Žena za pultem, ale dirigentským. Diktátorskému vedení orchestrů odzvonilo

ČTK DPA, ČTK
24. 1. 2023 21:27
Herbert von Karajan, Sergiu Celibidache, Daniel Barenboim, Kent Nagano nebo Simon Rattle. I mnozí hudební laici znají jména slavných dirigentů posledních desetiletí. Dosud to byl svět mužů. Teď se to nejen v Německu začíná měnit, píše agentura DPA.
Joana Mallwitz ze severoněmeckého Hildesheimu byla šéfdirigentkou Státní filharmonie v Norimberku, na podzim převezme Konzerthausorchester Berlin.
Joana Mallwitz ze severoněmeckého Hildesheimu byla šéfdirigentkou Státní filharmonie v Norimberku, na podzim převezme Konzerthausorchester Berlin. | Foto: Nikolaj Lund

Ještě něco krátce probrat s klavíristou, naškrábat jednu dvě poznámky do partitury. Ella Rosenberg stojí na dirigentském stupínku vzpřímeně jako svíčka, obrácená k orchestru, zcela soustředěná. Pozvedne taktovku, trochu rozčileně svraští čelo, aby se hráči soustředili. Pak studentka třetího ročníku stuttgartské umělecké vysoké školy Stuttgarter Hochschule für Musik und Darstellende Kunst začíná zkoušet s Bádenskou filharmonií ve Pforzheimu Beethovenův Klavírní koncert č. 3.

Nastávající dirigentce je 23 let, její tři kolegové v dirigentské třídě vedené profesorem Rasmusem Baumannem nejsou o moc starší. Po dokončení studia budou všichni hledat uplatnění ve světě klasické hudby. "Budeme se muset protlouct," říká Ella Rosenberg. Hudební ředitel Bádenské filharmonie Robin Davis na poslední vypsanou pozici dostal zhruba 80 přihlášek.

Dle odhadů vedoucího sdružení orchestrů Unisono Geralda Mertense se na německém pracovním trhu pohybuje několik stovek vystudovaných dirigentů. Ucházet se mohou o místa u 129 tamních profesionálních orchestrů. Zatímco více než 80 operních a divadelních souborů nabízí stále více dirigentských pozic, od sbormistra nebo prvního a druhého dirigenta až po hudebního ředitele, v čele například nejslavnějších Berlínských filharmoniků stojí jediný šéfdirigent. A stále je to muž.

Personální kolotoč dirigentů se v posledních koronavirových letech točil spíše pomaleji, domnívá se Gerald Mertens. Mnohdy jde orchestrům po vynucených dlouhých pauzách v prvé řadě o konsolidaci, a ne tolik o to přepřahat koně. Přesto leckde dochází ke generační obměně.

Některé vedoucí funkce se čerstvě uvolnily, nebo už jsou obsazovány. Daniel Barenboim kvůli nemoci opouští funkci hudebního ředitele Berlínské státní opery. U Mnichovských filharmoniků musel uvolnit post šéfdirigenta Rus Valerij Gergijev kvůli prokremelskému postoji v souvislosti s válkou na Ukrajině. Ital Daniele Gatti v roce 2024 nahradí Christiana Thielemanna u drážďanské Staatskapelle.

Rozruch vyvolala v roce 2021 zpráva, že teprve šestatřicetiletá německá dirigentka Joana Mallwitz od letošního podzimu povede berlínský Konzerthausorchester. Větší změnu si skoro nelze představit - od opravdu renomovaného, více než osmdesátiletého zastánce starých pořádků Christopha Eschenbacha k mladé, vitální, bezprostřední ženě, srovnává Gerald Mertens.

Joana Mallwitz byla jako šéfdirigentka Státní filharmonie v Norimberku a také v budoucím postavení bude jednou z pouhých čtyř žen v čele německého profesionálního orchestru. To je příliš málo, říká Mertens a ptá se, kde se při podpoře mladých dirigentek stala chyba.

Podíl absolventek odhaduje na 20 až 25 procent. U současných studentek v oboru na vysokých školách je dle posledních údajů Hudebního informačního centra známého pod zkratkou MIZ podíl žen v dříve takřka výhradně mužském oboru dokonce 36,7 procenta.

Při obsazování míst se však tato změna dosud dostatečně nepromítá, upozorňuje Mertens. Přitom je "budoucnost hudby ženská", doplňuje jej Rasmus Baumann, který je nejen profesorem na stuttgartské škole, ale též hudebním ředitelem Nové filharmonie Vestfálska.

Výhrady vůči ženám za dirigentským pultem podle něj v orchestrech už slyšet nejsou. Zhruba třetinu uchazečů o místo dnes v německé klasické hudbě tvoří ženy.

Vnášejí ženy do dirigentského světa nový tón? Ten už převládl dávno, shodují se Mertens i Baumann. "Diktátorský dirigentský princip je v mých očích vyřízený," zdůrazňuje Baumann. Už není moderní orchestr okřikovat. "Dirigent už nemá být tvrdým šéfem, ale spíše jakýmsi umožňovatelem," přirovnává Mertens.

Německý hudební svět se nyní rozhlíží po následovníkovi Daniela Barenboima v Berlínské státní opeře. V Mnichově se nedávno starosta Dieter Reiter vyslovil pro ženu v čele Mnichovských filharmoniků. A snad bude jednou žena i šéfdirigentkou Berlínských filharmoniků, které od roku 2019 vede Kirill Petrenko.

Zatím se to podařilo jen ve filmu. Herečka Cate Blanchett tento měsíc získala Zlatý glóbus za roli hvězdné dirigentky právě Berlínských filharmoniků ve snímku Tár.

Joana Mallwitz diriguje a vysvětluje Symfonii C dur zvanou Velká od Franze Schuberta, hraje Konzerthausorchester Berlin. Foto: Nikolaj Lund | Video: Konzerthausorchester Berlin
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy