Malíř rozbil urnu, kterou vystavoval Aj Wej-wej. Na protest

Kultura ČTK Kultura, ČTK
19. 2. 2014 18:35
Při svérázném protestu v Miami zničil místní výtvarník dílo čínského umělce a disidenta Aj Wej-weje za milion dolarů.
Vázy činského umělce Aj Wej-weje. Jedna z nich padla na Floridě za oběť protestu místního umělce. Škoda je milion dolarů.
Vázy činského umělce Aj Wej-weje. Jedna z nich padla na Floridě za oběť protestu místního umělce. Škoda je milion dolarů. | Foto: Reuters

Miami - Jedenapadesátiletý malíř Maximo Caminero, který zničil vázu nevyčíslitelné hodnoty z doby dynastie Chan, se hájí tím, že si myslel, že rozbíjí levný zahradní hrnec. Policie ho krátce po činu zadržela a obvinila.

Caminero řekl, že rozbil starobylou urnu v expozici v Pérez Art Musea v Miami (PAMM) na protest proti tomu, že nově otevřené muzeum vystavuje jen práce zahraničních výtvarníků. Autorem instalace je čínský výtvarník a disident Aj Wej-wej.

"Myslel jsem si, že je to obyčejný hrnec, který byste pořídili za pár dolarů v supermarketu," řekl Caminero v rozhovoru pro list Miami New Times. "Udělal jsem to pro všechny místní umělce, kteří tady nikdy nemohli vystavovat."

Aj Wej-wej
Aj Wej-wej | Foto: Aktuálně.cz

Incident se odehrál v neděli. Caminero podle svědků vstoupil do sálu, kde se chopil jedné z šestnácti vystavených váz. Hlídači jej požádali, aby exponát vrátil zpět na místo, ale on jím místo toho mrštil vší silou o zem. Za rozbití artefaktu, jeho čena je vyčíslena na milion dolarů, mu hrozí až pět let vězení. Zatím byl do soudního přelíčení propuštěn z vazby.

Jeho čin přijal umělecký svět rozporuplně. Najdou se totiž i lidé, kteří Caminera chválí za jeho odvahu, ovšem převládá názor, který zastává i Aj Wej-wej, že jde o akt navádějící pouze k vandalismu.

"Jeho argumenty nedávají moc smysl. Pokud je jeho tvrzení o protestu pravdivé, měl rozhodně zvolit jinou formu, protože takhle bude mít jen potíže se zničením cizího majetku," řekl Aj Wej-wej.

Podívejte se, proč zničil jednu z urn Aj Wej-wej.
Podívejte se, proč zničil jednu z urn Aj Wej-wej. | Video:

Caminera se naopak zastal výtvarník Sergio Garcia, který emigroval z Havany do Miami v roce 1969. "Myslím, že je to nejodvážnější čin umělce, který jsem v Miami zažil. Upoutal pozornost veřejnosti na situaci místních výtvarníků," řekl Garcia listu Miami New Times.

Aj Wej-wej pomaloval jasnými barvami soubor váz z období dynastie Chan, tedy více než 2000 let staré. V minulosti podobné historické artefakty pomaloval logem společnosti Coca-Cola.

Součástí instalace v Miami jsou i tři černobílé fotografie, zachycujících čínského umělce v okamžiku, kdy jednu vázu rozbíjí. Caminero řekl, že tyto snímky jej částečně inspirovaly ke spontánnímu protestu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy