reklama
 
 

Vzpoura i práce. Jeden svět umí být ve středu světového dění

28. 2. 2014 18:23
Podívejte se na 21 ukázek z filmů, které letos promítá festival Jeden svět. Jeho hlavním tématem je "Práce", ovšem dojde i na válečné konflikty i lidskoprávní dokumenty.

Videogalerie - V programu festivalu Jeden svět se pravidelně objevují snímky mapující aktuální dění ve světě, které je tak možné poznat i jinak než z novinových titulků a povrchních záběrů českých televizních stanic. Podívejte se na jedenadvacet tipů, které jsme vybrali z letošního rozsáhlého programu.

V něm se objeví například dokumenty s náměty o kontroverzních přípravách olympiády v Soči (Putinovy hry), o revoluci v Egyptě (Náměstí Tahrír), o eritrejských uprchlících v Izraeli (Zvuky mučení) nebo o krvavě potlačené stávce horníků (Horníci pod palbou). Právě dokument z jihoafrického platinového dolu bude 3. března zahajovacím filmem festivalu.

Festival pak bude v Praze pokračovat do 12. března, poté se přestěhuje do dalších 33 měst České republiky i do Bruselu. Letošní program přinese 106 dokumentů v 11 tematických kategoriích.

V hlavní soutěži se představí dvanáct filmů, které sledují problémy jako jsou nelegální migrace, xenofobie, organizovaný zločin nebo politický extremismus.

Jako nadčasové téma se v mnoha filmech objevuje práce, především v těch zařazených do hlavní tematické kategorie nazvané Práce dělá člověka... Tvůrci se například zaměřují na problematiku nezaměstnanosti a chudoby, dětskou práci i migraci za obživou.

Festival nabídne také devět panelových debat pro veřejnost ve Francouzském institutu v Praze a rapový koncert kubánských disidentů. Žáky a studenty pozve na projekce v programu Jeden svět na školách.

V rámci festivalu humanitární organizace Člověk v tísni udělí cenu Homo Homini za obhajobu lidských práv, kterou 3. března v Pražské křižovatce obdrží dagestánská právnička Sapijat Magomedovová.

autor: Kultura | 28. 2. 2014 18:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama