Jiří Fajt

Už dorazily zahraniční posudky na kandidáty do čela Národní galerie

Ministerstvo kultury již obdrželo doporučení zahraničních expertů, kteří posuzovali materiály tří finalistů z konkurzu na ředitele pražské Národní galerie. Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová říká, že úřad posudky nebude zveřejňovat, stejně jako výsledky manažersko-psychologických testů. Posudky slouží jen jako podklady pro ministra Lubomíra Zaorálka z ČSSD. Rozhodnutí o novém generálním řediteli Národní galerie by mohlo padnout asi do dvou týdnů, dodává Lagronová.

V srpnu ministerstvo uvedlo, že výběrová komise Zaorálkovi doporučila tři kandidáty. První v pořadí byl současný ředitel ostravské galerie Plato Marek Pokorný, druhá Alicja Knastová z Polska a třetí Jiří Fajt, který už na pozici ředitele galerie působil pět let. V srpnu kandidáti v takzvaném assessment centru prošli testy, při nichž se zjišťuje třeba jednání v modelových situacích, zkouší se práce v týmu nebo se skládají psychodiagnostické testy. Mezitím koncepce, jež uchazeči předložili komisi, ministerstvo poslalo osloveným zahraničním expertům z vídeňské Albertiny, pařížského Centre Pompidou či Metropolitního muzea v New Yorku.

Zdroj: ČTK

Fajtův vyhazov z Národní galerie byl platný, potvrdil soud

Vyhazov ředitele Jiřího Fajta z pražské Národní galerie platí. Městský soud potvrdil prosincový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1, rozsudek je tak nyní pravomocný. Ve čtvrtek o tom informoval server Seznam Zprávy. Fajta vloni v dubnu zbavil funkce tehdejší ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD a na jeho místo jmenoval manažera Ivana Morávka. Ten pak Fajta propustil z galerie. Odvolaný ředitel u soudu argumentoval, že výpověď není platná, protože mu ji nedala oprávněná osoba - Morávek byl toho času pouze "pověřený řízením", nikoliv jmenovaný. Prvoinstanční soud ale loni řekl, že Morávek měl stejná oprávnění, jako by jmenován byl.

Nerušte výběrové řízení na šéfa Národní galerie, žádají pracovníci z oboru dějin umění

Předseda Uměleckohistorické společnosti Radim Vondráček, bývalý pověřený generální ředitel Národní galerie Vít Vlnas, rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jindřich Vybíral nebo šéf Ústavu dějin umění Akademie věd Tomáš Winter zaslali dopis ministerstvu kultury. Nepřímo se vymezují proti umělcům žádajícím zrušení výběrového řízení na ředitele Národní galerie a návrat Jiřího Fajta do funkce. Podle signatářů veřejnosprávní kontrola provedená ministerstvem kultury v květnu 2019 ukázala, že Národní galerie jednala v rozporu s etickým kodexem i kodexem Mezinárodní rady muzeí ICOM. "Věříme, že zárukou spravedlivého a objektivního posouzení všech odborných, manažerských i morálních předpokladů je otevřené a transparentní výběrové řízení, a to zvláště v případě výběru nového generálního ředitele Národní galerie v Praze," stojí v dopise, o němž referoval český Deník N.

Policisté začali prověřovat případ bývalého šéfa Národní galerie Fajta

Po 10 měsících policie začala prověřovat případ bývalého ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta, kterého vloni v dubnu odvolal a zároveň na něj podal trestní oznámení tehdejší ministr kultury z ČSSD Antonín Staněk. "Došlo k zahájení úkonů trestního řízení, které mají směřovat k objasnění a prověření skutečností nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku," potvrzuje mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Staněk podal trestní oznámení na Fajta zřejmě kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun či kvůli nájemním smlouvám uzavíraným Národní galerií. Fajt v reakci uvedl, že své odvolání považuje za politické, autorská smlouva je standardní nástroj a na ministerstvu kultury mu bylo doporučeno, aby ji uzavřel tímto způsobem.

Zdroj: ČTK
Pokračovat