Malíř rozbil urnu, kterou vystavoval Aj Wej-wej. Na protest

Kultura ČTK Kultura, ČTK
19. 2. 2014 18:35
Při svérázném protestu v Miami zničil místní výtvarník dílo čínského umělce a disidenta Aj Wej-weje za milion dolarů.
Vázy činského umělce Aj Wej-weje. Jedna z nich padla na Floridě za oběť protestu místního umělce. Škoda je milion dolarů.
Vázy činského umělce Aj Wej-weje. Jedna z nich padla na Floridě za oběť protestu místního umělce. Škoda je milion dolarů. | Foto: Reuters

Miami - Jedenapadesátiletý malíř Maximo Caminero, který zničil vázu nevyčíslitelné hodnoty z doby dynastie Chan, se hájí tím, že si myslel, že rozbíjí levný zahradní hrnec. Policie ho krátce po činu zadržela a obvinila.

Caminero řekl, že rozbil starobylou urnu v expozici v Pérez Art Musea v Miami (PAMM) na protest proti tomu, že nově otevřené muzeum vystavuje jen práce zahraničních výtvarníků. Autorem instalace je čínský výtvarník a disident Aj Wej-wej.

"Myslel jsem si, že je to obyčejný hrnec, který byste pořídili za pár dolarů v supermarketu," řekl Caminero v rozhovoru pro list Miami New Times. "Udělal jsem to pro všechny místní umělce, kteří tady nikdy nemohli vystavovat."

Aj Wej-wej
Aj Wej-wej | Foto: Aktuálně.cz

Incident se odehrál v neděli. Caminero podle svědků vstoupil do sálu, kde se chopil jedné z šestnácti vystavených váz. Hlídači jej požádali, aby exponát vrátil zpět na místo, ale on jím místo toho mrštil vší silou o zem. Za rozbití artefaktu, jeho čena je vyčíslena na milion dolarů, mu hrozí až pět let vězení. Zatím byl do soudního přelíčení propuštěn z vazby.

Jeho čin přijal umělecký svět rozporuplně. Najdou se totiž i lidé, kteří Caminera chválí za jeho odvahu, ovšem převládá názor, který zastává i Aj Wej-wej, že jde o akt navádějící pouze k vandalismu.

"Jeho argumenty nedávají moc smysl. Pokud je jeho tvrzení o protestu pravdivé, měl rozhodně zvolit jinou formu, protože takhle bude mít jen potíže se zničením cizího majetku," řekl Aj Wej-wej.

Podívejte se, proč zničil jednu z urn Aj Wej-wej.
Podívejte se, proč zničil jednu z urn Aj Wej-wej. | Video:

Caminera se naopak zastal výtvarník Sergio Garcia, který emigroval z Havany do Miami v roce 1969. "Myslím, že je to nejodvážnější čin umělce, který jsem v Miami zažil. Upoutal pozornost veřejnosti na situaci místních výtvarníků," řekl Garcia listu Miami New Times.

Aj Wej-wej pomaloval jasnými barvami soubor váz z období dynastie Chan, tedy více než 2000 let staré. V minulosti podobné historické artefakty pomaloval logem společnosti Coca-Cola.

Součástí instalace v Miami jsou i tři černobílé fotografie, zachycujících čínského umělce v okamžiku, kdy jednu vázu rozbíjí. Caminero řekl, že tyto snímky jej částečně inspirovaly ke spontánnímu protestu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy