Knížák se podle soudu nemusí omlouvat Fajtovi

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 1. 2011 13:28
O adeptovi na nového šéfa řekl, že galerii zruinoval
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák se podle rozhodnutí pražského městského soudu nemusí omluvit historikovi umění Jiřímu Fajtovi za výroky v České televizi, kterými podle Fajta ovlivnil loňské výběrové řízení na šéfa NG.

Fajt byl jedním z kandidátů na nového ředitele galerie. Soudkyně Veronika Křesťanová tento týden zamítla Fajtovu žalobu na ochranu osobnosti s ohledem na nepřiměřenost žádosti o omluvu. Argumentovala tím, že Knížák svá slova uvedl v pořadu s nízkou sledovaností.

Výběrová komise doporučila loni v dubnu Jiřího Fajta tehdejšímu ministrovi Václavu Riedlbauchovi jako nového ředitele galerie. Ministr se nakonec rozhodl Fajta nejmenovat a doporučit svému nástupci tři jména. Vedle Fajta navrhl ředitele Moravské galerie Brno Marka Pokorného a ekonoma Vladimíra Rösela.

Milan Knížák
Milan Knížák | Foto: Petr Novák, Wikipedia

 Jiří Fajt požadoval omluvu za Knížákovy výroky v pořadu Kontexty České televize z března 2010, a to prostřednictvím ČTK a v jednom z českých deníků. Podle mluvčí soudu se soudkyně ani nezabývala oprávněností požadavku a žalobu zamítla kvůli údajné nepřiměřenosti. Sledovanost pořadu 70 000 lidí označila za malou.

Vyjádření Jiřího Fajta ČTK zjišťuje. Kunsthuistorik již dříve řekl, že mu vadilo, když ho Knížák v televizi označil za "nejhoršího ředitele NG" a že galerii finančně zruinoval. "Já jsem přitom nikdy ředitelem NG nebyl, pouze ředitelem jedné ze sbírek," řekl.  V minulosti zastával pozici šéfa Sbírky starého umění.

Knížák, kterého kritizuje výrazná část kulturní obce, stojí v čele NG od léta roku 1999. Podle současného ministra kultury Jiřího Bessera by měl Knížák ve vedení galerie zůstat do konce srpna. K červnu by ministr rád jmenoval nového ředitele. Výběrové řízení chce vyhlásit zanedlouho. V polovině února by o definici konkurzu měla hovořit poradní komise pro galerie při ministerstvu kultury.

Čtěte také:
Fajt: Nevím, zda se znovu budu ucházet o šéfa NG
Besser má komisi, jež určí nový směr Národní galerie
Besser zřejmě vypíše nové výběrové řízení na šéfa NG
Besser: vyřeším situaci kolem šéfa NG do konce srpna

 

Právě se děje

před 19 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy