Poděkoval Merkelové a Schäublemu. Slavný dirigent Barenboim končí v Berlíně

Kultura DPA, AFP, Kultura
6. 1. 2023 13:31
Přední světový dirigent Daniel Barenboim, který se před několika dny vrátil na jeviště po nemoci, kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům rezignuje na post hudebního ředitele Berlínské státní opery a orchestru Staatskapelle Berlin. Vedl je od roku 1992.
Daniel Barenboim se od roku 1966 vrací na festival Pražské jaro.
Daniel Barenboim se od roku 1966 vrací na festival Pražské jaro. | Foto: Ivan Malý, Pražské jaro

Jak píše agentura DPA, osmdesátiletý Barenboim měl v německé metropoli smlouvu do roku 2027. Celý loňský rok ho ale provázely zdravotní obtíže. Nejprve kvůli problémům se srdcem odřekl účast na festivalu Pražské jaro, kde měl vést zahajovací koncert. Na podzim pak zrušil další smluvená angažmá.

"Rozhodl jsem se v nejbližších měsících omezit svá účinkování, zejména v roli dirigenta," oznámil tehdy Barenboim, který je zároveň klavíristou. "V posledních měsících se můj zdravotní stav zhoršoval. Doktoři mi nalezli vážné nervové onemocnění," dodal.

Minulý týden se vrátil na jeviště, v sobotu 31. prosince a znovu 1. ledna dirigoval novoroční koncert Staatskapelle Berlin, byť už jen vsedě. Na programu byla Beethovenova Devátá.

Tento pátek dirigent překvapil oznámením, že v Berlíně končí. "Má fyzička se bohužel za poslední rok výrazně změnila k horšímu. Už nejsem s to dál odvádět výkon, který je od hudebního ředitele právem očekáván," zdůvodňuje. Podle agentury AFP proto požádal berlínského zemského ministra kultury Klause Lederera, aby Barenboima k 31. lednu zprostil funkce. Tři desítky let v čele jedné ze tří berlínských oper označuje dirigent za inspirativní "ve všech ohledech, hudebně i osobně". "Jsem toho názoru, že s Berlínskou státní operou jsme se vzájemně obohatili a přinesli jsme si mnohé šťastné chvíle," dodává.

Daniel Barenboim do čela Berlínské státní opery a jejího rezidenčního tělesa Staatskapelle Berlin, jež má mnohasetletou tradici, nastoupil roku 1992. Osm let nato byl jmenován jeho takzvaným doživotním dirigentem. "To pro mě byla mimořádná část. Postupem let se z nás stala hudební rodina a takovou už nic nerozdělí," ohlíží se teď.

Na páteční tiskové konferenci dirigent poděkoval bývalé německé kancléřce Angele Merkelové a ministrovi vnitra, později také financí Wolfgangu Schäublemu za to, že Berlínskou státní operu pravidelně navštěvovali. "Samozřejmě neodcházím nadobro. Dokud budu naživu, hodlám nadále udržovat svůj hluboký vztah k hudbě a jsem připraven dál dirigovat, zejména Staatskapelle Berlin," dodává Barenboim.

Slavný dirigent a klavírista, narozený v argentinském Buenos Aires, avšak zároveň disponující také čestným občanstvím Izraele, Palestiny a Španělska, patří k nejvlivnějším osobnostem ve světě klasické hudby. Silně se zapsal už jako šéfdirigent Chicago Symphony Orchestra, kam přišel na místo sira Georga Soltiho a kde působil v letech 1991 až 2006.

Kromě toho se Barenboim angažuje v lidskoprávní oblasti, například jeho Barenboimova-Saidova akademie v Berlíně sbližuje hráče z různých zemí Blízkého východu včetně Izraelců a Palestinců.

Instituce funguje od roku 2016, nazvaná je po Barenboimovi a palestinsko-americkém literárním vědci Edwardu Saidovi, který zemřel začátkem tisíciletí. Právě s ním Barenboim ještě roku 1999 v německém Výmaru založil mládežnický ansámbl West-Eastern Divan Orchestra, kde působí hráči z Izraele a různých arabských zemí.

Právě toto těleso zahájilo loňský ročník Pražského jara. Jeho hostem byl Barenboim opakovaně, poprvé přijel roku 1966. Zvlášť výrazná byla jeho návštěva v roce 2017, kdy na zahajovacím koncertu s Vídeňskými filharmoniky uvedl Smetanovu Mou vlast. Skladbu už předtím zahrál ve Vídni, Paříži či Mnichově, přípravy zachytil film českého dokumentaristy Martina Suchánka. Podle Hospodářských novin koncert Barenboima s Vídeňskými filharmoniky na Pražském jaru stál až 10 milionů korun.

Trailer z filmu Barenboim: Má vlast

Přípravy dirigenta Daniela Barenboima na Mou vlast, kterou v roce 2017 uvedl na Pražském jaru, zachytil dokumentární film Martina Suchánka. | Video: Martin Suchánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Novozélandský Auckland se chystá na další záplavy. Zavřel školy a vyhlásil stav nouze

Největší novozélandské město Auckland čeká podle meteorologů od úterního večera do středečního rána místního času další silný déšť a možné záplavy. Ve městě byl vyhlášen stav nouze. Úřady uzavřely školy a vyzvaly občany, aby pokud možno pracovali z domova, napsala agentura AP.

V pátek Auckland zaznamenal nejdeštivější den ve své historii. Rekordní srážky si vyžádaly životy čtyř lidí, pod vodou se částečně ocitlo i mezinárodní letiště.

"Očekává se, že nový déšť vytvoří nebezpečné podmínky a způsobí významné záplavy," uvedla aucklandská představitelka Rachel Kelleherová. "Sesuvy půdy a povodně pravděpodobně naruší dopravu, zablokují silnice a možná odříznou některé komunity od okolního světa," dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy