se na výstavu Aj Wej-weje v Alcatrazu.
Na začátku Alcatrazské výstavy "@Large: Ai Weiwei on Alcatraz Island" návštěvníci procházejí kolem Draka, jež je součástí instalace With Wind.
175 potrétů světových politických vězňů a emigrantů stavělo 90 dobrovolníků podle návodu o 2 300 stránkách z 1,2 milionu LEGO kostiček. Na vše dohlížel sám Aj Wej-wej z Číny.
Mezi portétovanými je i Nelson Mandela...
...nebo Američan Edward Snowden.
Foto: Reuters
jla
28. 9. 2014 12:17
Kontroverzní čínský disident a umělec nesmí od roku 2011 opustit Čínu. Přesto řídí své výstavy po celém světě.

San Francisco - Poslední zářijovou sobotu proměnila výstava "@Large: Ai Weiwei on Alcatraz Island" světoznámé ostrovní vězení Alcatraz v poctu známým i zapomenutým politickým vězňům.

Aj Wej-wej připravil manuál o dvou tisících třech stech stranách pro stavbu 175 portétů z 1,2 milionu LEGO kostiček. V Sanfrancisckém zálivu 90 dobrovolníků postavilo portéty světoznámých politických vězňů a emigrantů, od Nelsona Mandely přes tibetskou zpěvačku Lolo až po amerického informátora Edwarda Snowdena

"Celá výstava je dialogem o svobodě projevu, lidských právech a o konceptu svobody," řekla kurátorka projektu Cheryl Haines, která pomohla získat celkovou částku 3,6 milionu dolarů k uspořádání výstavy na Alcatrazu.

Aj Wej-wej, známý nejen svoji tvorbou ale i svým občanským aktivismem, byl v roce 2011 náhle zatčen a uvězněn. Dle jeho slov unikl smrti jen o vlásek.

"Zadrželi mě na 81 dní. Zdůraznili mi, že kdybychom byli v době Kulturní revoluce, už by mne popravili nejméně stokrát," popsal svoji zkušenost. Při propuštění mu však čínské úřady zabavily pas a Aj Wej-wej tak zůstal uvězněn ve své domovině.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy