Knížák vs. Fajt. I podruhé bez omluvy, rozhodl soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 11. 2014 14:10
Exšéf Národní galerie se nemusí díky verdiktu soudu omlouvat kunsthistorikovi Jiřímu Fajtovi za výrok v české televizi.
Milan Knížák.
Milan Knížák. | Foto: Jan Langer

Praha - Exšéf Národní galerie Milan Knížák se nemusí omluvit svému nástupci Jiřímu Fajtovi za výroky v České televizi, rozhodl dnes odvolací Vrchní soud v Praze.

Knížák v roce 2010, kdy vedl Národní galerii, o Fajtovi řekl, že galerii zruinoval. Fajt do Knížákova nástupu v NG vedl Sbírku starého umění. Městský soud v Praze před dvěma roky omluvu Fajtovi uznal, Knížák se ale odvolal. Čtvrteční rozhodnutí je pravomocné, lze pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Soudkyně Romana Vostrejšová zamítla omluvu, kterou měl Knížák podle předchozího verdiktu zařídit v ČT někdy v pondělí nebo středu večer "v podobě obrazové sekvence". Fajt má rovněž zaplatit náklady soudního řízení. Knížákovy výroky nebyly podle soudkyně "nad rámec přiměřené kritiky".

"Chtěl poukázat na pochybení svých předchůdců. Nedostatky tam jistě byly," dodala soudkyně.

Omluva se měla týkat Knížákova výroku v pořadu Kontexty, že kunsthistorici, kteří před ním vedli NG, ji dovedli "do naprosto dezolátního stavu".

"A nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval," uvedl Knížák.

Fajt tehdy nicméně nebyl generálním ředitelem NG a tvrdí, že na finanční chod galerie neměl vliv. Šéfem NG se stal v polovině letošního roku.

Fajt ani Knížák se jednání neúčastnili. Knížákův advokát Jaroslav Hostinský považuje rozsudek za spravedlivý. "Myslel jsem, že vrchní soud posoudí tuto věc objektivně, což se stalo," řekl po verdiktu. Fajtova právnička Daniela Popovová uvedla, že další postup bude řešit po poradě s klientem.

Hostinský navrhoval zamítnutí žaloby, protože se podle něj prokázalo, že působení Fajta v NG "vykazovalo závažné nedostatky".

"Žalobce (Fajt) porušoval zákon o zadávání veřejných zakázek, proplácel nadhodnocené faktury a nakupoval drahý nábytek do své kanceláře v době, kdy finanční situace galerie byla špatná," řekl právník. Vše prý prokázala kontrola ministerstva.

Fajtova zástupkyně chtěla žalobu uznat. "Předmětný výrok nepředstavuje věcnou kritiku a vybočuje z hranic přiměřené kritiky. Nepodařilo se prokázat, že ekonomická pochybení jsou v příčinné souvislosti s jednáním žalobce," dodala.

Pražský městský soud řešil případ před dvěma roky podruhé. Dříve rozhodl, že se Knížák omlouvat nemusí. Důvodem byla nízká sledovanost pořadu, ve kterém kritika zazněla. Omluva přes Českou tiskovou kancelář a jeden z celorepublikových deníků by tak byla nepřiměřená. Proti verdiktu se Fajt odvolal a soud následně rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy