Malíř rozbil urnu, kterou vystavoval Aj Wej-wej. Na protest

Kultura ČTK Kultura, ČTK
19. 2. 2014 18:35
Při svérázném protestu v Miami zničil místní výtvarník dílo čínského umělce a disidenta Aj Wej-weje za milion dolarů.
Vázy činského umělce Aj Wej-weje. Jedna z nich padla na Floridě za oběť protestu místního umělce. Škoda je milion dolarů.
Vázy činského umělce Aj Wej-weje. Jedna z nich padla na Floridě za oběť protestu místního umělce. Škoda je milion dolarů. | Foto: Reuters

Miami - Jedenapadesátiletý malíř Maximo Caminero, který zničil vázu nevyčíslitelné hodnoty z doby dynastie Chan, se hájí tím, že si myslel, že rozbíjí levný zahradní hrnec. Policie ho krátce po činu zadržela a obvinila.

Caminero řekl, že rozbil starobylou urnu v expozici v Pérez Art Musea v Miami (PAMM) na protest proti tomu, že nově otevřené muzeum vystavuje jen práce zahraničních výtvarníků. Autorem instalace je čínský výtvarník a disident Aj Wej-wej.

"Myslel jsem si, že je to obyčejný hrnec, který byste pořídili za pár dolarů v supermarketu," řekl Caminero v rozhovoru pro list Miami New Times. "Udělal jsem to pro všechny místní umělce, kteří tady nikdy nemohli vystavovat."

Aj Wej-wej
Aj Wej-wej | Foto: Aktuálně.cz

Incident se odehrál v neděli. Caminero podle svědků vstoupil do sálu, kde se chopil jedné z šestnácti vystavených váz. Hlídači jej požádali, aby exponát vrátil zpět na místo, ale on jím místo toho mrštil vší silou o zem. Za rozbití artefaktu, jeho čena je vyčíslena na milion dolarů, mu hrozí až pět let vězení. Zatím byl do soudního přelíčení propuštěn z vazby.

Jeho čin přijal umělecký svět rozporuplně. Najdou se totiž i lidé, kteří Caminera chválí za jeho odvahu, ovšem převládá názor, který zastává i Aj Wej-wej, že jde o akt navádějící pouze k vandalismu.

"Jeho argumenty nedávají moc smysl. Pokud je jeho tvrzení o protestu pravdivé, měl rozhodně zvolit jinou formu, protože takhle bude mít jen potíže se zničením cizího majetku," řekl Aj Wej-wej.

Podívejte se, proč zničil jednu z urn Aj Wej-wej.
Podívejte se, proč zničil jednu z urn Aj Wej-wej. | Video:

Caminera se naopak zastal výtvarník Sergio Garcia, který emigroval z Havany do Miami v roce 1969. "Myslím, že je to nejodvážnější čin umělce, který jsem v Miami zažil. Upoutal pozornost veřejnosti na situaci místních výtvarníků," řekl Garcia listu Miami New Times.

Aj Wej-wej pomaloval jasnými barvami soubor váz z období dynastie Chan, tedy více než 2000 let staré. V minulosti podobné historické artefakty pomaloval logem společnosti Coca-Cola.

Součástí instalace v Miami jsou i tři černobílé fotografie, zachycujících čínského umělce v okamžiku, kdy jednu vázu rozbíjí. Caminero řekl, že tyto snímky jej částečně inspirovaly ke spontánnímu protestu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy